Nie wyrzucaj jedzenia
Nie zawsze udaje się nam utrzymać pożywienie w dobrej kondycji. Radzimy, jak przywrócić mu dobre właściwości.
Jeśli sałata zwiędła, nie musimy jej wyrzucać. Po wyjęciu z lodówki trzeba odkroić korzonek i całą sałatę zanurzyć na chwilę w ciepłej wodzie.
Na pękające podczas gotowania jajka powinna pomóc łyżeczka soli dodana do wrzątku. Jeśli mimo to jajko pęknie, a my nie chcemy by białko wypłynęło, dolejmy jeszcze trochę octu.
Olej, na którym było smażone, będzie zdatny do ponownego użycia, gdy wrzucimy do jeszcze gorącego umyty i odsączony plaster surowego ziemniaka.
Nie wylewajmy mleka, gdy się przypali. Przelejmy je do czystego garnuszka. Lnianą ściereczkę lekko zmoczmy, złóżmy na pół i nakryjmy nią garnuszek. Na małym płomieniu, pilnując by nie zajęła się ściereczka, zagotujmy ponownie mleko. Straci posmak spalenizny.
Wody po kiszonych ogórkach nie wylewaj. Możesz ją wykorzystać do przyrządzenia żurku. W pierwszej kolejności zupę zabiel śmietaną wymieszaną z mąką, a tuż przed podaniem dodaj ugotowane na twardo jajka. Już na talerzu każdą porcję żurku posyp posiekanym świeżym koperkiem.
Jeśli po upieczeniu babka piaskowa wyszła ci zbyt sucha, możesz ją uratować - skrop aromatycznym alkoholem, rozcieńczonym wodą (rumem, amaretto). Następnie owiń babkę w lnianą ściereczkę i odstaw.
Z czerstwego chleba możesz przygotować grzanki. Które urozmaicą zupę lub sałatkę. Czerstwy pszenny chleb pokrój w kosteczkę i usmaż z czosnkiem na oleju.
Zamiast kupować niezdrowe i tłuste chipsy, sama zrób zdrowsze, np. z cukinii (nawet gdy jest już lekko podwiędła). Pokrój ją na plastry, ułóż na blaszce wyłożonej pergaminem i posyp ulubionymi ziołami. Piecz w temperaturze 100º C przez 30 minut. Po 15 minutach obróć. Chipsy podawaj z ulubionym dipem.