Księga smaków: Kapary
To bliscy kuzyni kapusty. Do Europy trafiły już 2000 lat temu wraz z podróżami Arabów i bardzo szybko stały się nieodzownym składnikiem śródziemnomorskiej kuchni.
W naszej kuchni często dodaje się je do dań ze śledzi, sałatek z mięsem i wędlinami, do marynat rybnych i warzywnych, a także do dekorowania galaret.
W smaku przypominają mieszankę musztardy, czarnego pieprzu i chrzanu. Dodane do potraw, nadają im pikantności i wyrazistości. Używa się ich głównie w formie niedojrzałych pączków kwiatów, kiszonych w occie lub zakonserwowanych w soli granulowanej. Należy unikać duszenia ich w wysokich temperaturach, gdyż tracą wtedy swój niepowtarzalny smak.
Sycylijska caponata: Bakłażan przetnij w poprzek na pół, miąższ ponacinaj i posól. Odstaw na 30 minut, a następnie opłucz i osusz. Tak przygotowany bakłażan pokrój w kostkę. Cebulę, paprykę i seler naciowy oczyść, umyj i pokrój podobnie. Na patelni rozgrzej oliwę, wrzuć cebulę, paprykę, seler i 2 ząbki czosnku. Podsmażaj chwilę, mieszając. Dodaj bakłażan i duś 5 minut. W osobnym garnku podduś pomidory i przetrzyj je przez sito. Dodaj do warzyw na patelni i duś wszystko razem 10 minut. Potem przypraw solą, pieprzem, octem i cukrem. Posyp też suto kaparami i oliwkami.
Z makaronem: Penne ugotuj al dente. Podsmaż kapary (ok. 4 minuty), aż do odparowania ich zapachu. Dodaj do nich śmietankę 18% i duś 6 minut, aż sos zgęstnieje. Dodaj sól i czarny pieprz do smaku. Gotowy sos wymieszaj z makaronem i od razu podawaj.
W parze ze śledziem: Kapary doskonale smakują ze śledziami. Matjasy mocz w zimnej wodzie przez godzinę, zmieniając ją dwukrotnie. Tak przygotowane śledzie osusz i pokrój na skośne kawałki o szerokości około 2 cm. Cebulę obierz i pokrój na cienkie plastry, a następnie przelej ją wrzątkiem. Czarny pieprz utłucz w moździerzu. Do słoika wkładaj warstwami śledzie, cebulę i kapary (uważaj z ilością) . Każdą warstwę posyp pieprzem. Zalej wszystko olejem i odstaw do lodówki, najlepiej na całą dobę.