Reklama

Reklama

Jak zrobić bulion z czegokolwiek? - poznaj genialny przepis

Joshua Weissman to charyzmatyczny kulinarny geniusz, promujący bezkompromisowe podejście do gotowania, którego poczynania na Instagramie śledzi milion osób, a na YouTube ponad 5 milionów subskrybentów. Jego "Kuchnia bezwzględna" uczy gotować w sposób bezkompromisowy. Wskazówki ekscentrycznego, sarkastycznego i bezczelnego kulinarnego mistrza Ameryki sprawią, że z większą ekscytacją spojrzysz na bazowe składniki swojego dania i z łatwością rozwiniesz kulinarną intuicję, bo: "Jeśli możesz myć zęby, to z pewnością możesz prowadzić i utrzymać przy życiu zakwas".

Przeczytaj fragment ksiązki "Kuchnia bezwzględna" i zobacz jak zrobić bulion z czegokolwiek.

***

Postawmy sprawę jasno, jeśli w dziewięciu na dziesięć przypadków kupujesz bulion w sklepie, to jest to smutne. W zasadzie kupujesz samą wodę. Ta, jasne, jasne, niby to "porcja gotowana powoli przez 12 godzin", a mimo to nadal ma zapach krowiego kopyta i smak stęchłej wody. Samodzielne ugotowanie bulionu da ci zwykle nieziemsko lepsze efekty, a co najlepsze: możesz zrobić większą ilość część zamrozić. Możesz przy tym mieszać warzywa i przyprawy z jakimkolwiek mięsem, które masz pod ręką.

Reklama

Podstawowy bulion z czegokolwiek

CZAS PRZYGOTOWANIA: 5 MINUT
CZAS GOTOWANIA: 4 GODZINY 40 MINUT
PORCJA: OK. 2 LITRÓW

  • 1,5-2 kg kurczaka lub wołowiny z kością lub samych kości wieprzowych (zob. notatki) olej o neutralnym smaku, do nasmarowania mięsa
  • 1 średnia żółta cebula, grubo pokrojona
  • 1 duża łodyga selera naciowego, grubo pokrojona
  • 1 duża marchewka, grubo pokrojona ½ pęczka tymianku lub szałwil (opcjonalnie)
  • 4-4,751 filtrowanej wody
  1. Rozgrzej piekarnik do 220°C z termoobiegiem lub do 230°C z grzaniem góra-dół. Wyłóż blachę folią aluminiową. Rozłóż kości delikatnie nasmaruj je olejem, tak żeby były nim dobrze pokryte. Piecz przez 30-40 minut, až mocno zbrązowieją.
  2. Przełóż upieczone kości do dużego, ok. 5-litrowego garnka (nie powinien być wypełniony więcej niż w objętości). Dodaj cebulę, seler, marchewkę tymianek (jeśli go używasz). Wlej wodę, ale tylko tyle, by przykryła w całości kości i warzywa.
  3. Postaw garnek na Śśrednio dużym ogniu, bez przykrycia. Gdy tylko woda zawrze, natychmiast zmniejsz ogień na minimalny i podgrzewaj delikatnie bution pod częściowym przykryciem przez 3-4 godziny, mieszając od czasu do czasu. Szumuj na bieżąco nie pozwól, żeby bulion z powrotem zaczął się mocno gotować.
  4. Po 3-4 godzinach wyjmij ugotowane kości przecedź bulion przez sitko do żaroodpornego naczynia. Wyrzuć resztki warzyw. Wystudź w tempera turze pokojowej, a następnie podziel na porcje i przelej do pojemników nadających się do zamrażania. Zamróż używaj w razie potrzeby.

Notatki:

Najlepiej kupić kości, które mają na sobie choć trochę mięsa. Po ich upieczeniu mięso doda bulionowi bardzo dużo smaku.

Nigdy nie sól bulionu. W przeciwnym razie łatwo przesolisz danie, które będziesz na nim przygotowywał. Wyciągnij z tego nauczkę.

***

Książka "Kuchnia bezwględna ukazała się 27.04 nakładem Wydawnictwa ZNAK

 Zobacz także:

Fatalne połączenie. Taki obiad na długo zalegnie w żołądku

Na stawy działa niczym smar. Antidotum na sztywność i "strzelanie"

Osiem powodów, by zacząć pić sok pomidorowy

Styl.pl/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: bulion przepisy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy