Wiwat, szparagi

Majową porą stawiamy na szparagi. Dzisiaj w wersji zapiekanej.

Maj to najlepsza pora na szparagi
Maj to najlepsza pora na szparagi123RF/PICSEL

Placek z salami i szparagami

Składniki na 4 porcje: 3 płaty mrożonego ciasta francuskiego, 5 dag mrożonego groszku, 5-6 pędów zielonych szparagów, sól, 5 pomidorków koktajlowych, pieprz, 12 dag fileta z piersi kurczaka, 1 łyżka oleju, 12,5 dag gęstej kwaśnej śmietany, 5 dag salami, 1 jajko, 1 żółtko, 3 łyżki śmietany kremówki, 3 gałązki estragonu.

Płaty francuskiego ciasta rozmrozić w pokojowej temperaturze. Groszek przesypać do miseczki i pozostawić tak, aż rozmarznie. Szparagi opłukać, pędy oczyścić i obrać do ok. 1/3 wysokości (ewentualnie odciąć twarde końcówki). Pokroić na duże kawałki. Pomidorki przepołowić. Filet z kurczaka oczyścić, pokroić w paski. Na patelni rozgrzać olej. Zrumienić na nim mięso, oprószyć solą i pieprzem. Zdjąć z patelni. Na patelnię włożyć szparagi. Smażyć 2-3 minuty.

Salami pokroić w cieniutkie plasterki. Kwaśną śmietanę wymieszać z jajkiem. Doprawić pieprzem i solą. Posiekać 2 gałązki estragonu i wymieszać ze śmietaną. Płaty francuskiego ciasta ułożyć jeden na drugim. Na lekko oprószonej mąką stolnicy rozwałkować na placek o wymiarach 42x20 cm. Ułożyć na blasze wyłożonej pergaminem. Żółtko wymieszać ze śmietaną kremówką i posmarować nim brzegi ciasta. Środek posmarować kwaśną śmietaną z jajkiem. Rozłożyć na tym plastry salami, szparagi, groszek, kawałki kurczaka i pomidorki.

Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200°C. Piec ok. 20 minut. Od reszty gałązek estragonu oderwać listki, posiekać. Posypać nimi wierzch gotowego placka.

Naleśniki ze szparagami
Naleśniki ze szparagami123RF/PICSEL

Naleśniki z pieca

Składniki na 4 porcje: 2 jajka, cukier, gałka muszkatołowa, 9,5 dag mąki, sól, 100 ml mleka, pieprz, 50 ml wody mineralnej, 2 kg szparagów, 2 dag masła, 300 ml bulionu warzywnego, 100 ml śmietany kremówki, 10 dag startej goudy, 1,5 dag masła sklarowanego, 4 plasterki gotowanej szynki, 10 gałązek trybuli.

Przygotować ciasto na naleśniki: jajka roztrzepać ze szczyptą gałki muszkatołowej, 1/4 łyżeczki soli i szczyptą cukru. Dosypać 7,5 dag mąki. Wlać mleko oraz wodę mineralną. Dobrze wymieszać mikserem (w razie potrzeby dolać wody). Ciasto przykryć i odstawić na około 20 minut.

Szparagi oczyścić, obrać, w razie potrzeby odciąć zdrewniałe końcówki. Pędy szparagów związać w pęczki i gotować 12-15 minut w posolonym wrzątku. Dobrze odsączyć na sicie.

Żółty ser drobno zetrzeć na tarce. W garnku stopić masło. Oprószyć je resztą mąki. Krótko zasmażyć. Wlać bulion warzywny i śmietanę. Gotować na niedużym ogniu, aż sos zgęstnieje. Przyprawić go do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Wymieszać ze startym serem. Trzymać w cieple, żeby nie wystygł.

Na dużej patelni porcjami rozgrzewać sklarowane masło. Wylewać po 1/4 ciasta naleśnikowego. Równomiernie je rozprowadzić i usmażyć cienkie naleśniki. Na naleśnikach rozłożyć plasterki szynki i szparagi. Zwinąć. Ułożyć w żaroodpornym naczyniu. Polać przygotowanym sosem beszamelowym. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200°C. Piec 18-20 minut. Trybulę opłukać, osuszyć, poodrywać listki. Zapieczone naleśniki udekorować listkami trybuli. Podawać, póki są ciepłe.

Indycze roladki

Składniki na 4 porcje: po 50 dag zielonych i białych szparagów, 4 sznycle z indyka, pieprz, 2 łyżki oleju, 1-2 czerwone chili, 1 pęczek tymianku, 1 ząbek czosnku, 2 puszki pomidorów, 1 cebula,  cukier,  sól.

Szparagi oczyścić. Białe obrać na całej długości, zielone - do 1/3 wysokości. Białe przeciąć wzdłuż na pół, gotować 4-5 minut w lekko posolonym wrzątku. Zielone rozciąć wzdłuż, dodać do białych po ok. 2 minutach gotowania. Odcedzić. Sznycle włożyć pomiędzy dwie warstwy folii spożywczej i rozbić. Oprószyć solą i pieprzem. Rozłożyć na nich białe i zielone szparagi. Zwinąć. Smażyć 3-4 minuty na łyżce oleju. Ułożyć w żaroodpornej formie. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 175°C. Piec 8-10 minut.

Chili posiekać. Tymianek posiekać (część odłożyć). Cebulę i czosnek obrać, pokroić w kosteczkę. Na patelni rozgrzać łyżkę oleju. Zeszklić na nim czosnek i cebulę. Dodać tymianek, chili i rozgniecione pomidory razem z zalewą. Chwilę gotować. Sos przyprawić solą, pieprzem i cukrem. Gotowe roladki wyjąć z piekarnika. Polać przygotowanym sosem. Udekorować odłożonymi gałązkami tymianku.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas