Koniec zdejmowania butów na lotniskach. Dlaczego dotychczas musieliśmy to robić?
Po wielu latach irytującego obowiązku zdejmowania obuwia przy kontroli bezpieczeństwa na lotniskach nadszedł czas na zmiany. Administracja Bezpieczeństwa Transportu (TSA) ogłosiła, że pasażerowie, niezależnie od typu obuwia, będą mogli przejść kontrolę bez jego ściągania. Na ten moment zmiany dotyczą jedynie amerykańskich lotnisk, jednak niedługo będziemy mogli spodziewać się ich również w Europie.

Spis treści:
Ściąganie butów na lotnisku - dlaczego i jakich przypadkach jest to konieczne?
Obowiązek zdejmowania obuwia z dużymi podeszwami podczas kontroli bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych wprowadzono w 2001 roku po głośnym incydencie terrorystycznym. Richard Reid, znany jako "zamachowiec w butach", próbował wówczas przemycić na pokład samolotu materiały wybuchowe w podeszwach swojego obuwia. W wyniku tego zdarzenia służby bezpieczeństwa na lotniskach zaczęły dokładniej sprawdzać wszystkie elementy garderoby, w tym właśnie buty pasażerów.
Z czasem obowiązek ten stał się standardem i obowiązywał przez niemal dwie dekady. W 2006 roku, po kolejnym zagrożeniu związanym z płynnymi materiałami wybuchowymi, kontrole jeszcze bardziej zaostrzono. Oprócz zdejmowania butów zaczęto ograniczać ilość płynów, jakie można wnieść na pokład oraz wprowadzono bardziej szczegółowe skanowanie bagażu i pasażerów.

Nowe technologie, nowe możliwości. Koniec ze zdejmowaniem obuwia
Obecnie TSA postanowiła odejść od tej przestarzałej praktyki. Jak poinformowała Kristi Noem, Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA, zniesienie obowiązku zdejmowania obuwia jest możliwe dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym w punktach kontroli. Mowa m.in. o skanerach ciała najnowszej generacji, które potrafią wykryć podejrzane przedmioty bez konieczności fizycznego zdejmowania odzieży czy obuwia.
Chcemy ulepszyć doświadczenie podróżowania, ale jednocześnie zachować standardy bezpieczeństwa
Nowe podejście TSA opiera się na tzw. wielowarstwowej ochronie. Oznacza to, że bezpieczeństwo pasażerów nadal będzie priorytetem, ale jego zapewnienie nie będzie już tak uciążliwe. Kontrola obejmuje m.in. identyfikację tożsamości, analizę bagażu podręcznego oraz skanowanie pasażerów za pomocą nowoczesnych urządzeń.
Dzięki wprowadzanym zmianom kontrola bezpieczeństwa stanie się szybsza, mniej stresująca i bardziej komfortowa. Szczególnie skorzystają na tym osoby starsze, rodziny z dziećmi oraz osoby z ograniczoną mobilnością, dla których zdejmowanie i zakładanie butów w kolejce było sporym wyzwaniem.