Księga smaków: Kalarepa
Kalarepa często gości w twoim menu? Możesz sobie pogratulować, bo warzywo to wzmacnia odporność, usuwa toksyny, reguluje krążenie, trawienie i metabolizm.
Kuzynka kapusty to warzywo uniwersalne: można ją zapiekać, gotować, dusić lub grillować, podawać jako danie główne lub dodatek do zup, sosów i surówek. A nawet faszerować...
Najpopularniejsza odmiana kalarepy ma kolor jasnozielony. Po obraniu można ją jeść na surowo albo w sałatce. Najwięcej wartości odżywczych mają młode listki oraz młoda surowa kalarepka.
Młodą kalarepkę obierz i pokrój w plastry. Przełóż do naczynia i zalej wodą. Wsyp szczyptę wegety. Gotuj ją na półmiękko, następnie odcedź i lekko przestudź. Jajko wbij do miski, rozbełtaj, wsyp pieprz i odrobinę chili. Plastry kalarepy maczaj w jajku i obtaczaj w bułce tartej. Potem kładź na rozgrzaną patelnię i smaż na rumiano z obu stron. Podawaj np. ze słodkim sosem chili.
Odetnij górną część dużej kalarepy, mniej więcej na 1/3 wysokości, pozostałą część wydrąż. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę, cebulę posiekaj. Kalarepę, ziemniaki oraz cebulę podsmaż na maśle, ale uważaj, aby się nie przypaliło, a warzywa nie zrumieniły. Dzięki temu zupa będzie miała ładny biały kolor.
Gdy warzywa się zeszklą, zalej je wodą tak, aby je zakryła i gotuj, aż wszystkie zmiękną. W osobnym garnku wstaw wodę i zblanszuj w niej kalarepę, ok. 30 sekund wystarczy. Gdy warzywa zmiękną, zmiksuj je, dodaj pół szklanki mleka i zagotuj. Przecedź zupę przez gęste sito i dopraw do smaku.
To popularna surówka z białej kapusty, ale w sezonie letnim kapustę możesz z powodzeniem zastąpić młodziutką kalarepką. Twarde, winne jabłko oraz kalarepkę obierz ze skóry, następnie pokrój w plasterki, a potem w zapałki. Marchew zetrzyj na grubej tarce.
Niewielką cebulę cukrową pokrój w cienkie piórka. Umieść wszystko w misce - dodaj sos z majonezu oraz jogurtu naturalnego z dodatkiem soku z cytryny, doprawiony solą, pieprzem i cukrem. Wymieszaj, przed podaniem schłódź.