Dlaczego warto jeść czereśnie?
Czereśnie to sezonowe owoce, które uwielbia większość osób. Są źródłem witamin i wartości odżywczych. Sezon na czereśnie trwa od końca maja do połowy lipca.
Czereśnie są bogate w witaminy, zwłaszcza witaminę A i C oraz witaminy z grupy B. W dodatku są źródłem m.in. potasu, fosforu, wapnia i żelaza.
Przez to, że czereśnie zawierają witaminę B5, powinny być spożywane przez osoby borykające się z artretyzmem. Ponadto czereśnie mają wpływ na produkcję hormonów tarczycy i pobudzają pracę trzustki. Pozytywnie działają na skórę oraz układ pokarmowy.
Uznaje się, że spożywanie czereśni może obniżać ciśnienie oraz zmniejszać poziom cholesterolu.
Oprócz tego, że czereśnie pozytywnie działają na układ krążenia to przez to, że są moczopędne, mają wpływ na układ moczowy i oczyszczają organizm. Czereśnie w 80 proc. składają się z wody.
Czereśnie spowalniają proces starzenia. Zawierają bioflawonoidy, czyli przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki. Im ciemniejszy kolor owoców, tym więcej antyoksydantów. Ponadto czereśnie mają niski indeks glikemiczny i są niskokaloryczne.
Do przygotowania kompotu z czereśni potrzebujemy kilogram czereśni, 20-25 dekagramów cukru oraz pół litra wody.
Pierwszym krokiem jest dokładne umycie i wyparzenie słoików. Do każdego z nich wkładamy czereśnie. Można wykorzystać zarówno te z pestkami, jak i wydrylowane czereśnie.
Następnie należy zagotować wodę z cukrem i zalać nią czereśnie w słoikach. Kolejnym krokiem jest dokładne zakręcenie słoików i poddanie ich pasteryzacji.
Na dnie dużego garnka należy rozłożyć bawełnianą ściereczkę i na niej rozstawić słoiki z kompotem. Ważne, by między nimi zachować odstęp. Do garnka wlewamy wodę. Powinna ona sięgać ponad połowę wysokości słoików.
Wodę doprowadzamy do wrzenia i po tym czasie pasteryzujemy słoiki na małym ogniu przez około 30 minut.
Kompot z czereśni można rozcieńczać z wodą.
Czereśnie najchętniej są spożywane na surowo. Świetnie smakują jako dodatek do ciast, deserów, drożdżówek i galaretek. Można je wykorzystać do przygotowania dżemu czereśniowo-agrestowego, czereśniówki na kłopoty żołądkowe lub ucieranego ciasta.
Czytaj więcej:
Sałatka z granatem
Domowy kompot z jabłek
Kluski lane: Jak je przygotować?
Zobacz także: