Dania z grilla. Polędwica z mozzarellą i pomidorem
Połączenie grillowanego kawałka chudej wieprzowiny z pomidorem to zastrzyk witamin. Jak posiłek właściwie przygotować na grillu, radzi dietetyk Alicja Kalińska.
Polędwica wieprzowa to bardzo delikatne mięso, zawierające nie tylko pełnowartościowe białko, ale również żelazo tzw. hemowe (pochodzenia zwierzęcego), a więc łatwo przyswajalne. W wieprzowinie znajduje się również stosunkowo dużo miedzi, magnezu, siarki, fosforu i cynku. Jest też bogatym źródłem witamin z grupy B odpowiedzialnych za prawidłowy przekaz impulsów nerwowych oraz przemiany metaboliczne trzech podstawowych składników odżywczych tj. węglowodanów, białek i tłuszczów.
Pomidory są niezwykle bogate w likopen, cenny antyutleniacz, który nadaje im czerwony kolor. Ponadto pomidory dostarczają mało kalorii i są zasadotwórcze. Są nieocenione podczas stosowania diety odchudzającej, w leczeniu cukrzycy, reumatyzmu, zapaleniu stawów, dny, chorób nerek i serca. Zaleca się je szczególnie młodzieży i dzieciom w okresie intensywnego wzrostu. Działają uspokajająco, ponieważ zawierają sole bromu.
Czas przygotowania: 15 minut
Poziom trudności: łatwe
Białko: 37,2g Tłuszcze: 49,6g Węglowodany: 3,5g Kaloryczność: 605kcal
GDA*- Białko: 74% Tłuszcze: 71% Węglowodany: 1% Kaloryczność: 30%
Składniki:
- 200g polędwicy wieprzowej,
- pesto,
- plaster pomidora,
- mozzarella.
200g polędwicy wieprzowej należy podzielić na plasterki o grubości 2 cm. Każdy kawałek posmarować pesto, położyć na niego plaster mozzarelli i pomidora. Ułożyć na folii do pieczenia i zawinąć do góry rogi. W takiej postaci grillować ok. 5 min., dzięki czemu kawałki mięsa dokładnie się upieką, a ser roztopi.
Dodatkowe wskazówki dotyczące grillowania:
- Unikaj dorzucania do paleniska gazet, kartonów, sztucznych podpałek - w czasie grillowania wydzielają się z nich niebezpieczne dla zdrowia substancje, które kumulują się w przygotowywanych potrawach.
- Mięsa należy grillować na tackach aluminiowych lub folii aluminiowej. Grillowanie bezpośrednio na ruszcie powoduje, że tłuszcz skapuje na żarzące się węgle i pali się, wydzielając toksyczne substancje.
- Unikaj gotowych mieszanek przypraw i sosów - zawierają wiele niepotrzebnych substancji (cukier, glutaminian sodu, konserwanty itp.)
- Stosuj naturalne zioła i przyprawy, sosy przygotowywać np. na bazie pomidorów lub jogurtu.
- Unikaj bułek przeznaczonych do grillowania, przygotowywania hamburgerów - jest w nich cała masa konserwantów i zero błonnika, który jest potrzebny dla organizmu. Zamiast nich warto sięgnąć po grahamki lub pełnoziarniste bułki, ale i z nimi nie należy przesadzać - co za dużo, to nie zdrowo.
- Nie zapominaj o dodatku warzyw do grillowanych mięs.
- Ogranicz lub wyeliminować spożycie alkoholu na rzecz wody.
- Nie sięgaj po soki i inne słodkie napoje. Lepiej przygotować wodę mineralną z kostkami lodu, sokiem z cytryny lub limonki i miętą.
Dania z grilla. Co wybierać, a czego unikać?
Trafny wybór
- filety z piersi kurczaka lub indyka (bez skóry)
- ryby
- warzywa (np. cukinia, bakłażan, papryka itp.)
- szaszłyki z chudego mięsa i warzyw
Tego unikaj!
- tłusta karkówka - żeberka
- kiełbasy, kaszanki
- wszelkie wędliny, kiełbasy i mięsa oznaczone w sklepie jako "grillowe", "na grilla", "ogniskowe" - są one najczęściej nie najlepszej jakości
- duże ilości pieczywa
* % wskazanego dziennego spożycia (GDA) określonego dla osoby dorosłej na poziomie 2000 kcal/dzień.
Przepis przygotowała, na bazie metodologii setpoint, dietetyk Alicja Kalińska - autorka i konsultantka publikacji oraz programów telewizyjnych nt. diety i żywienia. Tylko w ciągu ostatnich lat jej zespół pomógł 20 tys. klientów stracić łącznie ponad 50 ton tkanki tłuszczowej.