Patison na talerzu

Mniejszy brat dyni, kabaczka i cukinii. Warto go posmakować - patison jest bardzo smaczny i długo zachowuje świeżość.

Patison marynowany
Patison marynowany123RF/PICSEL

Patisony marynowane

Składniki na 5 słoików 300 ml: 1 kilogram małych patisonów, 2 średnie marchewki, 1 średnia cebula, kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego, 1 łyżka ziaren gorczycy, 3-4 ząbki czosnku, 3-4 listki laurowe, 5 łyżek cukru, 1 szklanka octu spirytusowego 10 proc., 5 szklanek wody, 3 łyżki soli.

Słoiki umyj i wyparz. Następnie osusz je, najlepiej wstawiając na 15-20 minut do piekarnika nagrzanego do 150°C. Pokrywki od słoików wygotuj oddzielnie i też starannie osusz.

Patisony umyj, marchewkę obierz, umyj i pokrój w plasterki. Cebulę obierz i pokrój w talarki.

Przygotuj marynatę. Do garnka wlej wodę, ocet, dodaj sól oraz cukier i zagotuj. Do każdego wyparzonego słoika włóż po kilka plasterków marchewki, kilka ziarenek pieprzu, ziela angielskiego oraz gorczycy, po 1 małym listku laurowym, ząbku czosnku, dodaj kilka talarków cebuli. Na koniec do słoików włóż patisony (małe w całości, zaś te większe poprzekrawaj na pół), zalej przestudzoną marynatą i dokładnie zakręć.

Słoiki wstaw do dużego garnka wyłożonego ściereczką lub gazetą tak, aby słoiki nie stykały się. Następnie wlej wodę o temperaturze zbliżonej do temperatury słoików. Wody musi być tyle, żeby sięgała do wysokości 1 cm poniżej pokrywek.

Patisony pasteryzuj około 20 minut, licząc od chwili, gdy woda zacznie wrzeć. Słoiki możesz również pasteryzować w piekarniku. Wstaw je do piekarnika nagrzanego do 170°C. Gdy w słoikach zaczną tworzyć się bąbelki, zmniejsz temperaturę do 130°C i pozostaw jeszcze kilka minut.

Faszerowany na słodko

Składniki na 3 porcje: 3 średniej wielkości patisony, 10 dag suszonej żurawiny, 2 średnie kwaskowe jabłka, 1/2 szklanki posiekanych orzechów włoskich, 1 łyżeczka soku z cytryny, 2 łyżki masła, sól, cukier, cynamon.

Przygotowanie: 1. Patisony umyj pod strumieniem bieżącej wody, następnie osusz papierowym ręcznikiem. Z każdego odkrój wierzch i wydrąż środek tak, aby zostało ok. 1 cm miąższu przy skórce. Z miąższu usuń pestki i pokrój go w kostkę.

Do dużego garnka wlej wodę, a gdy zacznie wrzeć - osól ją. Następnie włóż całe patisony i gotuj aż będą miękkie (około 30 min). Jeśli nie zmieszczą się wszystkie w jednym garnku, gotuj je osobno. Aby nie wystygły, trzymaj je w piekarniku nagrzanym do 75°C.

W tym czasie przygotuj farsz. Jabłka umyj, obierz i wykrój gniazda nasienne, po czym pokrój w niezbyt dużą kostkę. Skrop je sokiem z cytryny, by nie ściemniały, i przemieszaj.

Na patelni rozgrzej masło, a następnie włóż miąższ patisona, dodaj szczyptę soli i smaż około 5-7 minut. Następnie dodaj żurawinę oraz jabłka, dopraw cukrem oraz cynamonem i smaż tak długo, aż jabłka zaczną się rozpadać. Pod koniec smażenia dodaj posiekane orzechy włoskie.

Skosztuj, by sprawdzić czy farsz jest wystarczająco słodki. Jeśli uznasz za stosowne, dosłodź go teraz. 6. Tak przygotowanym farszem wypełnij wnętrze wydrążonych, wciąż ciepłych patisonów i natychmiast podawaj.

Patison w surówce
Patison w surówce123RF/PICSEL

Surówka z patisona

Składniki na 4 porcje: 50 dag młodych patisonów, 4 średnie pomidory, 3 łyżki oleju lub oliwy, 1 łyżka octu winnego lub soku z cytryny, 1/2 łyżeczki miodu, ząbek czosnku, sól, pieprz, listki oregano do dekoracji.

Patisony umyj pod bieżącą wodą, osusz papierowym ręcznikiem i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Młode warzywa mają delikatną skórkę, więc nie trzeba jej usuwać. U starszych skórka może być nieco grubsza i wtedy należy ją usunąć. Pomidory natnij ostrym nożem w kilku miejscach i włóż na 1-2 min do miski z wrzącą wodą. Następnie zdejmij z nich skórkę i pokrój w ósemki.

Do niedużego zamykanego słoiczka wlej olej, ocet lub sok z cytryny, dodaj miód, ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę oraz po szczypcie soli i pieprzu. Słoiczek dokładnie zakręć i potrząsaj nim dynamicznie aż wszystkie składniki sosu winegret dokładnie się połączą. Możesz też przygotwać więcej sosu winegret i przechowywać go w słoiczku w lodówce, a jedynie przed użyciem potrząsnąć nim energicznie, by składniki ponownie się połączyły.

Na talerzu rozłóż kawałki pomidorów, na nich ułóż starte patisony. Całość polej przygotowanym sosem i udekoruj listkami oregano. Podawaj natychmiast ze świeżą bagietką. Surówkę możesz przygotować wcześniej i trzymać ją w lodówce, ale sosem winegret polej dopiero tuż przed podaniem.

Patisony nadziewane serem

Składniki na 4 porcje: 1/2 kg małych patisonów, 2 łyżki mieszanych siekanych ziół, np. natki pietruszki, majeranku, tymianku, bazylii, oregano, koperku, 30 dag białego sera trzykrotnie mielonego, sól, pieprz, ostra papryka w proszku, gałązki koperku do dekoracji. Ponadto: szprycka cukiernicza lub pergamin.

Patisony umyj pod bieżącą wodą, zetnij w każdym wierzch. Małą łyżeczką wydrąż środki. Do garnka wlej wodę, a gdy zacznie wrzeć - dodaj sól, włóż patisony i gotuj je tak długo aż staną się miękkie (czyli około 15 minut). Następnie schłodź je w lodowatej wodzie, aby nie straciły koloru.

Do miseczki włóż ser, dodaj siekane zioła i dokładnie wymieszaj. Dopraw do smaku solą, pieprzem oraz ostrą papryką w proszku.

Podgotowane patisony dokładnie osusz papierowym ręcznikiem. Każdy wypełnij farszem twarogowo-ziołowym. Aby ułatwić sobie to zadanie, możesz użyć szprycki cukierniczej lub zrobić rożek z trójkąta papieru pergaminowego. Faszerowane patisony ułóż na półmisku lub talerzu i udekoruj je gałązkami świeżego koperku.

Szybkim sposobem przygotowania patisona jest ugotowanie go we wrzątku lub na parze. W tym celu obierz patisona ze skóry, przekrój na pół i usuń pestki. Następnie pokrój na kawałki po 2-3 cm, wrzuć na osolony wrzątek i gotuj około 10 min. Podawaj na ciepło, polany masłem z bułką tartą lub samym masłem.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas