Reklama

Supertunia - superwytrzymały kwiat idealny na balkon

Supertunia nie jest wytworem natury. Ten gatunek to zmodyfikowana odmiana petunii zwisającej charakteryzująca się niezwykłą trwałością kwiatów, która świetnie sprawdzi się zarówno na balkonie jak i w ogrodowych rabatach. Supertunia potrafi przetrwać nawet najcięższe warunki – w mgnieniu oka podniesie się także po obfitych opadach i wytrzyma mocny wiatr.

Supertunia występuje w czterech barwnych gatunkach, a jej urok i piękny wygląd już teraz zwraca uwagę. Ogrodnicy polecają zaopatrzenie się w supertunię — to będzie hit nie tylko tego lata!

Supertunia - odmiany

Supertunia jest dosyć podobna do surfinii, jednak jej kwiaty nieco różnią się od spokrewnionej z nią rośliny. Istnieją cztery odmiany supertunii, z których każdy wyróżnia się kolorem oraz obfitością kwitnienia.

Najgęściej kwitnie odmiana Bubblegum, której nazwa wzięła się od gumy balonowej, ponieważ właśnie z nią kojarzą się ciemnoróżowe kwiaty. Ich jaśniejszy wariant - z ciemnym środkiem - to Silverberry. Fuchsia kwitnie gęsto, jednolicie na jasnoróżowo, jednak jej kwiaty są nieco mniejsze od poprzednich odmian. Najciekawsze i najpiękniej prezentujące się supertunie to Blue Picotee - białe z brzegów oraz purpurowe wewnątrz.

Reklama

Supertunia - jak gęsto sadzić?

Supertunie należy sadzić w dużych donicach po kilka sadzonek, ale z zachowaniem odpowiedniego odstępu. W skrzynkach najlepiej sadzić po 2-3 rośliny, w dużych, okrągłych donicach można po 3-4 sztuki. Odległość pomiędzy kwiatami powinna wynosić 35 do 40 cm.

Sprawdź również: Te kwiaty przetrwają każdy upał - warto mieć je na swoim balkonie

Supertunia - stanowisko

Aby supertunia kwitła obficie, należy umieścić ją w słonecznym miejscu. Taras lub balkon południowy to doskonała lokacja, w ogrodzie najlepiej wybrać nasłonecznione rabaty, których w ciągu dnia nie zakryje cień domu ani drzew. Wybierając ziemię do donic lub odpowiednią rabatę należy upewnić się, że wsadzamy kwiat do żyznej gleby próchniczej, która jest przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

Supertunia - jak pielęgnować?

Supertunie nie mają ogromnych wymagań, ale ich pielęgnacja nie należy również do najłatwiejszych. Te kwiaty potrzebują dużo wilgoci, zatem należy podlewać je regularnie. Supertunie potrzebują naszej uwagi szczególnie podczas fali upałów - wtedy zaleca się podlewanie nawet dwa razy dziennie, ale tak by nie zalewać liści oraz pędów. Trzeba także pamiętać o nawożeniu. Kiedy zauważysz przekwitające kwiaty, musisz je usunąć, aby powtórne kwitnienie było najbardziej obfite.

Supertunia - nawóz

Nawożenie supertunii jest jednym z podstawowych elementów jej pielęgnacji. Kwiaty te wymagają specjalnego nawozu, bogatego w takie substancje odżywcze jak potas, azot i fosfor oraz żelazo. Bez tego ostatniego pierwiastka liście naszych roślin szybko zaczną żółknąć. Dobrze jest zastosować także nawóz do petunii kaskadowych, który wzmocni kwiaty. Te odwdzięczą się bujnym rozrastaniem i intensywnymi barwami.

 Zobacz także: Kwiaty doniczkowe idealne na taras

Supertunia - gdzie kupić?


Supertunię bez problemu można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Warto zajrzeć również do filii sieci sklepów budowlanych. Sława supertunii rośnie, zatem stają się one coraz łatwiej dostępne. Ich koszt nie przekracza 7 zł za sztukę.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy