Reklama

Kluski lane: Jak je przygotować?

Kluski lane wielu osobom kojarzą się z dzieciństwem. Wbrew pozorom ich przygotowanie jest bardzo proste. Jak zrobić kluski lane?

Kluski lane to smak dziecięcych lat. Warto czasami zastąpić makaron kluskami lanymi. Od zawsze goszczą na polskich stołach. Kluski lane są smaczne i proste w przygotowaniu. Przez lata były niezwykle popularne, ponieważ można je przygotować szybko i z tanich składników. Do tego są sycące i pasują do wielu zup. Jednak kiedy do naszego kraju zaczęły docierać nowinki z kuchni świata, lane kluski poszły w odstawkę. Zaczęły być kojarzone z biedną i prostą kuchnią, a wrażenie robiły potrawy o nieco egzotycznie brzmiących nazwach: gnocci czy carbonara. One też często wywodziły się z prostej codziennej kuchni ludzi biednych, ale o tym nie wszyscy wiedzieli. Dopiero z czasem zaczęliśmy doceniać przepisy wywodzące się z własnej tradycji kulinarnej. Szperać po babcinych zeszytach z przepisami, zadawać pytania o dania z dzieciństwa i regionalne przysmaki. Okazało się, że wcześniej wzgardzane receptury wracają do łask i często zyskują nowe życie.

Reklama

Jak przygotować kluski lane?

Do przygotowania klusek lanych potrzebne będą dwa jajka, pięć łyżek mąki pszennej, woda oraz szczypta soli. 

Pierwszym krokiem jest roztrzepanie jajek. Najlepiej za pomocą widelca. Do tak przygotowanych jajek dodajemy mąkę oraz sól. Tutaj należy zwrócić uwagę, że ilość mąki będzie zależała od konsystencji ciasta. Istotne, by ciasto było półpłynne. 

Gdy ciasto jest za gęste, można dodać wody, wystarczą zaledwie dwie łyżki. Można to sprawdzić za pomocą widelca. Jeśli ciasto z niego wolno spływa, to konsystencja jest odpowiednia. 

Kluski lane gotujemy we wrzącej i osolonej wodzie. Ciasto należy wlewać do wody bezpośrednio z miseczki. Ważne, by nie robić tego tylko w jednym miejscu. Kluski są gotowe chwilę po tym, jak wypłyną na powierzchnię.

A może kluski lane na mleku?

Zamiast w osolonej wodzie kluski lane można także ugotować na mleku. Można je przygotować zarówno na słodko, jak i na słono. Wystarczy dodać cukier lub sól do mleka. 

Gdy mleko zacznie się gotować, można zacząć wlewać ciasto na kluski lane. Należy robić to ostrożnie i powoli. Mleko najlepiej zamieszać dopiero po chwili, po tym, jak kluski zrobią się puszyste. Po upływie minuty kluski lane są gotowe. 

Analogicznie jest w przypadku gotowania klusek lanych w zupie. Wystarczy wcześniej przygotowaną zupę zagotować i wlać do niej ciasto. Istotne, by gotować całość około minuty. Po tym czasie kluski są gotowe. Najczęściej są wykorzystywane do zupy pomidorowej oraz rosołu.

Kluski lane a kluski kładzione. Jaka jest różnica?

Kluski kładzione przygotowuje się w podobny sposób jak kluski lane. Różnica polega na tym, że ciasto na kluski lane wlewa się prosto do wody, mleka lub zupy. Natomiast kluski kładzione - jak sama nazwa wskazuje, są kładzione na wodę. 

Kluski kładzione gotuje się około dwóch minut w osolonej wodzie. Wystarczy zamoczyć łyżkę w wodzie i nabrać na nią ciasto i przełożyć do gotującej się wody. Najlepiej, by ciasto przykrywało około połowy łyżki. 

Kluski lane można zastosować w zupach jako zamiennik makaronu np. w rosole lub zupie pomidorowej. Idealnie sprawdzą się również w zupie mlecznej.   

Kluski kładzione można podawać masłem, podsmażoną na maśle bułką tartą lub na słodko z cukrem. Często są stosowane jako zamiennik ziemniaków np. do gulaszu.  

Kluski francuskie

Innym dodatkiem do zup i sosów mogą być kluski francuskie. Do ich przygotowania będą potrzebne trzy jajka, pięć dekagramów masła, cztery łyżki mąki oraz szczypta soli. 

Przygotowanie klusek francuskich należy rozpocząć od utarcia masła. Kolejnym krokiem jest dodanie do niego żółtek jaj. Najlepiej pojedynczo przy jednoczesnym ucieraniu masła. 

Z białek oraz soli ubijamy pianę. Następnie należy ją przełożyć do żółtek utartych z masłem. Kolejny krok to dodanie przesianej przez sitko mąki. Całość delikatnie mieszamy. 

Kluski francuskie gotuje się dokładnie tak samo, jak kluski kładzione. Ciasto wykładamy łyżką na osoloną wodę i gotujemy przez około dwie minuty. 

Czytaj więcej:

Sałatka ryżowa

Jak przygotować fasolkę po bretońsku?

Fasolka szparagowa: Dlaczego tak chętnie po nią sięgamy?


Zobacz także:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy