Big Book Festival zaprasza do MIASTA KOBIET i na spotkanie z LITERATURĄ DLA KUCHAREK.

W czasie drugiej edycji Big Book Festivalu szczególnie uważnie przyglądamy się kobietom. Pytamy o to, co myślą, czują, jak tworzą. Sprawdzamy na czym polega mityczna Solidarność według kobiet. Zaglądamy im do łóżka i do kuchni.

Kobiety górą!
Zapraszamy Was z literacką wizytą w MIEŚCIE KOBIET, czyli do udziału w cyklu spotkań dla kobiet i o nich. Prawdziwe i literackie życie autorek i bohaterek. Porozmawiamy bez znieczulenia: o uzależnieniach, ekstremalnych wrażeniach i ukrytych pragnieniach. Gościem festiwalu jest Sonja Vukovic – młoda dziennikarka i publicystka, której jako jedynej udało się namówić na rozmowę Christiane V. Felscherinow – najsłynniejszą narkomankę Europy, która prawie 30 lat wcześniej napisała szokującą książkę „My dzieci z dworca Zoo”. Dziś Christiane jest po pięćdziesiątce, a młodsza o pokolenie Sonja pyta ją o to, czy potrafi jeszcze normalnie żyć.


Działaczki i publicystki podczas debaty SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET Porozmawiają o kobietach – o ich roli w budowaniu demokracji. O tym, gdzie jest ich pełno, a gdzie wciąż za mało. Spotkanie przeczy teorii, że historia opozycji demokratycznej w Polsce to przede wszystkim opowieść o mężczyznach. Debata z udziałem Shany Penn, amerykańskiej feministki, autorki książki "Sekret Solidarności" oraz Ludwiki Wujec, Aleksandry Niewińskiej i Alicji Wancerz-Gluzy. Przedpremierowo zaprezentowany zostanie pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Marty Dzido - opowieść o zapomnianych bohaterkach solidarnościowej rewolucji, której bohaterkami są: Henryka Krzywonos - Strycharska, Barbara Labuda, Helena Łuczywo, Jadwiga Staniszkis i wiele innych.


Na deser Anna Luboń – redaktorka magazynu Elle porozmawia z Ewą Wołkanowską Kołodziej, Izabelą Klementowską, Violettą Ozminkowsky i Agnieszką Taborską o tym, czy potrafimy dziś mówić otwarcie o erotyce. W klimat wprowadzą Anaïs Nin i Michalina Wisłocka. ZAKAZANY JĘZYK. Kobiety o erotyce - pożądanie, głosy miłości, tematy tabu i ukryte pragnienia. Tylko dla kobiet, tylko w półmroku.

Partnerami bloku MIASTO KOBIET są: Krytyka Polityczna, Wydawnictwo Prószyński, Dom Wydawniczy PWN i wydawnictwo Iskry.

Wszystkie spotkania w bloku MIASTO KOBIET odbywają się w  Barze Studio, w sobotę i niedzielę 14 i 15 czerwca, Plac Defilad 1, PKiN. Szczegółowy program dostępny jest na www.bigbookfestival.pl oraz www.facebook.com/bigbookfestival.

W kuchni tylko z książką!

Już po raz drugi Łukasz Modelski – pomysłodawca i kurator bloku LITERATURA DLA KUCHAREK – prezentuje  najsmaczniejsze wątki w twórczości znakomitych autorów. Tym razem wraz z zaproszonymi gośćmi zagląda do garnków Charlesowi Dickensowi i Honore de Balzakowi, prezentuje fenomen japońskiego komiksu kulinarnego oraz zachęca do rozmawiania o kuchni fusion w wydaniu gospodyń zza żelaznej kurtyny. 


Spotkania zaczniemy od GURUME MENGA: MANGA SMAKOSZY, czyli spotkania z japońskim komiksem kulinarnym i Magdaleną Tomaszewską-Bolałek, specjalistką w dziedzinie kuchni I kultury japońskiej. Z Olą Lazar I Piotrem Bikontem porozmawiamy o polskiej recenzji kulinarnej po 1989 roku i sprawdzimy jak daleko jest dziś od LITERATURY FAKTU do KLUBU WZAJEMNEJ ADORACJI. Spotkamy się także z wielkimi pisarzami francuskimi - Aleksandrem Dumas i  Honore de Balzac, by zgłębiać początki francuskiej krytyki kulinarnej podczas rozmowy JAKI SMAK, TAKA CYWILIZACJA. Na finał zapraszamy na kulinarną podróż w czasie. Bohaterem literacko-kulinarnych warsztatów będzie KUCHNIA TRANSFORMACJI. Od parówek po kanadyjsku do kurczaka z ananasem. Przypomnijcie sobie literaturę kulinarną i egzotyczne przepisy we wspomnieniach gotujących świadków epoki - Tessy Caponi-Borawskiej, Juliusza Donajskiego, Bogusława Deptuły.

Kuratorem bloku LITERATURA DLA KUCHAREK jest Łukasz Modelski, zastępca redaktora naczelnego magazynu Twój Styl.

Wszystkie spotkania w bloku LITERATURA DLA KUCHAREK odbywają się w  Barze Prasowym, w sobotę i niedzielę 14 i 15 czerwca, ul. Marszałkowska 10/16.
Szczegółowy program dostępny jest na
www.bigbookfestival.pl oraz www.facebook.com/bigbookfestival.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas