Lody dla każdego?
Nie ma nic bardziej orzeźwiającego w upalny dzień jak lody. Uwielbiają je dzieci, ale dorośli często mają wiele wątpliwości, czy można je bezkarnie jeść w upalne dni. Uważa się, że lody tuczą, bo zawierają sporo cukrów i tłuszczów. Jest w tym sporo racji.
Ale jedzone z umiarem będą idealną przekąską dla każdego - od juniora po seniora. By nie tuczyły, lepiej jeść je w pierwszej połowie dnia lub jako deser po obiedzie, na pewno nie na kolację. Warto też zjeść je powoli, małymi kęsami, siedząc w cieniu.
Niezbyt dobrym pomysłem jest sięganie po lody, gdy jesteśmy rozgrzane albo po intensywnym wysiłku fizycznym, np. po wielogodzinnym spacerze w ostrym słońcu. Ważny jest także rodzaj lodów. Aby lody były nie tylko pustymi kaloriami, warto uważnie czytać etykiety i wybierać sprawdzone lodziarnie. Najlepiej pokusić się o zrobienie domowych lodów na bazie jogurtu, mleka lub musu owocowego.
Śmietankowe - 2 gałki takich lodów dostarczą ok. 150 kcal, czyli połowę mniej niż batonik czy drożdżówka z serem. Dlatego nawet gdy jesteśmy na diecie, nie zaszkodzi gałka lodów waniliowych z dodatkiem filiżanki malin, borówek lub jagód. To świetny deser po obiedzie dla osób odchudzających się, o ile zjemy je bez bitej śmietany, polewy, posypki.
Jogurtowe - lody przygotowane z jogurtu, (w porównaniu z batonikami, ptysiami lub goframi z bitą śmietaną), stanowią całkiem zdrowy deser. Jeśli dzieci nie są uczulone na mleko, mogą jeść lekkie lody jogurtowe, śmietankowe lub waniliowe. To cenna porcja wapnia i białka potrzebnego dla kości i zębów. Ze względu na sporą ilość cukru, lepiej nie podawać lodów przed posiłkami, zwłaszcza niejadkom. Jeśli wzbogacimy lody w orzechy i świeże owoce, mogą nawet zastąpić II śniadanie.
Czekoladowe z orzechami - takie lody warto polecić nerwusom i osobom zestresowanym. Dadzą cenną porcję magnezu i witamin z grupy B (wspomagają układ nerwowy, poprawiając nastrój, łagodzą objawy stresu i przewlekłego napięcia). Wzmagają wydzielanie serotoniny (jej zwiększony poziom wpływa na uczucie odprężenia, spokoju, szczęścia). Zimny deser da nam też energię potrzebną do pracy mięśni i układu nerwowego. Można sięgać po te lody, jeśli żyjesz w ciągłym napięciu i stresie, o ile nie masz nadwagi, otyłości, cukrzycy.
Sorbety - robione ze świeżych owoców: malin, jagód czy truskawek, z dodatkiem miodu, są zdrową przekąską przy kłopotach z sercem. Mają sporo witamin, potasu (obniża ciśnienie krwi), a także substancji pomagających utrzymać w ryzach poziom cholesterolu i trójglicerydów.
Uwaga na gotowe sorbety! Zawierają dużo cukru, co powoduje duży wyrzut insuliny (to sprzyja tyciu). Komórki tłuszczowe przestawiają się wówczas na magazynowanie i wzmagają ochotę na kolejną porcję słodyczy.
Jogurtowo-owocowe - lekkostrawne lody jogurtowe robione na bazie jogurtu naturalnego i owoców mogą być wartościową przekąską dla przyszłych mam. Są szybko trawione i nie zalegają długo w przewodzie pokarmowym. Zawierają sporo kwasu foliowego, białko oraz dobre bakterie wspomagające rozwój flory bakteryjnej jelita, co zapobiega wzdęciom i zaparciom.
Wodne - po wycięciu migdałków, zwłaszcza w początkowej fazie, gdy pacjent odczuwa jeszcze spory ból gardła, laryngolodzy zalecają lody, np. wodne. Chłód przynosi ulgę (zmniejsza obrzęk, łagodzi dolegliwości pooperacyjne, działa jak środek przeciwbólowy), obkurcza naczynia krwionośne, zapobiega krwawieniu.
Zobacz także: