Kuchnia rosyjska
Przedstawiamy najlepsze dania kuchni rosyjskiej!
Składniki na 4 porcje:
20 g drożdży
Pół łyżeczki cukru
25 g mąki gryczanej
100 g mąki
1 jajko
¼ łyżeczki soli
200 g kwaśnej śmietany
2 łyżki masła
4 łyżki oleju
50 g czarnego kawioru
250 g czerwonego kawioru
Drożdże rozmieszać z 4 łyżkami ciepłej wody, dodać szczyptę soli i odstawić na 8-10 minut. Mąkę i mąkę gryczaną zmieszać w misce, zrobić wgłębienie, wlać 75 ml ciepłego mleka i drożdże, wymieszać i odstawić na godzinę w ciepłe miejsce. Jeszcze raz wymieszać. Jajko rozdzielić. Białko ubić. Żółtko wmieszać do ciasta, dodać resztę ciepłego mleka, sól, pozostały cukier, łyżkę śmietany i pół łyżki stopionego masła, dodać pianę z białka i odstawić jeszcze na 30 minut. Patelnię posmarować olejem, porcjami nakładac ciasto i smażyć bliny z obu stron. Podawać ciepłe (można skropić roztopionym masłem). Do tego podawać kawior i pozostałą śmietanę, dekorować koperkiem.
Składniki:
400 g mąki
pół łyżeczki soli
2 jajka
Na farsz:
2 cebule
50 g boczku
10 g masła
300 g mieszanego mięsa mielonego
sól, czarny pieprz
pęczek koperku
200 g gęstej kwaśnej śmietany
Mąkę i sól wsypać do miski, zrobić zagłębienie w środku i wbić do niego jajka. Dolać 120 ml wody i przy pomocy robota kuchennego wyrobić ciasto. Następnie, na posypanej mąką powierzchni, wyrabiać ręcznie jeszcze przez 5-10 minut, aż powstanie gładkie, elastyczne ciasto. Zawinąć je w folię i pozostawić w temperaturze pokojowej na godzinę.
Cebulę obrać i drobno pokroić. Boczek pokroić w bardzo drobną kostkę. Tłuszcz rozgrzać w garnku i zrumienić na nim cebulę. Mięso mielone, boczek, cebulę i 4 łyżki wody, pół łyżeczki soli i trochę pieprzu wyrobić na farsz.
Ciasto rozwałkować na grubość ok 3 mm. Następnie dłońmi rozciągnąć je, aż będzie cienkie jak papier. Grubsze brzegi odciąć i zawinąć w folię.
Okrągłą foremką (ok 6 cm średnicy) wyciąć jak najwięcej krążków. Pozostałe ciasto zagnieść i zawinąć w folię.
Na każdy krążek nakładać 3/4 łyżeczki farszu i sklejać pierożki. Rogi pierożków sklejać (jak przy robieniu uszek). Pozostałe ciasto ponownie rozwałkować, wyciąć krążki i robić pierożki jak poprzednio. Powinno wyjść ok. 80 sztuk. Porcjami wrzucać do gotującej się, osolonej wody i gotować ok. 8 minut.
Koperek umyć, odłożyć trochę do dekoracji, resztę posiekać. Koperek zmieszać ze śmietaną, doprawić solą i pieprzem. Pierożki nakładać na talerze, dekorować koperkiem. Podawać ze śmietaną.
Składniki na 4 porcje:
1,2 kg szpondru wołowego
pęczek włoszczyzny
2 listki laurowe
4 goździki
4 owoce jałowca
mała główka kapusty
3 cebule
4 ogórki kiszone
kiełbasa
200 g. gotowanej szynki
1 łyżka oleju
2 łyżki przecieru pomidorowego
2 łyżki mąki
cytryna
100 g czarnych oliwek
sól, pieprz
Przygotowanie:
Mięso umyć, zalać dwoma litrami wody i gotować, cały czas odszumowując. Włoszczyznę umyć, pokroić. Włoszczyznę, listki laurowe, goździki, owoce jałowca dodać do wywaru i gotować dwie godziny na średnim ogniu. W tym czasie umyć kapustę, przekroić i wyciąć głąb. Kapustę pokroić w kostkę. Cebulę obrać i pokroić w półplasterki. Ogórki przeciąć na pół i pokroić w półplasterki, kiełbasę pokroić w plasterki, szynkę pokroić w kostkę. Mięso wyjąć z bulionu. W garnku rozgrzać olej, zeszklić na nim cebulę. Dodać przecier pomidorowy i mąkę i przesmażyć. Dodać kapustę i ogórki. Dolać odcedzony bulion i gotować jeszcze 20 minut. Mięso pokroić w kostkę. Cytrynę pokroić w plasterki, oliwki odsączyć. Na 10 minut przed końcem gotowania dodać: mięso, kiełbasę, szynkę, plasterki cytryny i oliwki. Doprawić solą i pieprzem.
Składniki:
1 kg karpia, lina lub szczupaka
1 kg płoci, okoni lub karasi
liść laurowy, ziarenka pieprzu
3 cebule, pietruszka, seler
ziele angielskie, 1/2 cytryny
łyżka natki, szklanka białego wytrawnego wina, marchew
1. Ugotować wywar z warzyw i przypraw korzennych. Dodać drobne ryby (płoć, karaś; im więcej rodzajów drobnych ryb, tym lepiej) i gotować około 30 min. Przecedzić. Do wywaru włożyć większe ryby i gotować kolejne 35 min, a następnie delikatnie wyjąć ryby z wywaru.
2. Ryby obierać z ości. Mięso pokroić i ponownie włożyć do zupy razem z plasterkami cytryny i plasterkami marchewki. Dolać wino i podgrzewać na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia. Gorącą zupę rozlać do talerzy lub bulionówek. Posypać posiekaną natką. Podawać z pieczywem.