Ewa Wachowicz: Kuchnia dla aktywnych
Co robi Ewa Wachowicz, by utrzymać doskonałą formę, nienaganną figurę i uśmiech? Jej sekret to nie tylko zdrowe odżywianie, ale też aktywny tryb życia. Treningi, górskie wędrówki i oczywiście przygotowanie tak pysznych posiłków jak te, które mogliśmy zobaczyć w 394 odcinku programu "Ewa gotuje" na antenie telewizji Polsat.
Zdrowa kuchnia to przede wszystkim mnóstwo warzyw. A jak najłatwiej wprowadzić je do diety? Oczywiście w postaci zup, na przykład takich jak zaproponowana przez Ewę zupa koperkowa z brukselką. Sekret smaku? Połączenie masła i oliwy. Ewa zdradza też sposób na takie hartowanie śmietany, by nie zważyła się w zupie.
W garnku rozgrzać masło i oliwę. Wrzucić i przesmażyć pokrojoną w kostkę marchewkę i ziemniaki. Po chwili dodać posiekaną cebulę. Gdy się zeszkli, zalać wywarem z kurczaka, wrzucić koper i ugotować al dente. Pod koniec dorzucić brukselkę i gotować do miękkości.
Koper wyjąć. Zupę zabielić śmietaną (wcześniej ją zahartować). Zdjąć z ognia i dorzucić posiekany koperek. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
Poznaj kolejne przepisy z programu "Ewa gotuje"
Dla aktywnych ważne jest też łatwo przyswajalne białko - takie jakie znajdziemy w mięsie indyka. Jako danie główne Ewa proponuje gulasz z indyka z warzywami i pieczarkami. Do tego opiekane na ruszcie ziemniaczki idealne na przyjęcie pod chmurką oraz sałatka z ogórkami małosolnymi.
Mięso pokroić w średniej wielkości kostkę. Przyprawić solą i pieprzem. Przesmażyć w garnku na mocno rozgrzanym oleju (powinno się zrumienić). Dorzucić posiekaną cebulę. Gdy się zeszkli, dodać posiekany czosnek, pokrojoną w plastry marchewkę, pieczarki i fasolkę szparagową. Podlać winem i lekko odparować.
Dolać wodę i pod przykryciem gotować do miękkości. Pod koniec można jeszcze doprawić do smaku. Zabielić śmietaną.
Ziemniaki umyć i podgotować. Odcedzić, jeśli są duże to przeciąć wzdłuż na pół, posmarować olejem lub masłem i upiec na ruszcie. Przyprawić solą i podawać.
Poznaj kolejne przepisy z programu "Ewa gotuje"
Aby było zdrowo, warto pamiętać o kiszonkach. Ewa proponuje prosty i oryginalny przepis na kiszone rzodkiewki.
Rzodkiewki umyć i osuszyć. Włożyć do wyparzonego słoika. Dodać chrzan, czosnek, pieprz, kolendrę i ziele angielskie. Zalać przegotowaną, posoloną (1 łyżka na litr) i wystudzoną wodą. Dolać wody z ogórków. Przykryć spodeczkiem, obciążyć (np. kamieniem). Odstawić na 3 dni. Po tym czasie szczelnie zamknąć i przechowywać w lodówce.
Poznaj kolejne przepisy z programu "Ewa gotuje"
A na podwieczorek? Ciasto drożdżowe z rabarbarem. Oczywiście można też użyć sezonowych owoców. Ewa podpowiada też jakich składników użyć, by podnieść wartości zdrowotne ciasta. Zwykłą mąkę możemy zastąpić mąką orkiszową, a cukier nierafinowanym cukrem trzcinowym.
Mleko przelać do garnka, dodać masło i posłodzić. Podgrzać.
Mąkę przesiać do miski, zrobić dołeczek, wkruszyć drożdże. Wlać 3-4 łyżki ciepłego mleka. Wymieszać w dołeczku, przykryć i zostawić w spokoju (na ok. 20 minut).
Do drugiej miski wsypać mąkę na kruszonkę, dodać ksylitol i masło. Wymieszać tak, by powstała kruszonka. Przykryć i wstawić do lodówki.
Rabarbar obrać, pokroić na kawałki i wymieszać z dżemem.
Do mąki z zaczynem wybić jajka. Uperfumować cukrem waniliowym. Wlać resztę mleka z masłem i cukrem. Wymieszać, następnie wyrobić ciasto dłońmi. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia na mniej więcej godzinę.
Blachę prostokątną wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć wyrośnięte ciasto. Rozciągnąć na kształt formy. Oprószyć mąką. Ponownie zostawić do wyrośnięcia na ok. 20 minut. Na wierzchu ułożyć rabarbar, posypać kruszonką.
Piec przez ok. 45 minut w 170 st. C.
Program "Ewa Gotuje" można oglądać na antenie telewizji Polsat w soboty o godzinie 10.10