Ciasta bez pieczenia

Pyszne ciasto nie musi powstawać w piekarniku! Można je wyjąć także... z lodówki!

Smacznego
 123RF/PICSEL

Dobre rady

Owoce do ciasta

Do ciast z dodatkiem żelatyny nie dodajemy surowych ananasów, kiwi, papai i mango. Enzymy zawarte w tych owocach sprawiają, że masa nie zastyga. Sposobem na obejście tej przeszkody jest zastąpienie świeżego ananasa czy mango tym z puszki lub obgotowanie owoców w syropie cukrowym.

Spód inny niż zwykle

Stop 10 dag masła i 1,5 tabliczki czekolady. Dodaj 15 dag grubo pokruszonych płatków kukurydzianych oraz 4 łyżki płatków migdałowych. Dobrze wymieszaj i wyłóż dno tortownicy. Chrupiąca masa znakomicie zastąpi biszkopty.

Łatwe wyjmowanie

Ciasto bez trudu wyjmiemy z tortownicy, jeśli wcześniej wyłożymy ją przezroczystą folią spożywczą (brzegi i spód dobrze jest wcześniej posmarować olejem, wtedy folia będzie lepiej przylegać). Zapobiegnie to także wyciekaniu masy z nieszczelnej formy.

Szampańska galaretka

Jeśli deseru nie będą jadły dzieci, ciasto możemy udekorować galaretką z bąbelkami. Aby ją przygotować, wystarczy zwykłą galaretkę rozpuścić w 1 szklance wrzątku i odstawić do wystudzenia. Kiedy będzie zupełnie zimna, dodać do niej 1 szklankę wina musującego i polać tym ciasto.

Tarta z malinami i krokantem

Składniki na 12 porcji: 7,5 dag migdałów bez skórki, 25 dag cukru, 15 dag masła, 10 dag biszkoptów albo herbatników maślanych, 25 dag malin, 3 łyżeczki żelatyny, 40 dag tłustego mielonego twarogu, 25 dag śmietany kremówki, 2 łyżki konfitury malinowej, 1 łyżka cukru pudru do posypania ciasta, olej do formy

1. Migdały zrumienić na mocno rozgrzanej patelni bez tłuszczu. Posypać połową cukru i, mieszając, smażyć, aż cukier się skarmelizuje. Kawałek pergaminu posmarować olejem, rozsmarować na nim masę krokantową i odłożyć do zastygnięcia. Masło stopić, przestudzić. Biszkopty zmiksować z 10 dag krokantu. Dodać do nich masło i dokładnie wymieszać. Formę do tarty cienko posmarować olejem, wylepić przygotowana masą. Wstawić do lodówki na około 30 minut.

2. Resztę krokantu posiekać. Żelatynę namoczyć, a następnie rozpuścić, podgrzewając. Śmietanę ubić na sztywno. Twaróg utrzeć z resztą cukru, wymieszać z rozpuszczoną żelatyną i bitą śmietaną. Krem rozsmarować na przygotowanym spodzie. Posypać malinami. Wstawić do lodówki na ok. 2 godziny. Przed podaniem ciasto polać lekko podgrzaną konfiturą. Posypać pozostałym krokantem i oprószyć cukrem pudrem.

Torcik o smaku miętowym

Składniki na 12 porcji: 15 dag masła, 25 dag ciasteczek migdałowych, 5 łyżeczek żelatyny, 60 dag mielonego twarogu, 30 dag jogurtu, 10 dag cukru, 1 cukier wanilinowy, 75 ml likieru miętowego, sok z jednej cytryny, 12,5 dag śmietany kremówki, 50 dag winogron, 1 galaretka winogronowa

1. Masło stopić. Ciastka pokruszyć i wymieszać z masłem. Masą wylepić spód tortownicy (26 cm). Wstawić do lodówki na około 30 minut.

2. W tym czasie żelatynę namoczyć w kilku łyżkach zimnej wody. Śmietanę ubić na sztywno. Twaróg wymieszać z jogurtem, likierem miętowym oraz cukrem i cukrem wanilinowym. Spęczniałą żelatynę rozpuścić, dodać do niej sok z cytryny i połączyć z masą serową. Wymieszać z bitą śmietaną i wylać na przygotowany spód. Wstawić do lodówki na 4 godziny.

3. Galaretkę rozpuścić według przepisu podanego na opakowaniu. Winogrona ułożyć na wierzchu ciasta. Zalać galaretką. Wstawić do lodówki na 4 godziny do stężenia.

Serniczek owocowy

Składniki na 12 porcji: 60 dag mielonego twarogu albo 3 op. waniliowego serka homogenizowanego, 3 jajka ugotowane na twardo, 1 łyżka kandyzowanej skórki pomarańczowej, 10 łyżek cukru, 15 dag masła, po 25 dag jagód i poziomek, po 1 torebce galaretek: cytrynowej i poziomkowej

1. Galaretki rozpuścić według przepisu podanego na opakowaniu (w osobnych miseczkach). Twaróg, ugotowane jajka oraz skórkę pomarańczową dwukrotnie zemleć. Jeśli do zrobienia ciasta użyjemy serka homogenizowanego, nie trzeba go przepuszczać przez maszynkę. Masę dokładnie wymieszać z cukrem oraz galaretką cytrynową.

2. Masło utrzeć na jasnokremową, puszystą masę. Stale ucierając, małymi porcjami dodawać masę serową. Przełożyć do małych foremek albo tortownicy. Jagody i poziomki przebrać lub szybko opłukać pod bieżącą wodą, dokładnie osuszyć. Owoce ułożyć na wierzchu ciasta. Zalać tężejącą galaretką o smaku poziomkowym. Wstawić na 4 godziny do lodówki. Przed podaniem ciasto można udekorować listkami mięty albo melisy.

Życie na gorąco 30/2011

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas