Reklama

Reklama

Ratatouille w marynacie

Kiedy w Paryżu kończy się zima, pierwsze oznaki wiosennego słońca można wypatrzeć na targowiskach. Choć bywa jeszcze zimno i szaro, pojawiają się barwne produkty z południa Francji - pisze Rachel Khoo.

Ostry młody czosnek z lśniącą, lekko fioletową skórką, kuliste karczochy, wiśniowe bakłażany - istna eksplozja barw. Kiedy robi się cieplej, trudno się oprzeć tęczowej palecie warzyw. Warzywna ratatouille z dodatkiem sera i wędlin jest idealną przystawką, można ją też podawać z makaronem albo na pizzy.

1 słój litrowy.

Czas przygotowania: 40 minut.

Czas gotowania: 15-20 minut.

Czas marynowania: 3 dni.

Składniki:

- 1 czerwona papryka
 - 1 żółta papryka
- 1 cukinia, pokrojona wzdłuż na plastry grubości 3 mm
- 1 bakłażan, pokrojony wzdłuż na plastry grubości 3 mm
- 225 ml oliwy z pierwszego tłoczenia
- starta skórka i sok z 1 cytryny (zachowaj połówki cytryny)
- 2 karczochy
- 1,5 l wody
- 325 ml białego octu winnego
- sól
- 2 główki czosnku, podzielone na obrane ząbki
- 2 łyżeczki suszonego oregano
- szczypta cukru
- 6 listków bazylii

Reklama

Ułóż papryki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw blachę pod rozgrzany grill. Obracaj papryki co jakiś czas, aż całe sczernieją, potem włóż do torebki i szczelnie zamknij.

Kiedy papryki wystygną, obierz je ze skórki i pokrój na szerokie paski, usuwając gniazda nasienne. Rozgrzej bardzo mocno patelnię do grillowania.

Obtocz starannie plastry ogórka i bakłażana w oliwie i smaż 3 minuty, aż na warzywach pojawi się ciemnobrązowy odcisk patelni. Przewróć i znowu smaż 3 minuty. Zdejmij z patelni i odstaw.

Przygotuj miskę wody z sokiem cytrynowym i połówki cytryny. Odetnij czubki górnych liści karczocha mniej więcej w odległości 5 cm od wierzchołka, skróć łodygę do około 5 cm od nasady kwiatostanu. Obierz łodygę z zewnętrznej, ciemnej warstwy. Nacieraj co chwila karczoch połówkami cytryny, żeby nie zmienił barwy.

Usuń najtwardsze, zewnętrzne liście, następnie małym, ostrym nożem wycinaj najciemniejsze liście, aż dotrzesz pod nimi do jaśniejszych, żółtozielonkawych. Rozetnij karczoch na ćwiartki i oczyść ze znajdującej się u nasady włochatej części. Włóż go do miski z wodą z sokiem cytrynowym i weź się do czyszczenia następnego karczocha.

Zagotuj 1,5 litra wody z 200 ml octu i szczyptą soli. Wrzuć ćwiartki karczochów i obrane ząbki czosnku. Gotuj 5 minut, odcedź karczochy i ząbki czosnku, osusz i wyłóż na czystą ściereczkę.

Resztkę oliwy i octu wymieszaj z oregano, cukrem i szczyptą soli. Wypełnij wysterylizowany słój do połowy warstwami warzyw posypanych skórką cytrynową i bazylią.

Zalej oliwą z octem, sprawdzając, czy nie ma baniek powietrza (jeśli jakąś wypatrzysz, zamieszaj w słoju pałeczką). W ten sposób ułóż wszystkie składniki. Warzywa powinny być zalane; gdyby zabrakło marynaty, dolej trochę oliwy.

Zakręć słój i odstaw przynajmniej na 3 dni do zamarynowania. Przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu.

Przepis pochodzi z książki "Moja mała francuska kuchnia" Rachel Khoo, która zawiera ponad 100 prostych przepisów opartych na tradycyjnych przysmakach z różnych części Francji - od Bretanii, Bordeaux, Prowansji, Lyonu, aż po Alzację - przeplatanych komentarzami na temat kultury i historii. Czytaj więcej >>


Styl.pl/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy