Drób to powszechny składnik naszej codziennej diety. Jest łatwo dostępny i szybki w przygotowaniu. To obecnie jedno z najtańszych mięs, więc często gości na naszych stołach. Dlaczego warto włączyć je do codziennej diety i jak sprawdzić, czy jest bezpieczne dla zdrowia?
Mięso drobiowe jest bogate w pełnowartościowe białko, czyli takie, które zawiera w sobie wszystkie aminokwasy, których organizm sam nie potrafi wytworzyć, a są potrzebne do budowy naszych tkanek. Spośród gatunków zaliczanych do drobiu największą ilością białka charakteryzuje się indyk, a najmniejszą gęś.
Kolejnym powodem, dla którego warto spożywać drób, częściej niż inne mięso, jest obecny w nim tłuszcz. Tłuszcz drobiowy ma mniej niż tłuszcze innych mięs kwasów tłuszczowych nasyconych i mniej cholesterolu, których nadmierne spożywanie sprzyja zmianom miażdżycowym i problemom z układem krążenia, takim jak np. wylewy czy zawały.
Należy jednak pamiętać, że jedzenie zbyt dużych ilości mięsa w ogóle, właśnie z uwagi na zawarty w nim tłuszcz, może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. To dlatego Instytut Żywności i Żywienia zaleca jedzenie mięsa nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.
Niewątpliwą zaletą drobiu jest to, że jego tłuszcz łatwiej oddzielić od pozostałych części mięsa niż w przypadku innych gatunków. Dzięki temu posiłki mają mniejszą kaloryczność. Drób posiada też mniejszą wartość energetyczną w porównaniu z pozostałymi gatunkami mięsa, w związku z czym często jest polecany jako składnik dań w dietach odchudzających.
Chociaż mięso drobiowe nie jest nadzwyczaj bogatym źródłem witamin, to znajdziemy w nim pewne ilości witamin z grupy B, jak np. tiamina, ryboflawina czy niacyna. W tłuszczu jest też zawarta witamina A oraz karoten. Ze składników mineralnych drób zawiera: cynk, magnez, potas czy kobalt. Pierwiastki te odgrywają ważną rolę m.in.: w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, sercowo - naczyniowego, kontrolują pracę mięśni, ciśnienie czy równowagę kwasowo-zasadową.
Bardzo ważnym pierwiastkiem jest żelazo, które bierze udział w tworzeniu składników krwi. Odpowiada ono za prawidłowy jej skład oraz za odpowiednie działanie mechanizmów odpornościowych. W przypadku problemów z niedoborem żelaza najkorzystniejsze jest jedzenie dań z kaczki, która zawiera najwięcej tego związku spośród gatunków zaliczanych do drobiu.
Kupując żywność, chcielibyśmy mieć pewność, że są to produkty wysokiej jakości, które nie zaszkodzą naszemu zdrowiu. W przypadku drobiu bardzo często mówi się jednak o łamaniu norm odnoszących się do odpowiedniego sposobu hodowli, szczególnie jeśli chodzi o odżywianie ptaków.
Masowo zaczęły pojawiać się informacje o karmieniu ptactwa paszami genetycznie modyfikowanymi, zawierającymi związki, których celem jest przede wszystkim przyspieszenie wzrostu i masy ciała drobiu. Są też informacje, że do pasz kurzych dodawane są antybiotyki, które szkodzić mogą nie tylko zwierzętom, ale i nam konsumentom.
Zgodnie z obowiązującym prawem dodawanie do pasz antybiotyków, hormonów czy stymulatorów wzrostu jest zabronione i nie powinno mieć miejsca. Nadzór i kontrolę nad jakością zdrowotną tej żywności sprawuje Inspekcja Sanitarna i Inspekcja Weterynaryjna. Każdy produkt spożywczy dopuszczony do obrotu, powinien być przez nie przebadany.
Chcąc mieć pewność co do jakości kupowanego przez nas drobiu możemy zawsze wybierać produkty pochodzące z hodowli ekologicznej objętej bezwzględnym zakazem dodawania do pasz antybiotyków, hormonów, konserwantów, środków modyfikowanych genetycznie i środków pobudzających apetyt. Znajdziemy je w sklepach ze zdrową żywnością.
Warto zawsze uważnie przeczytać etykietę umieszczoną na opakowaniu. Stanowi ona podstawowe źródło informacji o kupowanym produkcie. Trzeba pamiętać, że im krótszy wykaz składników, tym produkt jest lepszy. Na etykiecie obowiązkowo powinny być podane następujące informacje: nazwa produktu, występujące w nim składniki, termin przydatności do spożycia, nazwa producenta oraz waga netto lub liczba sztuk opakowanego środka spożywczego. Producenci mają też obowiązek podania kraju pochodzenia danego produktu.