Pożywna ciecierzyca
Ziarenka wyglądem i smakiem przypominające groch mogą być urozmaiceniem, a nawet podstawą wielu smacznych dań.
Lubisz zupy? Ciecierzycę namocz i ugotuj. Czosnek podsmaż, dorzuć gałązkę rozmarynu, pomidory z puszki i natkę. Ugotuj bulion warzywny, dodaj łyżkę oliwy, przypraw. Ugotowaną ciecierzycę dodaj do bulionu i wymieszaj z zawartością patelni. Połowę zupy odlej i zmiksuj, po chwili wymieszaj obie części. Podawaj zupę z makaronem nitki.
Ciecierzyca dobrze komponuje się też ze szpinakiem. Przygotuj ją w podobny sposób. Pokrój drobno cebulę i czosnek. Ugotowaną ciecierzycę odsącz i wrzuć na rozgrzaną oliwę. Dorzuć cebulę i czosnek, tymianek i szpinak. Duś, następnie dorzuć płatki zbożowe. Przypraw gałką muszkatołową, wymieszaj z twarożkiem.
A co powiesz na kotleciki z ciecierzycy? Ugotowane ziarna podziel na dwie części. Jedną część zmiażdż tłuczkiem i dodaj startą marchewkę, paprykę i posiekaną cebulę. Podsmaż pokrojone pieczarki, przypraw, dodaj do pozostałych składników. Przypraw powstałą masę zmiażdżonym czosnkiem. Pozostałą część ciecierzycy wrzuć do blendera, wlej odrobinę oliwy i po zmiksowaniu dodaj do całości. By kotleciki dawały się ulepić, dodaj jajko i tartą bułkę.
W kuchni śródziemnomorskiej, gdzie ciecierzyca jest bardzo popularna, najczęściej podaje się ją po zmieleniu, w postaci pasty do smarowania chleba i placków. Chodzi oczywiście o hommus.
By go przyrządzić, musisz skorzystać z robota kuchennego lub blendera. Wrzuć do niego: ugotowaną ciecierzycę (albo z puszki), pastę Tahini, oliwę, czosnek. Przypraw powstałą pastę solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Tak powstaje hommus, który świetnie smakuje z oliwkami i suszonymi pomidorami.