Boski bigos Kuby
Przygotowanie dobrego bigosu to prawdziwa sztuka, ale Kuba z serialu Rodzinka.pl radzi sobie z tym zadaniem znakomicie. A oto przepis!
Boska rada:
Przez kolejne 2-3 dni bigos należy zagotowywać przez parę minut. Jeśli będzie za dużo płynu, to należy go odparować i ponownie schłodzić. Bigos z czasem przechodzi smakiem i nabiera aromatu. Na trzeci dzień bigos jest gotowy do spożycia. Można go również zamrozić lub gorący przełożyć do słoików, zakręcić, pozostawić do ostygnięcia, wstawić do lodówki i spożyć w ciągu 2 tygodni.
Wykonanie:
Grzyby wsypujemy do garnka i zalewamy 500 ml zimnej wody. Pozostawiamy na parę godzin do nasiąknięcia. Namoczone grzyby gotujemy przez 30 minut w tej samej wodzie, w której się moczyły, aż będą miękkie. Grzyby odsączamy i drobno kroimy. Wywar z grzybów zostawiamy do późniejszego użycia.
Kapustę kiszoną płuczemy, jeśli jest bardzo kwaśna. Następnie odsączamy, kroimy drobno i przekładamy do garnka. Zalewamy małą ilością wrzącej wody (tak aby woda pokryła kapustę) i gotujemy do miękkości pod przykryciem około 1 godziny.
Białą kapustę czyścimy z zewnętrznych liści, szatkujemy, a następnie zalewamy małą ilością wrzącej wody (tak aby woda pokryła kapustę). Doprawiamy 1 łyżeczką soli i gotujemy do miękkości około 30 minut.
Ugotowane kapusty odcedzamy i łączymy w jednym garnku. Dodajemy pokrojone grzyby i wywar grzybny oraz przyprawy: ziele angielskie, pieprz, liście laurowe, nasiona jałowca i goździki.
Mięso kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju na złoty kolor. Solimy.
Osobno smażymy pokrojoną w kostkę cebulę z pokrojonym w kostkę boczkiem i kiełbasą, wcześniej obraną ze skóry. Dodajemy do kapusty razem z mięsem. Wsypujemy pokrojone w paski śliwki, podlewamy winem. Garnek przykrywamy, pozostawiamy małą szczelinę i gotujemy co najmniej 1 godzinę. Bigos po ugotowaniu przyprawiamy ewentualnie do smaku solą i pieprzem. Pozostawiamy do ostygnięcia, a następnie odstawiamy w chłodne miejsce.
Przepis pochodzi z książki "Gotuj z rodzinka.pl. Tydzień w boskiej kuchni"