Reklama

Ciasta z agrestem

Słodkie wypieki z kwaskową nutą przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym łasuchom.

Sok i inne dodatki

Sok z agrestu

Sok z agrestu najlepiej robić w sokowniku. Wówczas ogrzane parą wodną owoce oddadzą cały swój sok. Ze względu na wysoką zawartość pektyn w agreście wyciskanie soku na zimno nie daje tak dobrych rezultatów. Otrzymany metodą parowania sok nie wymaga już pasteryzacji.

Domowe rodzynki

Dojrzały agrest oczyszczamy z pestek i szypułek, a następnie suszymy w lekko rozgrzanym piekarniku. W ten sposób uzyskamy namiastkę rodzynek.

Galaretka do ciastek

Do garnka wrzucamy 2 kg niezbyt dojrzałego agrestu, zalewamy 2 szkl. wody i gotujemy, aż owoce się rozpadną. Mieszamy, aby masa nie przywierała do dna. Przecieramy przez sitko i gotujemy jeszcze 10 minut. Dodajemy tyle cukru, ile jest masy agrestowej (na objętość). Gotujemy kolejne 10 minut. Gorącą galaretkę przekładamy do słoików. Dodajemy np. do rogalików.

Reklama

Proste dekoracje

Oczyszczony agrest zanurzamy w lekko ubitym białku. Następnie obtaczamy w drobnym cukrze. Takie "oszronione" owoce znakomicie nadają się do ozdabiania pucharków z lodami i galaretką.

Placek śmietanowy

Składniki na 10 porcji: 30 dag mąki, 30 dag śmietany kremówki, 25 dag cukru, 1 cukier wanilinowy, 3 jajka, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 kg agrestu, 25 dag czerwonych porzeczek

1. Śmietanę ubić z cukrem oraz cukrem wanilinowym. Stale ubijając kolejno wbijać jajka. Mąkę przesiać wraz z proszkiem do pieczenia. Małymi porcjami dodawać do masy śmietanowej.

2. Ciasto rozsmarować na spodzie wyłożonej pergaminem blachy. Owoce oczyścić, opłukać i dobrze osuszyć. Agrest rozłożyć na cieście. Placek wstawić do

piekarnika rozgrzanego do temperatury 200°C. Po 20 minutach ciasto posypać porzeczkami. Piec jeszcze około 15 minut.

Babeczki z kremem

Składniki na 10 porcji: 25 dag mąki, 15 dag cukru, skórka starta z cytryny, 1 żółtko, 1 torebka budyniu waniliowego, 200 ml mleka, 150 ml kwaśnej śmietany, 50 dag agrestu, 1 torebka galaretki cytrynowej, tłuszcz do posmarowania foremek

1. Mąkę przesiać na stolnicę. Dodać skórkę cytrynową, zimne masło, połowę cukru i żółtko. Rękoma szybko zagnieść ciasto. Schładzać je przez 30 minut.

2. Foremki do babeczek posmarować tłuszczem, wylepić ciastem. Piec 15 minut w temperaturze 175°C.

3. Galaretkę rozpuścić w 2 szkl. wrzątku. Proszek budyniowy wymieszać z 6 łyżkami mleka. Pozostałe mleko zagotować z resztą cukru. Wlać rozrobiony budyń i mieszając gotować, aż zgęstnieje. Wystudzić, a następnie wymieszać ze śmietaną.

4. Babeczki napełnić kremem budyniowym. Obłożyć agrestem. Posmarować tężejącą galaretką.

Tarta z ciasta ucieranego

Składniki na 12 porcji: 75 dag agrestu, po 25 dag masła i cukru, 3 jajka, 1 cukier wanilinowy, 30 dag mąki, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, pół szklanki śmietany kremówki, 4 łyżki grubego cukru

1. Masło utrzeć z cukrem i cukrem wanilinowym. Stale ucierając wbijać po jednym jajku. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia. Porcjami dodawać do masy maślanej na przemian ze śmietaną. Dwie okrągłe formy do tarty wyłożyć pergaminem, ew. posmarować masłem i oprószyć tartą bułką.

2. Ciasto przełożyć do przygotowanych foremek. Agrest oczyścić, opłukać, dobrze osuszyć. Owoce rozłożyć na cieście. Lekko wcisnąć je do środka.

3. Tarty wstawić do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180°C. Po 20 minutach wierzch posypać grubym cukrem. Piec kolejne 20 minut. Po upieczeniu wystudzić w foremkach.

Życie na gorąco 28/2011

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama