Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?

Każdy z nas przechowuje produkty spożywcze w lodówce, niestety jednak nie każdy wie, jak robić to prawidłowo. Odpowiednie rozlokowanie poszczególnych artykułów w przeznaczonych dla nich miejscach chłodziarki ma niebagatelne znaczenie. Warto więc poznać ogólne zasady dotyczące przechowywania żywności w lodówce i jak najszybciej wprowadzić je w życie.

materiały promocyjne partnera

Dlaczego jest to tak ważne?

To, w jaki sposób rozmieścimy przechowywane w lodówce produkty, wpływa zarówno na pracę urządzenia, jak i długość zachowania świeżości poszczególnych artykułów. Mając na uwadze świadome i ergonomiczne przechowywanie produktów w chłodziarce, dbamy więc zarówno o nasz kuchenny sprzęt, jak i domowy budżet. Odpowiednio działająca lodówka dłużej służyć będzie wszystkim domownikom, oddalając tym samym w czasie konieczność zakupu nowego sprzętu. Także prawidłowo przechowywane produkty, które pozostaną świeże i zdatne do spożycia przez dłuższy czas, pozwolą nam nieco zaoszczędzić.  

Mówiąc o prawidłowym i świadomym przechowywaniu żywności, nie sposób nie wspomnieć także o bardzo ważnej i palącej w obecnych czasach kwestii marnowania jedzenia. Zbyt szybko tracące pożądaną świeżość produkty bardzo często o wiele za szybko lądują w koszu na śmieci. To z kolei powoduje, że tylko w naszym kraju w ciągu roku wyrzucanych jest aż pięć milionów ton jedzenia! Aby przyczynić się do uszczuplenia tych zatrważających danych, warto więc zmienić swoje nawyki zakupowe, a także z większą świadomością rozmieszczać i przechowywać poszczególne produkty spożywcze w lodówce.  

Przechowywanie żywności w chłodziarce - jakość sprzętu ma znaczenie

Aby mieć pewność, że zakupiona przez nas żywność będzie przechowywana w odpowiednich warunkach, powinniśmy także zwrócić uwagę na klasę oraz wyposażenie swojej chłodziarki. Zarówno lodówki wolnostojące, jak i te do zabudowy powinny bowiem być wyposażone w nowoczesne technologie zapewniające najwyższą jakość przechowywania, jak również posiadać specjalnie wydzielone strefy, między innymi na świeże owoce i warzywa.  

Mając na uwadze odpowiedzialne przechowywanie żywności, warto więc zainwestować w lodówkę wyposażoną między innymi w system NoFrost czy Cooling 360°, jak również w nowoczesny alarm otwartych drzwi, skutecznie zapobiegający przypadkowemu rozmrożeniu się lodówki. 

Rozmieszczenie żywności w lodówce - najważniejsze zasady

Miejsce przechowywania poszczególnych produktów spożywczych uzależnione jest od ich rodzaju oraz optymalnej dla nich temperatury. Ta nie jest bowiem jednakowa w każdym miejscu lodówki. Różnica między najwyższą a najniższą półką wynosi nawet pięć stopni Celsjusza.  

Górna półka lodówki, gdzie temperatura sięga około siedmiu stopni, to najlepsze miejsce na takie produkty jak dżemy czy powidła lub dania gotowe. Nieco niżej, na środkowych półkach, należy natomiast ulokować wędliny oraz sery. W tym obszarze lodówki panuje temperatura około czterech do pięciu stopni, co stanowi optymalne warunki dla powyższych produktów. Na najniższych z półek, gdzie panuje także najniższa temperatura, sięgająca dwóch stopni Celsjusza, najlepiej przechowywać świeże mięso oraz ryby. 

Mimo swojego położenia dolne szuflady lodówki to - podobnie jak górne półki - miejsce względnie ciepłe. Temperatura waha się tu w granicach siedmiu i ośmiu stopni. Pojemniki te przeznaczone są do przechowywania świeżych owoców i warzyw. Nie bez znaczenia pozostaje także sposób przechowywania warzyw i owoców; najlepiej jest umieścić je w specjalnych, osobnych pojemnikach, które zapewnią im odpowiedni poziom wilgotności, a co za tym idzie także dłuższą świeżość.  

Miejscem, gdzie przechowujemy wiele produktów, są drzwi lodówki. Często lądują tam produkty, na które nie znajdujemy miejsca na półkach. Warto jednak zwrócić uwagę także i na tę część chłodziarki, bowiem - podobnie jak w pojemnikach na owoce i warzywa - panuje tu stosunkowo wysoka temperatura. Boczne półki to zatem dobre miejsce do przechowywania ketchupu, musztardy, napojów lub wody.  

Przechowywanie produktów spożywczych - o czym jeszcze pamiętać?

Odpowiednie rozmieszczenie żywności w lodówce jest niezwykle istotne dla zachowania ich pożądanej świeżości i konsystencji. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty powinny być przechowywane w chłodziarce. Przykładem tego są chociażby niektóre z owoców i warzyw, takie jak pomidory, ziemniaki, czosnek, cebula, a także cytrusy, melony i banany. Produktom tym zdecydowanie nie służy temperatura panująca w lodówce. Szczególne chłodzenie nie sprzyja również pieczywu - przechowywane w zbyt niskich temperaturach znacznie szybciej traci swoje właściwości odżywcze. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest mrożenie porcji pieczywa, które następnie można skutecznie rozmrozić z pomocą piekarnika, przywracając mu tym samym jego pierwotną świeżość, smak i konsystencję.  

materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy