Reklama

Reklama

Przetwory z lasu

Smażone, duszone, marynowane... Grzyby smakują doskonale jako samodzielne danie. Są też świetnym dodatkiem do innych potraw.

Cenimy je przede wszystkim za fantastyczny zapach i wyśmienity smak. Nie wyobrażamy też sobie, żeby mogło ich zabraknąć na naszych stołach. Przedstawiamy gatunki, które najczęściej można spotkać w lesie i… w kuchni.

Borowik

Zwany też prawdziwkiem, to najbardziej ceniony grzyb jadalny. Można go znaleźć od czerwca do października, głównie w lasach iglastych (zwłaszcza świerkowych), choć lubi też lasy liściaste i mieszane. Doskonały do gotowania, duszenia, smażenia, marynowania, suszenia i mrożenia.

Gąska

Reklama

Czyli gąska żółta, zwana też zielonką. Rośnie w dużych skupiskach, głównie w lasach sosnowych. Można ją znaleźć od końca września do początku grudnia. Dość delikatna w smaku. Nadaje się do zup i sosów, jednak najlepsza jest marynowana. Ale uwaga! Jedzona w bardzo dużych ilościach może spowodować zatrucie.

Kurka

Czyli pieprznik jadalny, występuje od czerwca do października w lasach liściastych i iglastych. Nie psuje się tak szybko jak inne grzyby i nigdy nie jest robaczywa. Idealna do smażenia, duszenia, mrożenia i marynowania. Nie nadaje się do suszenia.

Kozak

Czyli koźlarz babka. Zwany też koźlakiem. Rośnie od czerwca do października, pod brzozami. Popularne wśród grzybiarzy są także koźlarze czerwone, żółte oraz grabowe. Najlepiej jest zbierać młode grzyby, a ze starszych jedynie kapelusze, ponieważ trzon jest zdrewniały, łykowaty i niesmaczny. Koźlaki nadają się do każdego rodzaju przerobu, a więc można je gotować, smażyć, dusić, marynować, a także suszyć.

Maślak

Czyli maślak zwyczajny, rośnie od czerwca do października (czasem nawet do grudnia!) w lasach iglastych, głównie pod sosnami. Jeden z najpopularniejszych gatunków grzybów. Przyrządzany na wiele sposobów. Jest doskonały do smażenia, gotowania, duszenia i marynowania, mniej do suszenia (bo zawiera dużo wody). Trzeba jednak pamiętać, żeby przed przyrządzeniem zdjąć z kapelusza silnie śluzowatą skórkę, ponieważ jest niesmaczna.

Opieńka

Czyli opieńka miodowa, występuje od sierpnia do listopada. Rośnie kępami na pniakach i korzeniach drzew iglastych i liściastych. Zbiera się tylko młode grzyby, a konkretnie ich kapelusze, które przed jedzeniem należy obgotować, i to najlepiej dwukrotnie (wodę koniecznie trzeba wylać). Opieńki nadają się przede wszystkim do przyrządzania sosów oraz do marynowania. Nie wyróżniają się jednak intensywnym smakiem.

Podgrzybek

Czyli podgrzybek brunatny, zwany też zwany borowikiem brunatnym. Rośnie od czerwca do listopada, przede wszystkim w lasach iglastych oraz w mieszanych, rzadziej w liściastych. To chyba najczęściej zbierany grzyb. Nie ma on tak przyjemnego i intensywnego aromatu jak prawdziwek, ale też jest smaczny. Nadaje się do gotowania, smażenia, duszenia, marynowania, a także do mrożenia i suszenia.

Rydz

Czyli mleczaj rydz, rośnie od lipca do października w lasach iglastych (świerkowych i sosnowych). Jest jednym z najsmaczniejszych i najbardziej poszukiwanych grzybów. Używany głównie do marynowania, bo w ten sposób nabiera doskonałego korzennego smaku. Doskonały też smażony na maśle. Nie nadaje się do suszenia.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy