Reklama

Wykwintne dania z gęsiny

Gęsina wraca do łask! Ta polska hodowana jest na naturalnej karmie. Ma tylko 3,5 - 5 proc. tłuszczu (wieprzowina ponad 30!). W smaku jest krucha i delikatna. Polecamy na niedzielny obiad.

Jak dusić

Najpierw mięso lekko obsmażamy. Potem gotujemy je w małej ilości wody i tłuszczu w naczyniu pod przykryciem - zapobiega to zbytniemu kurczeniu się mięsa i utracie jego aromatu. Pod koniec duszenia można do gęsiny dołożyć warzywa.

Jak piec

Przed pieczeniem tuszkę nacieramy przyprawami (sól, pieprz, majeranek, gałka muszkatołowa, szałwia). Po wstawieniu do piekarnika skrapiamy gęś wodą, a później wytwarzanym sosem (ewentualnie jeszcze wodą).

Gęś nadziewana

Do natartej przyprawami tuszki wkładamy nadzienie (np. ćwiartki jabłek). Tuszkę zszywamy, układamy w brytfannie na stopionym maśle, polewamy masłem, skrapiamy wodą. Pieczemy, polewając sosem, ok. 3,5 godziny w 200°C. Po 2 godzinach gęś odwracamy, nakłuwamy w kilku miejscach, by wyciekł nadmiar tłuszczu. Nadzienie z kaszy 50 dag kaszy gryczanej gotujemy w osolonym wrzątku. Mieszamy z 20 dag boczku (pokrojonego w drobną kostkę i podsmażonego na patelni), posiekaną i zeszkloną cebulą, posiekaną natką pietruszki i 5 dag rodzynek. Na godzinę przed faszerowaniem tuszkę gęsią nacieramy sokiem z cytryny, szałwią, gałką muszkatołową, pieprzem i solą.

Reklama

Co lubi gęś

Najlepiej smakuje z duszonymi jabłkami, kiszoną i czerwoną kapustą, suszonymi śliwkami, pomarańczami i konserwowanymi w syropie brzoskwiniami.

Pieczona gęś faszerowana wątróbką

Składniki na 6 porcji: 30 dag bagietki, 12,5 dag cebuli, 7,5 dag wędzonego boczku, pół pęczka tymianku, 1 pęczek natki pietruszki, 2 łyżki oleju, sól, pieprz, 1 sprawiona gęś z podrobami (ok. 4,5 kg), 3 jajka, 0,5 l bulionu drobiowego, 250 ml wytrawnego czerwonego wina, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 37,5 dag szalotek, 1 ząbek czosnku, 50 dag pieczarek, 1 kg zielonej fasolki szparagowej, 12 - 18 plasterków bekonu, 15 dag masła lub margaryny, 400 ml jasnego sosu do drobiu, 4 łyżki ciemnego sosu pieczeniowego (z torebki), 1 łyżka śmietany

1. Gęsią wątróbkę i boczek drobno posiekać. Na oleju wysmażyć boczek, dodać posiekaną cebulę. Podsmażyć. Dodać wątróbkę, natkę, tymianek, sól, pieprz, pokrojoną w kostkę bagietkę. Przykryć, odstawić na 15 minut. Do masy wbić jaja, wymieszać. Tuszkę posypać solą i pieprzem, napełnić farszem, zszyć. Ułożyć w brytfance. Podlać 1/8 l wody. Piec 1,5 - 2 godziny w 200°C. W połowie czasu pieczenia dodać pozostałe podroby. Podlewać bulionem zagotowanym z winem i koncentratem pomidorowym.

2. Szalotki zalać wrzątkiem, gotować 5 minut. Przelać zimną wodą, obrać i wraz z czosnkiem posiekać. Pieczarki pokroić na połówki. Wraz z szalotkami i czosnkiem włożyć do brytfanki na 30 minut przed końcem pieczenia gęsi. Fasolkę ugotować. Strączki owinąć plasterkami bekonu i zrumienić na maśle. Trzymać w cieple. Na 15 minut przed końcem pieczenia skropić gęś posoloną wodą (skórka będzie chrupiąca).

3. Gotową gęś wyjąć, sos z dna brytfanki z pieczarkami i szalotkami wymieszać z sosem do dań drobiowych. Wsypać sos pieczeniowy i zagotować. Połączyć ze śmietaną. Gęś podzielić na porcje. Podawać z sosem. Udekorować ziołami.

Gęsina po azjatycku

Składniki na 4 porcje: 2 filety z piersi gęsi (ok. 50 dag), 1 - 2 łyżeczki ziaren kopru, 1 łyżeczka przyprawy do dań chińskich, 2 czerwone papryki, 1 główka kapusty paksoi (podobna do pekińskiej, kupimy ją w supermarkecie), 1 średnia cebula, 2 łyżki oleju, 150 ml azjatyckiego sosu słodko-pikantnego

1. Filety z gęsi opłukać, osuszyć papierowym ręcznikiem. Skórę ponacinać w dekoracyjną kratkę. Do brytfanki wlać 1 łyżkę oleju, rozsmarować pędzelkiem. Ułożyć mięso (skórą do dołu). Smażyć około 10 minut na średnim ogniu. Przewrócić i smażyć jeszcze 3 minuty. Mięso posypać przyprawą do dań chińskich oraz ziarenkami kopru. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C. Piec (pod przykryciem) 1 godzinę.

2. Strąki papryki oczyścić z gniazd, pokroić na kawałki. Z kapustki wyciąć głąb. Białe części pokroić w paseczki, a zielone na kawałki.

3. Cebulę obrać, drobno posiekać. Na patelni rozgrzać resztę oleju. Zeszklić na nim cebulę. Dołożyć paprykę, krótko razem smażyć. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Zalać 150 ml wody, gotować, aż wyparuje połowa płynu. Wtedy dodać kapustę, sos azjatycki i 5 łyżek wody. Zagotować. Upieczone mięso pokroić w plasterki. Sos z dna brytfanki odtłuścić, wymieszać z warzywami, polać nim mięso.

Gęsi filet z plackami ziemniaczanymi

Składniki na 4 porcje: 1 filet z piersi gęsi (1,2 kg), 3 cebule, pieprz, sól, 4 łyżki marmolady pomarańczowej, 1,2 kg marchwi, 1 łyżka masła, 50 dag ziemniaków, 1 jajo, 1 łyżka mąki pszennej, 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej, 5 liści szałwii, 3 łyżki oleju, 1 pomarańcza, 3 łyżki winiaku

1. Cebulę obrać, pokroić w ćwiartki. Filet opłukać, osuszyć papierowym ręcznikiem. Posypać solą i pieprzem. Włożyć do brytfanki wraz z cebulą. Piec 90 minut w 200°C. Marmoladę podgrzać, wymieszać z 1 l wody. W połowie pieczenia polać nią gęś. Plasterki obgotowanej marchwi zrumienić na maśle.

2. Grubo starte ziemniaki wymieszać z posiekaną szałwią, mąką pszenną i jajkiem. Dodać sól i pieprz. Na patelni rozgrzewać porcjami olej. Nakładać niewielkie porcje ciasta. Upiec placki.

3. Obraną pomarańczę pokroić w plastry. Gęś wyjąć z piekarnika, trzymać w cieple, by nie wystygła. Sos z brytfanki przecedzić, zagotować. Zagęścić mąką ziemniaczaną, wymieszaną z odrobiną zimnej wody. Przyprawić do smaku, gotować jeszcze 2 minuty. Do sosu dodać winiak i plastry pomarańczy. Filet z gęsi pokroić w plasterki. Obłożyć marchewką. Podawać z plackami ziemniaczanymi i sosem. Udekorować listkami szałwii.

Życie na gorąco 3/2011

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy