Pierogarnia
Meksykańskie, zielone, marchewkowe a nawet z pomarańczą - pierogi dają się przyrządzić na milion sposobów.
Znają je niemal wszystkie kuchnie świata. Pierogi pochodzą z Chin albo ze stepów Azji Centralnej. Do Europy Zachodniej przywędrowały wraz z żeglarzami. Słowianie przejęli je bezpośrednio od sąsiadów ze Wschodu.
W Polsce najchętniej jadamy pierogi z mięsem, kapustą z grzybami i z owocami. Popularne są też ruskie (z ziemniakami) i z serem (uwaga, leniwe nie są wcale pierogami tylko kluskami!).
Tajemnica dobrych pierogów tkwi w cieście. Powinno być cienkie i elastyczne (musi odrywać się od ręki). Jeśli lepi się do wałka, należy je posypać odrobiną mąki. Aby pierogi nie popękały w gotowaniu, trzeba je dobrze skleić. Cała sztuka polega na tym, żeby skleić samo ciasto, nie zahaczając o farsz (lepiej więc nałożyć go mniej, niż więcej). Dlatego każdy krążek należy obrócić na drugą stronę i lekko rozciągnąć.
Składniki. Ciasto: 0,5 kg mąki, 2 jajka, 1 łyżka oleju. Farsz: 0,5 kg szpinaku mrożonego, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki masła, 1 opakowanie sera feta, sól, pieprz, gałka muszkatołowa.
Przygotowanie: Na maśle zeszklić posiekaną cebulę i starty czosnek, dodać bardzo dobrze odsączony szpinak, chwilkę przesmażyć. Przestudzić i dodać pokruszona fetę, doprawić pieprzem i gałką muszkatołową, wymieszać. Z mąki, jajek, oleju, szczypty soli i wody zagnieść ciasto na pierogi. Formować pierogi i gotować w osolonej wodzie z dodatkiem oleju. Pierogi można podawać posypane przesmażoną kostką pomidorową.
Przygotowanie: Zagotować mleko ze szczyptą soli i wsypać kaszę mannę cały czas mieszając. Gotować do zgęstnienia, przestudzić. Pomarańcze dokładnie umyć i sparzyć we wrzątku, pokroić dość drobno i przesmażyć na mocno rozgrzanym miodzie z dodatkiem imbiru. Część pomarańczy odłożyć do dekoracji, resztę połączyć z kaszą manną. Z podanych składników zagnieść elastyczne ciasto. Rozwałkować, wycinać kwadraty, na każdy nakładać farsz i dokładnie zlepić unosząc rogi kwadratów do góry. Wrzucać na gotującą się wodę (osoloną i z 3 łyżkami oleju), gotować kilka minut. Pierogi podawać z sosem czekoladowym i pozostawionymi pomarańczami, posypać tartą czekoladą.
Przygotowanie: Mąkę, jajka, dobrze odciśnięty szpinak, olej i szczyptę soli połączyć, dodając tyle wody, aby uzyskać gęste ciasto pierogowe. Owinąć w folię i odstawić na 1 h do lodówki. Biały ser połączyć z fetą, pokrojonymi suszonymi pomidorami i żółtkiem, doprawić pieprzem i ewentualnie solą. Ciasto rozwałkować, wycinać kółka, nakładać farsz i dokładnie zlepiać. Pierogi gotować w osolonym wrzątku z dodatkiem oleju. Pierogi podawać z pomidorkami koktajlowymi i suszoną szynką.
Przygotowanie: Marchewkę obrać i zetrzeć na grubej tarce, jabłka obrać i pokroić w kostkę, skropić sokiem z cytryny. Na rozgrzanym maśle smażyć kilka minut marchewkę aż zmięknie, dodać jabłka i smażyć z cukrem. Z podanych składników zagnieść ciasto, wałkować, wycinać kółka. Nakładać farsz i zlepiać małe pierożki, gotować w osolonym wrzątku. Schłodzić i przed podaniem usmażyć na głębokim tłuszczu. Z pozostałych jabłek wycinać drążarką kulki i dekorować razem z cynamonem pierogi. Można podawać z listkami melisy.
Przygotowanie: Przygotuj farsz: rodzynki sparz i osącz. Cebulę posiekaj, przesmaż na oliwie. Dodaj mięso, smaż jeszcze przez kilka minut. Wlej pół litra wody, duś mięso tak długo, aż cała woda odparuje. Dodaj rodzynki i przyprawy. Szybko zagnieć ciasto z podanych składników, dodając tyle zimnej wody, aby miało odpowiedni? konsystencję. Rozwałkuj je do grubości 1/2 cm, wytnij krążki o średnicy 10 cm. Łyżeczką nakładaj farsz i sklejaj jak pierogi. Smaż w rozgrzanym smalcu z każdej strony na złoty kolor. Empanadas możesz także upiec w piekarniku w temp. 200°C.