Reklama

Zupa pięknie podana

Nawet tradycyjny krupnik zyska na urodzie, gdy podamy go w nieco innym "talerzu".

Zupa ziołowo-dyniowa

Składniki na 4-5 porcji: 1/4 kg ziemniaków, litr wywaru warzywnego, 2-3 niewielkie dynie, 2 łyżki masła, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, łyżka posiekanego kopru oraz kilka gałązek do dekoracji, łyżka posiekanego szczypiorku, szklanka śmietany, łyżka mąki, sól, pieprz

Przygotowanie:

1. Bulion zagotuj, wrzuć do niego obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, gotuj je w wywarze 15 min.

2. W tym czasie dynie przekrój na pół lub na 3 części. Wydrąż środek, oczyść z pestek i miękkiego miąższu. Twardy miąższ odetnij tak, by przy skórce został brzeg o grubości ok. 2 cm. Możesz też jedną połówkę dyni obrać cienko ze skóry, usunąć miękki środek wraz z pestkami, zaś pozostały miąższ przeznaczyć na warzywny wywar. Wydrążone połówki (lub ćwiartki) dyń zachowaj, opłucz i odstaw skórką do góry.

Reklama

3. Twardy odkrojony miąższ pokrój drobno w kostkę lub zetrzyj na tarce o dużych otworach, a następnie przesmaż na gorącym maśle. Dopraw na patelni solą i pieprzem. Następnie dodaj go do gotujących się ziemniaków. Gotuj jeszcze ok. 20 min. Gdy warzywa będą już miękkie, zapraw śmietaną (5 łyżeczek odłóż do dekoracji) wymieszaną z mąką i zagotuj.

4. Po dodaniu śmietany z mąką zupę gotuj jeszcze chwilę (ok. 5 minut), dodaj posiekaną zieleninę (kilka gałązek odłóż do dekoracji).

5. Gorącą zupę przelej do wcześniej przygotowanych czarek dyniowych, udekoruj kleksem śmietany oraz gałązkami świeżego koperku i od razu podawaj.

Przygotowanie: 60 minut

Porcja: 340 kilokalorii

Barszcz zabielany

Składniki na 4 porcje: 3-4 buraki na wywar oraz 4 duże buraki do podania zupy, 1/2 kg ziemniaków, 2 l wody, 1/2 pęczka włoszczyzny, 1/2 szklanki kwaśnej śmietany, kilka gałązek kopru, sól, świeżo mielony czarny pieprz, cukier, ząbek czosnku, liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego, łyżeczka przyprawy Vegeta lub Warzywko, ewentualnie łyżeczka octu

Przygotowanie:

1. Wszystkie buraki umyj, obierz, a następnie w całości wrzuć do garnka. Zalej je wodą, dodaj włoszczyznę oraz przyprawy (oprócz soli i Vegety).

2. Cztery buraki, które później posłużą za miseczki, wyjmij po 15-20 minutach gotowania i odstaw w chłodne miejsce. Pozostałe warzywa gotuj dalej jeszcze ok. 30 minut.

3. Ziemniaki obierz, pokrój w słupki i ugotuj w osolonej wodzie do miękkości. Po tym czasie odcedź i dodaj do wywaru buraczanego. Zupę zagotuj, dodaj Vegetę lub Warzywko, cukier, przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku i ewentualnie łyżeczkę octu. Od tej pory zupę tylko podgrzewaj. Śmietanę połącz ze szklanką wywaru, zamieszaj i dodaj do zupy.

4. Odłożonym burakom odetnij wierzch (ok. 1/3 wysokości). Łyżeczką do lodów lub małą do herbaty wydrąż środek, pozostawiając brzeg o szerokości 0,5 cm.

5. Gorący barszcz rozlej do wydrążonych buraków. Możesz podać go z pokrojonymi drobno wszystkimi warzywami lub tylko z ziemniakami. Każdą porcję posyp posiekanym świeżym koperkiem i od razu podawaj.

Przygotowanie: 90 minut

Porcja: 355 kilokalorii

Zimowa pomidorowa

Składniki na 4 porcje: cebula, puszka pomidorów w zalewie, łyżka masła, mała puszka kukurydzy, 2 łyżki mrożonego groszku, 1 litr rosołu, 2 łyżki siekanej natki pietruszki, 1/3 szklanki słodkiej śmietanki, płaska łyżka mąki pszennej, sól, pieprz, 2 niewielkie kabaczki

Na pulpeciki: 40 dag mielonego mięsa drobiowego, jajko, sól, pieprz, 1/2 namoczonej w mleku bułki kajzerki

Przygotowanie:

1. Przygotuj pulpeciki: mięso mielone przełóż do miski, dodaj całe jajko, odciśniętą bułkę kajzerkę, dopraw solą oraz pieprzem i dokładnie wyrób (najlepiej dłonią). Formuj dłońmi malutkie klopsiki i od razu wrzucaj do garnka z gotującą się wodą. Gotuj chwilę (3-5 minut). Wyjmuj łyżką cedzakową, przełóż na sito.

2. Cebulę pokrój drobno i zeszklij na maśle, dodaj pokrojone dość drobno pomidory razem z zalewą. Podduś na patelni, a po chwili dodaj do gotującego się rosołu. Gotuj jeszcze ok. 15 min, a następnie wrzuć kukurydzę, groszek i siekaną natkę pietruszki. Gotuj dalsze 10 minut. Na koniec dodaj przyprawy, zabiel zupę śmietanką wymieszaną z mąką i doprowadź do wrzenia.

3. Kabaczki starannie umyj, przekrój na pół, wydrąż miąższ pozostawiając dość szeroki brzeg. Sparz je wrzątkiem, a gdy przestygną, do każdej połówki wlej gorącą zupę, dołóż po kilka klopsików, natkę pietruszki i podawaj. Klopsiki będą smaczniejsze, jeśli po ostygnięciu podsmażysz je.

Przygotowanie: 45 minut

Porcja: 390 kilokalorii

Krupnik grzybowy

Składniki na 5 porcji: 1 i 1/2 l wody, 1/2 kg kości cielęcych, marchewka, pietruszka, cebula opalona na ogniu (dla lepszego smaku i koloru zupy), sól, pieprz, listek laurowy, 2 kostki bulionu grzybowego, 1/2 szklanki kaszy perłowej, 1/2 łyżeczki masła, 3-4 ziemniaki, 7 średnich suszonych grzybów, 1/3 szklanki kwaśnej śmietany, kilka listków natki do dekoracji, 5 małych pszennych chlebków, białko

Przygotowanie:

1. Ugotuj wywar z warzyw, kości, kostek grzybowych i przypraw. Jeśli używasz grzybów suszonych, koniecznie je wcześniej namocz (ok. 30 min). Po tym czasie wodę odlej, a grzyby zalej wrzątkiem i gotuj do miękkości. Po wyjęciu, osączeniu z wody i ostygnięciu pokrój je.

2. Przygotowany wywar cielęcy przecedź, przełóż do niego pokrojone grzyby i gotuj razem ok. 15 minut. Krupnik będzie jeszcze smaczniejszy, jeśli zamiast suszonych dodasz kilka świeżych grzybów podduszonych na maśle.

3. Kaszę ugotuj osobno w wodzie z dodatkiem masła, przerzuć na sito i odcedź. Kasza gotowana bezpośrednio w zupie stanie się szara.

4. 20 minut przed końcem gotowania dodaj do zupy pokrojone w kostkę ziemniaki. Śmietanę wymieszaj z 1/2 szklanki wywaru i dodaj do zupy. W każdym chlebku odetnij wierzch, wydrąż środek. Wnętrze chlebka posmaruj cienko roztrzepanym białkiem. Chlebki wraz z pokrywkami zapiekaj 10-15 min w piekarniku rozgrzanym do 180° C.

Przygotowanie: 105 minut

Porcja: 410 kilokalorii

Świat i Ludzie 47/2011

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy