Reklama

Obiad po francusku

Rozszerzamy horyzonty kulinarne. Dziś dania prosto znad Loary.

Tarta lotaryńska

Składniki na 8 porcji: 200 g mąki, szczypta soli, 1 jajko, 140 g masła, 2 szalotki, 180 g bekonu (plastry). Nadzienie: 4 jajka, 400 ml śmietany kremówki, pieprz, szczypta gałki muszkatołowej, świeże zioła do dekoracji, tłuszcz do wysmarowania formy.

Mąkę z solą przesiać na stolnicę, dodać jajko i 120 g masła pokrojonego w kawałki. Szybko zagnieść gładkie ciasto, owinąć folią spożywczą i wstawić na godzinę do lodówki. Szalotkę posiekać. Rozgrzać w rondelku resztę masła i obsmażyć na nim bekon. Wyjąć bekon, a na wysmażonym tłuszczu podsmażyć szalotkę. Jajka ubić ze śmietaną. Doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

Reklama

Schłodzone ciasto podzielić na pół. Każdą część rozwałkować na cienkie, okrągłe placki. Dwie formy jak na tartę wysmarować tłuszczem, wylepić ciastem. Ponakłuwać widelcem, by ciasto nie wybrzuszyło się podczas pieczenia. Piec ok. 10 minut w piekarniku nagrzanym do 220°C. Na podpieczonych ciastach rozłożyć szalotkę i część wysmażonego bekonu. Zalać śmietaną z jajkiem. Ciasta dopiekać ok. 20 minut w 220°C. Przykryć resztą bekonu i jeszcze chwilę podpiec. Tarty udekorować ziołami, podawać na ciepło.

Kotlety cielęce po dijońsku

Składniki na 4 porcje: 3 pomidory, 4 łyżki oliwy, ok. 1 łyżki cukru, sól D pieprz mielony, pieprz kolorowy tłuczony, 1 łyżka posiekanych listków tymianku, 4 kotlety cielęce z kostką, 100 ml białego wina, 1 łyżeczka musztardy dijon (z widocznymi ziarenkami gorczycy), 200 ml śmietany do gotowania, 100 g sera o wyrazistym smaku (cheddar, tylżycki).

Pomidory przekroić w poprzek. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, ułożyć na niej pomidory (przeciętą stroną do góry). Posmarować je oliwą, posypać solą, cukrem i kolorowym pieprzem, posypać listkami tymianku. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190°C. Zapiekać ok. 20 minut.

Kotlety cielęce oczyścić. Lekko je ubić dłonią. Posypać solą i pieprzem. Na patelni rozgrzać około 3 łyżek oliwy i przyrumienić na niej kotlety z obu stron. Następnie przełożyć je do brytfanny i wstawić na około 10 minut do piekarnika rozgrzanego do 170°C.

Do wysmażonego sosu na patelni wlać wino i wygotować mniej więcej do połowy. Stopniowo dodawać musztardę, śmietanę i starty ser. Mieszać, dopóki nie rozpuści się ser i sos nie zgęstnieje. Pod koniec doprawić pieprzem i solą. Kotlety podawać z sosem i pieczonymi pomidorami.

Pieczone ziemniaki Dauphiné

Składniki na 4 porcje: 1 ząbek czosnku, 30 g masła, 1 kg ziemniaków, 150 ml śmietany kremówki, 1 łyżka soli, po szczypcie pieprzu i ziół prowansalskich. 200 g łagodnego sera o orzechowym posmaku (comté, gruyère, edam), 90 g masła,  natka pietruszki albo starta marchewka.

Czosnek obrać, rozkroić. Wnętrze ceramicznego naczynia do zapiekania potrzeć czosnkiem (dla aromatu), wysmarować masłem. Ziemniaki obrać, pokroić w cienkie plastry. Ser żółty zetrzeć na tarce o drobnych oczkach.

Połowę plastrów ziemniaków rozłożyć na dnie naczynia do zapiekania, przykryć połową startego sera, posypać solą i pieprzem, poprzekładać wiórkami masła. Ułożyć drugą warstwę ziemniaków, ponownie przykryć warstwą sera, posypać solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Zalać śmietaną.

Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C. Zapiekać 40-50 minut. Gotową zapiekankę ziemniaczaną pokroić na porcje, posypać posiekaną natką pietruszki lub startą na cienkie wiórki marchwią. Od razu podawać. Ziemniaki Dauphiné można serwować jako przystawkę do pieczonego mięsa.


Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: Pieczone ziemniaki | tarta | kuchnia francuska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy