Reklama

Luwr zamknięty. Turyści ewakuowani z "domu Mony Lisy”. Groziło im niebezpieczeństwo

Luwr zamknięty – taka wiadomość obiegła francuskie media. Jak się okazuje, jedno z największych muzeów na świecie w sobotę zamknęło swoje podwoje dla zwiedzających. Powód? Kwestie bezpieczeństwa. „Otrzymaliśmy pisemną wiadomość o zagrożeniu dla muzeum” – przekazały służby prasowe instytucji.

Luwr (Musée du Louvre)  to jedno z największych i najsłynniejszych muzeów na świecie. To właśnie tu prezentowane jest jedno z najsłynniejszych dzieł Leonarda da Vinci i zarazem jeden z najcenniejszych eksponatów placówki - "Mona Lisa". Niestety, dom Giocondy musiał zostać zamknięty dla zwiedzających. Powód? Kwestie bezpieczeństwa.

Zobacz też: Sekretne życie "Damy z gronostajem". Prawda wyjdzie na jaw?

Luwr zamknięty. Ewakuacja w najsłynniejszym muzeum świata

Wiadomość zelektryzowała francuskie media, które podają, że w sobotę 14 października konieczna była ewakuacja pracowników i turystów oraz zamknięcie instytucji.

Reklama

- Luwr otrzymał wiadomość na piśmie, która ostrzegała o zagrożeniu dla muzeum i jego zwiedzających. Dlatego też podjęliśmy decyzję o ewakuacji i zamknięciu placówki na cały dzień. Jesteśmy w trakcie przeprowadzania niezbędnych kontroli - cytuje wypowiedź rzeczniczki muzeum "Le Monde".

Zobacz też: To jeden z najbardziej tajemniczych obrazów świata. Jakie sekrety skrywał da Vinci

Alert w całej Francji

"Ze względów bezpieczeństwa, Luwr będzie dzisiaj zamknięty. Osoby, które zarezerwowały dziś wizytę w muzeum, otrzymają zwrot kosztów. Dziękujemy za zrozumienie" - przekazały służby prasowe w mediach społecznościowych. Komunikat pojawił się również w na oficjalnej stronie muzeum.  

Muzeum wskazuje, że działania dotyczą podniesionego alertu bezpieczeństwa na terenie całej Francji. Ma to związek z atakiem nożownika w Arras, do którego doszło w piątek. W liceum we wspomnianej miejscowości, uzbrojony w nóż 20-letni Czeczen z rosyjskim obywatelstwem zabił w piątkowy poranek nauczyciela. Władze Francji uznały zdarzenia za akt islamistycznego terroryzmu. Dodatkowo, istnieją obawy przed reperkusjami, jakie niesie ze sobą konflikt między Izraelem a Hamasem.

Zobacz też: Hit na mapie Krakowa. Słynne muzeum znów przyciągnie tłumy? "Zdarzają się kolejki"

Luwr. Miliony turystów rocznie

Luwr to jedno z najpopularniejszych muzeów sztuki na świecie. W 2022 roku odwiedziło go 7,8 mln turystów z całego świata - instytucja to jeden z obowiązkowych punktów każdej wycieczki do Paryża. Obecnie, w zbiorach muzeum znajduje się 380 tys. dzieł, z których 35 tys. tworzy stałe ekspozycje. Wśród najsłynniejszych dzieł znajduje się wspomniana "Mona Lisa" Leonarda da Vinci, stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki czy Wenus z Milo.

Luwr jest dawnym pałacem królewskim. Obiekt jest jednym z ważniejszych punktów orientacyjnych na mapie Paryża - jest położony między Rue de Rivoli, prawym brzegiem Sekwany i ogrodami Tuileries i Rue du Louvre.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Francja
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy