Nie tylko ruskie i z mięsem. Ewy Wachowicz świetne farsze do pierogów
Pierogi to chyba nasze danie narodowe. Trudno znaleźć Polaka, który by za nimi nie przepadał. U mnie goszczą nie tylko "od święta". A farsze do pierogów to nie tylko grzyby i twaróg z ziemniakami.
Jako ciekawostkę powiem wam, że pierogi lepiłam swojego czasu z Jeanem Reno. Miało to miejsce, kiedy odwiedził Kraków na zaproszenie Polskiej Fundacji Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Postawiłam wtedy na pierogi z kapustą i grzybami oraz słodkie z suszonymi śliwkami. Poniżej prezentuję na nie przepisy.
Zobacz też: Jak zrobić idealne ciasto na pierogi?
Przygotowanie:
Śliwki zalać alkoholem na kilka godzin, a migdały uprażyć w piekarniku. Każdą namoczoną śliwkę naciąć i nafaszerować migdałem.
Przygotowanie:
Grzyby, by się namoczyły, zalać wodą na noc (szklanka wystarczy). Następnie gotować do miękkości w tej samej wodzie. Kapelusze wyciągnąć i drobniutko posiekać. Białą kapustę drobno poszatkować. Przełożyć do garnka, zalać wrzątkiem i gotować przez ok. 15 minut. Odcedzić i odcisnąć. Kapustę kiszoną odcisnąć z nadmiaru soku i drobno posiekać.
W garnku podsmażyć na maśle drobno pokrojoną cebulę. Gdy stanie się złocista, dodać obie kapusty oraz prawdziwki i zalać wodą z gotowania grzybów. Doprawić solą i pieprzem. Dusić ok. 25 minut, odparowując cały płyn. Zostawić do wystudzenia.
Innym, ciekawym pomysłem jest wykorzystanie sera białego. Warto jednak użyć go do stworzenia farszu na słodko. Poniżej sprawdzona receptura.
Przygotowanie:
Ser przełożyć do miski. Wbić żółtko. Dodać miąższ z laski wanilii, posłodzić, przyprawić cynamonem i rozgnieść widelcem.
Jeśli lubicie owoce, to proponuję wykorzystać jabłka jako główny składnik farszu.
Przygotowanie:
Owoce umyć i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Przyprawić cukrem i cynamonem. Wymieszać.
Poniżej mój przepis na pierogowe ciasto i sposób podania pierogów na słono i na słodko.
Przygotowanie:
Mąkę przesiać na stolnicę i zalać wrzątkiem. Nożem zagarniać ciasto aż do zrobienia klusek. Wbić jajko, zamieszać nożem i wyrobić rękoma. Gładkie ciasto zostawić pod przykryciem na ok. 15 minut. Podsypując mąką, rozwałkować ciasto na grubość 2-3 mm. Szklanką wykroić krążki i nałożyć farsz. Gotować w osolonym wrzątku. Gdy pierogi wypłyną, jeszcze przez minutę trzymać je na gazie, a potem zahartować w zimnej wodzie i odcedzić. Do pierogów na słono podać zezłoconą na maśle cebulkę, te na słodko trafiają na stół z palonym masłem - masło roztopić na patelni i smażyć do momentu, aż będzie miało orzechowy aromat i pojawią się brązowe ziarenka. Ewentualnie dosłodzić cukrem brązowym.
Opis przygotowania:
Grzyby namoczyć w wodzie (najlepiej przez całą noc). Po ugotowaniu wyłowić grzyby i drobno posiekać. Na patelni rozgrzać masło i przesmażyć drobno pokrojoną cebulkę. Dodać grzyby i jeszcze chwile podsmażać. Przyprawić solą i pieprzem.
Przygotowanie:
Mięso oddzielić od kości. Wraz ze skórą pokroić drobno nożem. Dodać miękkie masło, sól, pieprz, posiekaną natkę pietruszki i nieco brandy lub tokaju. Wymieszać. Farsz powinien mieć konsystencję masy pasztetowej.
Jak nietrudno zauważyć pomysłów na farsze nie brakuje. Jeśli niektóre was zainteresowały, to zachęcam do wykorzystania prezentowanych przeze mnie przepisów. Gwarantuję, nie pożałujecie.