Reklama

Polskie smaki i aromaty

Botwinka, pieczone ziemniaki, drożdżówka – nie muszą być nudne. Wystarczy mieć na nie sposób. Skosztuj nowej wersji znanych smaków!

Chłodnik botwinkowy na białym winie z grzanką i kozim serem

Składniki: 200 ml białego wytrawnego wina, 1/2 litra maślanki, 1/2 litra gęstej kwaśnej śmietany, 1 pęczek botwinki, 1-2 ząbki czosnku, 2 kromki chleba na zakwasie, kozi twaróg, 4 zielone szparagi, szczypiorek, rozmaryn, sól i pieprz do smaku, 1 łyżka masła, 1 łyżka oleju z pestek winogron.

W rondlu rozgrzej masło z olejem i podsmaż pokrojony czosnek. Wlej wino, dodaj rozmaryn oraz posiekaną botwinkę. Odparuj do połowy. Wlej maślankę ze śmietaną i gotuj na wolnym ogniu przez około 10 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Na patelni lub w piekarniku zrób grzanki. Chłodnik (po schłodzeniu w lodówce) podawaj z grzanką i łyżką koziego twarogu przyprawionego solą, pieprzem i posiekanym szczypiorkiem. Do każdej porcji dodaj obgotowanego przez 4 minuty w osolonym wrzątku zielonego szparaga.

Reklama

Pierś kaczki z ziemniakami z ogniska w cieście szczypiorkowym

Składniki: 4 piersi z młodej kaczki (po 120-150 g), 1 litr zimnej wody, 125 g soli niejodowanej, 0,7 kg ziemniaków, 150 ml śmietany kremówki, 80 g masła; ciasto szczypiorkowe: 2 łyżki masła szklanka mleka, 140 g mąki, 1łyżeczka soli, 1 pęczek szczypiorku, 3 jajka.

W blenderze połącz sól z wodą i zmiksuj do całkowitego rozpuszczenia. Piersi kaczki mocz w tak przygotowanej solance przez całą noc (minimum 12 godzin). Po namoczeniu osusz dokładnie mięso. Piersi należy smażyć z każdej strony po 3-4 minuty, by mięso pozostało w środku różowe. Umyj i obierz ziemniaki. Obierki zalej śmietaną i odstaw na 30 minut (oddadzą swój aromat śmietanie). Ugotuj ziemniaki. Gdy będą miękkie, po odcedzeniu, zblenduj je wraz ze śmietaną. Wszystkie składniki ciasta włóż do blendera i miksuj na najwyższych obrotach przez 20 sekund.

Gotowe ciasto rozlej do foremek muffinkowych i piecz w temperaturze 220 stopni przez około 25 minut na złoty kolor. Po upieczeniu rozetnij nieco ciastka (powinny być puste w środku) i nadziej masą ziemniaczaną. Wsadź je jeszcze do piekarnika o temperaturze 200 stopni na ok. 10 minut. Danie podajemy z łyżką kwaśnej śmietany, szczypiorkiem i ogórkiem małosolnym.

Tymiankowe ciasto drożdżowe z kremem truskawkowym

Składniki: 450 g mąki pszennej typu, 500 10 g świeżych drożdży lub 2,5 g drożdży instant, 3 jajka, 1 żółtko szklanka mleka, 90 g cukru, 135 g masła w temperaturze pokojowej, skórka otarta z 1 cytryny, 1 łyżeczka listków cytrynowego tymianku, kruszonka: 150 g mąki typu 450 lub 500, 75 g cukru, 85 g masła skórka otarta z 1 cytryny, 1 łyżeczka listków cytrynowego tymianku, krem: 200 g gęstej kwaśnej śmietany, 200 g truskawek, 1/2 szklanki wody, 1/2 szklanki cukru, skórka otarta z 1/2 cytryny, kilka gałązek tymianku, 1 łyżeczka miodu gryczanego.

Z podanych składników zagnieć ciasto. Odstaw na 30 minut. Po tym czasie zagnieć ponownie, zakładając końce do środka. Rób to delikatnie, żeby nie pozbawić go powietrza. Czynność tę powtarzaj trzykrotnie w półgodzinnych odstępach. Później przełóż ciasto do foremki i pozwól mu przez godzinę wyrosnąć. W tym czasie zagnieć razem składniki kruszonki i wstaw pod przykryciem na 30 minut do lodówki.

Gdy ciasto w formie wyrośnie, posmaruj je roztrzepanym z mlekiem jajkiem, na wierzch wyłóż kruszonkę i piecz przez 15 minut w temperaturze 180 stopni, a potem przez ok. 40-45 minut w temperaturze 165 stopni. W tym czasie przygotuj krem truskawkowy: zagotuj wodę z cukrem, skórką z cytryny i tymiankiem. Truskawki pokrój w kostkę i zalej letnim syropem. Odsącz, połącz miodem i śmietaną. Podawaj z ciastem.


Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy