Reklama

Strączkowe? Lubię to!

Bogactwo roślin strączkowych jest nieograniczone. Gatunki, kolory i możliwości przygotowania mogą przyprawić o zawrót głowy!

Samej fasoli jest znanych i uprawianych około 400 odmian. Dodając do tego groch, bób, soczewicę i soję, moglibyśmy jeść codziennie inne warzywo strączkowe przez wiele lat. A wiedz, że warto. Rośliny strączkowe są bogate w łatwo przyswajalne białko, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sięgając po fasolę czy soczewicę, możesz przygotować zarówno sałatkę, zupę, pełne danie główne, jak i wykorzystać je jako dodatek do mięsa.

Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Jeżeli gotujesz fasolę i woda za bardzo odparuje, dolewaj do niej tylko wrzątek, bo dodatek zimnej sprawi, że nie zmięknie. Wszystkie rośliny strączkowe solimy i zakwaszamy dopiero, gdy są już ugotowane, z tego samego powodu. Do zupy z soczewicy warto dodać garść ryżu, wtedy białko łatwiej się przyswaja. Dopraw dania nasionami kopru włoskiego, żeby wspomóc pracę jelit. 

Reklama

Kurczak tandori z soczewicą

Składniki: 60 dag filetów z piersi kurczaka (4 pojedyncze), 1/2 opakowania przyprawy tandori (w sklepach z żywnością orientalną), 8 łyżek oleju, 50 dag pieczarek, 20 dag dymki, sól, pieprz, 750 ml bulionu drobiowego, 20 dag jogurtu naturalnego, natka pietruszki do dekoracji, 30 dag czerwonej soczewicy.

Przygotowanie: Filety z kurczaka umyj i osusz. Przekrój je na pół wzdłuż. Przyprawę tandori wymieszaj z 4 łyżkami oleju. Polej kurczaka, dokładnie wymieszaj i odstaw w chłodne miejsce. Pieczarki oczyść i poprzekrawaj na połowy. Obierz dymki i pokrój je w cienkie plasterki. Podsmaż razem przez 10 min. na rozgrzanym oleju. Zdejmij z patelni. Na tym samym oleju podsmaż kurczaka. Cały czas mieszaj. Oprósz mięso solą i pieprzem, podlej bulionem. Dodaj soczewicę i pieczarki z dymką. Duś ok. 10 min. Przypraw do smaku solą i pieprzem i nałóż na talerz, każdą porcję udekoruj natką i kleksem z jogurtu.

Krem z groszku

Składniki: 2 cebule, 2 marchewki, 1 łyżka oleju, 30 dag groszku, 2 l bulionu warzywnego, 2 łyżeczki tartego chrzanu (ze słoika), 4 plasterki wędzonego fileta z indyka, 2 gałązki natki pietruszki, sól, pieprz, 3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany.

Przygotowanie: Obierz cebule i marchewkę. Cebule posiekaj, jedną marchewkę pokrój w kawałki. W garnku rozgrzej olej i podsmaż na nim marchewkę, cebule i zielony groszek. Zalej warzywa bulionem i doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień. Gotuj pod przykryciem około godziny. W połowie tego czasu dodaj drugą marchewkę w całości. Wyjmij całą marchewkę i pokrój ją w kostkę. Pozostałą zupę zmiksuj na gładko z chrzanem. Plastry indyka pokrój w cienkie paseczki, a natkę grubo posiekaj. Udekoruj śmietaną, indykiem, marchewką i natką.

Sałatka żmudzka

Składniki: 3/4 szklanki białej fasoli, 1 burak czerwony, 2 ziemniaki, 1 kiszony ogórek, 2 pomidory, 10 dag białej kapusty, 1 rzepa, 1 marchewka, 1 cebula, pęczek szczypiorku, natka pietruszki, koperek, łyżka kminku, pół szklanki majonezu, sól.

Przygotowanie: Fasolkę opłucz, mocz w przegotowanej wodzie przez całą noc. Następnego dnia zmień wodę i ugotuj fasolę. Odcedź i zostaw do przestygnięcia. Ziemniaki i burak ugotuj w łupinkach, zahartuj polewając zimną wodą, obierz i pokrój w kosteczkę. Pomidory umyj, ogórek obierz ze skóry i pokrój w kostkę. Kapustę poszatkuj, oprósz solą i ugniataj rękoma, aż zacznie puszczać sok. Marchewkę i rzepę obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Cebulę obierz i pokrój w drobną kosteczkę. Natkę, szczypiorek i koperek posiekaj. Wszystkie przygotowane warzywa wymieszaj w dużej misce, dodaj majonez i przypraw do smaku. 

Zupa z soczewicy


Składniki: 50 dag czerwonej soczewicy, 2 cebule, 2 ząbki czosnku, 1 zielona papryka, 3 marchewki, 1 por, słodka papryka w proszku, oliwa z oliwek, 1,5 l bulionu drobiowego lub warzywnego.

Przygotowanie: Soczewicę namocz w zimnej wodzie na 12 godzin. Cebule i czosnek obierz i drobno posiekaj. Podsmaż je na 5 łyżkach oliwy, powinny się zeszklić, ale nie zrumienić. Oczyść paprykę i pokrój w kostkę, następnie dodaj do cebuli i czosnku. Duś razem około 10 min. Dodaj łyżkę słodkiej papryki i krótko podsmaż. Marchewki i pora pokrój w talarki i razem z odcedzoną soczewicą wsyp do bulionu. Kiedy zawrze, zmniejsz ogień, dodaj podsmażone warzywa i gotuj na małym ogniu około 2 godzin. Zupa powinna być bardzo gęsta.


Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: soczewica | rośliny strączkowe | fasola
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy