Tatar dla koneserów

Szykujesz przyjęcie? Przygotuj mięsny lub rybny befsztyk tatarski. Warunek powodzenia jest tylko jeden: mięso musi być superświeże.

Tatara podaj z surowym jajkiem. Dodatki, np. kiszone ogórki lub cebulkę, ułóż osobno na talerzu
Tatara podaj z surowym jajkiem. Dodatki, np. kiszone ogórki lub cebulkę, ułóż osobno na talerzu123RF/PICSEL

Danie to nie komponuje się z ziemniakami ani z ryżem. Serwujemy je z chlebem, najczęściej więc podawane jest jako przystawka. Do tego wódka lub czerwone wino.

Prawdziwy befsztyk tatarski to potrawa przygotowywana z najdelikatniejszej i najświeższej polędwicy. Tradycyjnie danie to robi się w Polsce z chudej polędwicy wołowej; im wyższa jej jakość, tym lepiej. Ważne dodatkiTatar najlepiej smakuje z cebulą, ogórkami kiszonymi, kaparami, korniszonami, grzybami marynowanymi, natką pietruszki i sardynkami (można je dodać podczas mielenia mięsa lub utrzeć), anchois oraz oliwkami.

Dodatki podaje się na talerzu obok mięsa. Tatara podajemy z chlebem zaraz po zrobieniu. Surowe mięso, zarówno wołowe jak i rybie, lubi też towarzystwo musztardy i sosu sojowego. By wołowina była jaśniejsza, można ją wymieszać z odrobiną wody mineralnej.

Zwyczajnie lub z fantazją

Nie dodawaj wiele przypraw, aby nie zepsuć naturalnego smaku mięsa, posyp je jedynie solą i pieprzem. Na środku mięsa uformuj zagłębienie. Wlej w nie surowe żółtko (z jaja kurzego lub przepiórczego).

W wersji wegetariańskiej

Tuńczyka najprościej przyprawić sosem sojowym i sokiem z limonki. Jeśli chcesz eksperymentować, wkrój do tatara z tuńczyka jabłko i cebulę, i przypraw odrobiną tabasco.

Na żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas