Graj w zielone
Na zielonym rynku wszystko się zmienia. Dziki czosnek detronizuje swojego bardziej znanego kuzyna, zielony groszek konkuruje z młodym bobem, a bazylia uwodzi truskawki.
Moda na zieleń króluje w kuchni od wielu sezonów i nic nie wskazuje na to, by miała przeminąć. Kulinarna zabawa w zielone wyjątkowo sprzyja naszemu ciału, bo to, co zielone, jest świeże, lekkie i zdrowe. Doda naturalnych rumieńców zmęczonej cerze i pomoże utrzymać idealną sylwetkę. Czerwcowy nadmiar zielonych liści i młodych warzyw daje w kuchni nieograniczone możliwości. Można je dusić, blanszować, miksować w pesto i oczywiście jeść na surowo. Warto sięgnąć poza utarte schematy i trochę poeksperymentować z przyprawami, a efekty mogą być zaskakujące. Zachęcam, by wybierać zioła mniej znane, takie jak dziki czosnek niedźwiedzi, albo dla dobrze znanych listków znajdować nowe zastosowania, dodając je do deserów. Przełom sezonu wiosenno-letniego to także idealny czas na młody groszek i bób, które właśnie teraz są najsmaczniejsze. A dodatkowo prezentują się pięknie na talerzu.
Mocno zielone liście młodej kapusty są soczyste i jędrne. Najlepiej jeść je lekko podduszone z dużą ilością świeżego kopru. Jeśli podkręcisz je świeżym imbirem, curry i odrobiną chili, zwykła kapusta zyska zupełnie nowy wymiar.
Stopień trudności: dla początkujących
Liczba porcji: 4
czas przygotowania: 50 minut
Składniki: młoda, biała kapusta (można użyć też włoskiej), łyżka masła, cebula, 2 ząbki czosnku, 3-centymetrowy kawałek świeżego imbiru, czerwone chili (świeże lub suszone), łyżeczka indyjskiego curry, łyżeczka ziaren kminu rzymskiego (kuminu), 130 ml mleka kokosowego (opcjonalnie), pęczek koperku, pęczek natki pietruszki, sól, sok z 1/2 cytryny
1. Ziarna kuminu upraż na suchej patelni i utrzyj w moździerzu. Na łyżce masła zeszklij posiekaną cebulkę, po chwili dorzuć starty czosnek, imbir i posiekane chili. Podsmażaj chwilę, a następnie dodaj curry i kumin.
2. Po minucie do garnka wrzuć poszatkowaną kapustę, dopraw ją solą i dokładnie wymieszaj z podsmażonymi przyprawami. Duś pod przykryciem około 20-30 min, aż kapusta zmięknie.
3. Na koniec dolej mleko kokosowe i zredukuj płyn do konsystencji sosu. Dopraw danie sokiem z cytryny. Podawaj z posiekanymi ziołami.
Młode listki czosnku niedźwiedziego mają niezwykły smak, lekko ziołowy i zdecydowanie subtelniejszy od zwykłego czosnku.
Ponieważ sezon na nie trwa niezwykle krótko, to warto zrobić spory zapas i zamrozić zmiksowane pesto jak kostki lodu.
Aromatyczną marynatę do pieczonej ryby będziesz mieć wówczas zawsze pod ręką.
Stopień trudności: dla początkujących
Liczba porcji: 2
Czas przygotowania: 10 minut + 12 minut pieczenia
Składniki:
2 okonie morskie oczyszczone (mogą być też dorady),
cytryna,
2 łyżki oliwy z pierwszego tłoczenia,
4 listki czosnku niedźwiedziego,
2 gałązki bazylii,
sól, świeżo mielony czarny pieprz
1. Ryby umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Natnij skórę z każdej strony w czterech miejscach. Natrzyj mięso solą.
2. Oliwę zmiksuj z listkami czosnku i bazylią. Mieszankę wetrzyj w nacięcia oraz we wnętrze ryb. Do ich środka włóż też plastry cytryny.
3. Ułóż ryby na formie wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C na 20 min.
4. Podawaj od razu z liśćmi sałaty skropionymi oliwą i sokiem z cytryny.
Mięso z policzków wołowych jest niezwykle delikatne i smaczne. By wydobyć z niego to, co najsmaczniejsze, potrzebna jest odrobina wiedzy i dużo cierpliwości. Na szczęście nie jest to wiedza tajemna, a ćwiczenie cierpliwości doskonale podsyca apetyt.
Stopień trudności: dla średnio zaawansowanych
Liczba porcji: 4
Czas przygotowania: 20 minut + 150 minut duszenia mięsa
Składniki: duży policzek wołowy, cebula, marchew, łodyga selera naciowego, łyżka przecieru pomidorowego, 150 ml czerwonego, wytrawnego wina, 2 łyżki miodu, 2 łyżki oleju, 2 łyżki masła klarowanego, 4 małe młode marchewki, 1/2 szklanki zielonego groszku, 1/2 szklanki bobu, sól, świeżo mielony czarny pieprz
1. Policzki podziel na mniejsze porcje, dokładnie osusz papierowym ręcznikiem i dobrze obsmaż na mocno rozgrzanym oleju.
2. Dodaj do nich posiekaną cebulę oraz pokrojone w plastry marchew i seler. Dopraw solą i pieprzem. Smaż chwilę razem, po czym wlej wino, przecier oraz miód i zredukuj płyn do połowy.
3. Nakryj garnek, zmniejsz ogień i duś policzki pod przykryciem przez około 120 min, podlewając w miarę potrzeby bulionem do momentu, aż mięso będzie miękkie, a sos zgęstnieje. Wyjmij policzki z garnka, a sos przetrzyj przez sito.
4. Marchewki wyszoruj i podziel na połówki. Wrzuć na rozgrzane masło i duś do miękkości. Dopraw solą i pieprzem.
5. Bób i groszek wrzuć na kilka minut do osolonego wrzątku, po czym od razu przełóż do miski z lodowatą wodą.
6. Duszone policzki podawaj z sosem, połówkami marchewki, zielonym groszkiem i bobem.
Bazylia z truskawkami tworzy nad wyraz zgrany duet. Możesz to wykorzystać w daniach wytrawnych, komponując ciekawe sałatki, lub przygotować zaskakujący zielony deser. Jego subtelny smak dodatkowo podkreślisz delikatnymi kwiatami bazylii.
Stopień trudności: dla średnio zaawansowanych
Liczba porcji: 12
Czas przygotowania: 10 minut + 20 minut pieczenia
Ciasto: 80 g listków bazylii (z dużego pęczka), 1/3 szklanki oliwy, 2 jajka, 3/4 szklanki mąki pszennej, 2 łyżki skrobi ziemniaczanej, 2/3 szklanki cukru, łyżeczka proszku do pieczenia, szczypta soli
Krem: 100 g masła, 100 g zmielonego twarogu sernikowego, 30 g cukru pudru, 5 truskawek i szklanka owoców do podania
1. Masło utrzyj z cukrem, stopniowo dodając serek. Na koniec wmieszaj zmiksowane truskawki. Odstaw krem do lodówki na godzinę.
2. Bazylię zmiksuj z oliwą. Oba rodzaje mąki przesiej razem z solą i proszkiem do pieczenia. Jajka utrzyj z cukrem na puszystą, jasną masę. Cały czas ubijając, dolej bazyliową oliwę.
3. Na koniec delikatnie wmieszaj suche składniki.
4. Ciasto przelej do miski, przykryj folią i odstaw do lodówki na minimum 6 godz. Babeczki możesz piec od razu, ale wtedy nie będą intensywnie zielone.
5. Formę na muffinki wyłóż papilotkami i wypełnij je ciastem do połowy wysokości. Babeczki piecz 20 min w piekarniku rozgrzanym do 170 st. C. Stopień upieczenia sprawdzaj wykałaczką - kiedy po wbiciu w babeczkę będzie sucha, muffinki będą gotowe.
6. Upieczone babeczki wyjmij z piekarnika i wystudź. Podawaj z kremem truskawkowym i świeżymi truskawkami.
Tekst, stylizacja i zdjęcia: Dominika Wójciak
PANI 6/2015
Dominika Wójciak
Wyróżniona przez samego Gordona Ramsaya zwyciężczyni III polskiej edycji programu "MasterChef". Autorka książki "Kulinarne opowieści". Swoimi przepisami dzieli się na blogu Kulinarne Bezdroża. Z wykształcenia geodetka. Pasjonatka dobrego jedzenia i równie dobrego wina. Jak pisze na swoim blogu, każda droga, na którą wchodzi, prowadzi ją do kuchni. Ma 29 lat.