Podróż po świecie dipów
Rozgrzewające pasty i sosy królują w naszej kuchni od lat, jednak coraz częściej sięgamy po przepisy z innych części świata.
Dipy to gęste sosy do potraw, podkreślające ich smak. Ze składnikami możemy eksperymentować, sprawiając, że pomimo obco brzmiącej nazwy, uzyskamy swojski smak.
Smaki staropolskie
Pyszny jest dip śliwkowo-chrzanowy. Do jego przygotowania potrzebny jest: chrzan, powidła śliwkowe, twarożek lub śmietana, ocet vinegret, sól i pieprz. Jeśli chcemy, by nasza przyprawa do potraw była bardziej ostra, sięgnijmy po ser rokpol i zmiksujmy go z kwaśną śmietaną, pieprzem cayenne i solą.
Arabski hummus
Z tradycji gorącego Południa wywodzi się arabski hummus, czyli pasta z ciecierzycy. Jest bardzo zdrowa, bo warzywo to zawiera dużo białka, witamin z grupy B, żelaza, potasu i błonnika.
Ziarna ciecierzycy namocz na noc. Rano gotuj ją do miękkości, a potem zmiksuj blenderem na gładką masę. Dodaj oliwę z oliwek, sok z 2 cytryn i kilka łyżek pasty tahini (sezamowej). Wymieszaj i przypraw do smaku. Hummus podaje się na półmisku warzyw, z mięsami lub ciepłym chlebkiem pita.
Możesz też uczyć ciecierzycy z puszki- wówczas przygotowanie pasty zajmie ci zaledwie kilka minut.
Grecki akcent
Lubisz podawać różnego rodzaju dania mięsne (lub drobiowe)? Do parującego mięsa podaj np. popularne greckie tzatziki. Podniosą nie tylko smak potrawy, ale zawarty w nich czosnek wzmocni twoją odporność.
Tzatziki to sos z jogurtu naturalnego, startego świeżego ogórka, czosnku i mięty, przyprawiony pieprzem i solą.
Orientalny smak papryki
Niezwykle rozgrzewający jest miks paprykowo-pomidorowy (papryka musi być wcześniej przypieczona). Do zmiksowanej papryki i pomidora dodaj ocet, bazylię i pieprz. Gęsta mieszanka może służyć jako dip, a jeśli konsystencja jest lżejsza, jako sos do warzyw i makaronów. By dodać potrawom koloru, użyj indyjskiej przyprawy curry.
Na żywo 44/2011