Księga smaków: Seler
Dawniej wierzono, że seler przynosi szczęście. Czy to prawda? Nie wiadomo. Z pewnością natomiast warzywo to przynosi swoim fanom zdrowie oraz urodę.
Do Polski seler trafił dzięki ogrodnikom królowej Bony. Sławę na całym świecie przyniosły mu jego dobroczynne właściwości oraz opinia silnego afrodyzjaka.
Niepowtarzalny, korzenny aromat bulwy selera sprawia, że jest on popularnym składnikiem surówek i sałatek jarzynowych oraz włoszczyzny. Ale to nie wszystko.
Seler korzeniowy obierz i pokrój w niezbyt dużą kostkę. Seler naciowy umyj i pokrój na małe kawałki. Ziemniak obierz i pokrój w kostkę, cebulę posiekaj. Na patelni rozgrzej masło, dodaj cebulę. Gdy lekko się zeszkli, dołóż oba rodzaje selera i podsmaż wszystko przez kilka minut.
Przełóż zawartość patelni do gorącego bulionu i gotuj, aż warzywa będą miękkie. Zdejmij garnek z ognia, wystudź i zmiksuj w blenderze. Przelej do garnka i zagotuj, stopniowo dodając śmietanę i wciąż mieszając. Na koniec dopraw zupę przyprawami. Przed podaniem udekoruj listkami selera naciowego i posyp pokruszonym serem pleśniowym. Podawaj z grzankami.
Seler umyj, obierz i pokrój na cienkie plastry (grubsze możesz na początku ugotować na parze, by zmiękły). Każdy plaster selera maczaj w zmąconym jajku, a następnie obtaczaj w bułce tartej z suszoną cebulką, solą i słodką papryką w proszku. Kotleciki smaż z obu stron, lekko je dociskając do dna patelni. Podawaj posypane natką, z gotowanymi warzywami.
Warzywo dokładnie obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Cebulę i czosnek drobno posiekaj. Warzywa przełóż do garnka, zalej szklanką wrzątku i duś ok. 20 minut. W razie potrzeby odlej nadmiar wody.
Po tym czasie odstaw warzywa do ostygnięcia. Następnie seler, cebulę i czosnek wymieszaj z bułką tartą, żółtkami ( 2-3 ), pianą z ubitych białek i z przyprawami (sól, pieprz, majeranek). Masę przełóż do aluminiowej formy. Pasztet piecz przez godzinę lub do momentu zrumienienia w 180 °C.