Reklama

Smaki spiżarni: Kiełki

To wyjątkowo zdrowy dodatek do potraw.

Najczęściej jadamy je wczesną wiosną, na przednówku. Wtedy nasz organizm bardzo potrzebuje naturalnych witamin, minerałów, a kiełki to ich najlepsze źródło. Mają w sobie też inne cenne składniki, np. kwasy omega-3, białko i błonnik. Podczas kiełkowania nasion uaktywniają się enzymy, pod wpływem których powstają duże ilości wartościowych, łatwo przyswajalnych składników odżywczych. Do ich największych zalet należy niska kaloryczność. Najpopularniejsze są kiełki warzyw i zbóż. Ale nie wszystkie można jeść, np. kiełki pomidorów czy papryki są trujące.

Reklama

Najlepiej, gdy będziemy jeść je na surowo

Kiełki możemy dodawać do wielu potraw, np. do sałatek warzywnych i owocowych, jogurtu i twarożku, można posypać nimi omlet lub jajecznicę. Kiełki nadadzą oryginalny smak zwykłej kanapce z wędliną czy serem lub zupie pomidorowej. Pod wpływem gotowania tracą swe cenne właściwości, dlatego dodajemy je do już ugotowanych potraw. Możemy je krótko obsmażyć na rozgrzanym oleju. Wówczas urozmaicą smak dań ziemniaczanych, z makaronem albo ryżem, np. wymieszane z ciepłą zapiekanką makaronową czy ryżową.

W sklepach możemy kupić gotowe kiełki. Ważne, by były świeże, bo po około 5 dniach tracą wartości odżywcze.

Możemy je również sami wyhodować

Musimy kupić nasiona specjalnie przeznaczone na kiełki, np. w sklepie ze zdrową żywnością. Sposobów hodowli jest wiele: na sitku, w słoiku, na ligninie lub wacie nasączonych wodą, w kiełkownicy. Stawiamy je w ciepłym, ale nienasłonecznionym miejscu, codziennie przepłukujemy.

Słonecznika - Mają lekko orzechowy smak. Dobrze komponują się z serami, zwłaszcza twarogiem, wędlinami czy pasztetami oraz sałatką z pomidorami.

Lucerny - Są łagodne, z orzechowym posmakiem. Możemy jeść je same, jako przekąskę. Wyśmienite do past kanapkowych oraz dań z woka.

Rzodkiewki - Przypominają smakiem rzodkiewkę - są ostre i pieprzne. Idealnie pasują do dań na bazie jajek, twarożków i sosów majonezowych.

Fasoli Mung - Delikatne, chrupiące, podobne w smaku do młodego groszku. Pasują do duszonych mięs, warzyw i dań kuchni chińskiej. Świetnie komponują się z sosem sojowym.

Brokułów - Mają lekko pikantny smak. Najlepsze do potraw na zimno, np. sałatek, wędzonego łososia, past oraz do zapiekanych ziemniaków.



Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: kiełki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy