Reklama

Przez 100 lat uchodził za zaginiony. Obraz wart miliony dolarów trafi na aukcję

„Odkrycie jest prawdziwą sensacją”. W Wiedniu odnaleziono obraz słynnego artysty Gustava Klimta. Dzieło uznane za zaginione ujrzało światło dzienne po niemal 100 latach. Jego obecna wartość jest szacowana na ponad 50 mln dolarów. Pod koniec kwietnia 2024 roku „Portret panny Lieser” trafi na aukcję.

Po raz ostatni był prezentowany publicznie w 1925 roku. Po tej dacie losy obrazu "Portret panny Lieser" nie są znane. Wiadomo tylko, że dzieło autorstwa Gustava Klimta w latach 60. XX wieku trafiło do rodziny spadkobierców rodziny Lieserów, którzy są zamożnymi żydowskimi przemysłowcami z Wiednia. Niebawem cenne dzieło trafi na aukcję. O sprawie poinformował wiedeński Dom Aukcyjny Kinsky.

Zobacz też: Sekretne życie Damy z gronostajem. Czy prawda wyjdzie na jaw?

Reklama

Obraz Gustava Klimta odnaleziony po 100 latach. Dzieło warte miliony trafi na aukcję

Wartość dzieła Klimta jest szacowana na ponad 54 mln dolarów. Przedstawiciele domu aukcyjnego nazwali odkrycie "prawdziwą sensacją".

- "Portret panny Lieser" jest jednym z najpiękniejszych obrazów Klimta, powstałych w ostatnim okresie jego twórczości. Artysta jest kluczową postacią wiedeńskiej secesji i bardziej niż jakikolwiek inny twórca uosabia austriacki modernizm fin de siècle. Jego twórczość, zwłaszcza portrety kobiet z wyższej klasy średniej przełomu wieków, cieszą się największym uznaniem na świecie - czytamy na stronie austriackiego domu akcyjnego.

Jak podkreślają przedstawiciele, obrazy Klimta zajmują czołowe miejsca na międzynarodowym rynku sztuki, ale portrety przedstawiające kobiety trafiają na aukcję bardzo rzadko.

- Obraz o takiej rzadkości, znaczeniu artystycznym i wartości nie był dostępny na rynku sztuki w Europie Środkowej od kilkudziesięciu lat. Dotyczy to również Austrii, gdzie nie było dostępne żadne dzieło sztuki o choćby przybliżonym znaczeniu - podaje Kinsky w oświadczeniu.

W imieniu właścicieli i prawnych następców rodziny Lieser, dzieło trafi na aukcję 24 kwietnia 2024 roku. BBC podaje, że prawnik zajmujący się sprawami dotyczącymi sztuki przekazał austriackim mediom, że do tej pory "nie znaleźli żadnych dowodów na to, że obraz Klimta został zrabowany lub skradziony przed II wojną światową lub w jej trakcie".

Klimt warty miliony

Sprzedaż "Portretu panny Lieser" będzie możliwa w oparciu o tzw. zasady Waszyngtońskie. Jest to międzynarodowe porozumienie, które jest związane ze zwrotem dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów potomkom ludzi, którym zostały odebrane.

Jednak nim obraz trafi na kwietniową aukcję, zostanie zaprezentowany w różnych miejscach świata. Dom aukcyjny podaje, że będą to Szwajcaria, Niemcy, Wielka Brytania i Hongkong. Warto dodać, że dzieła Klimta wystawiane na aukcjach w przeszłości osiągały zawrotne sumy. BBC przypomina, że obraz "Kobieta z wachlarzem" w czerwcu został sprzedany za ponad 85 mln funtów. Z tego względu stał się najcenniejszym dziełem sztuki, jakie sprzedano na aukcji w Europie.

Zobacz też: "Można żyć bez powietrza". Lilka z Kossaków, specjalistka od "różowej magii"

Kim była panna Lieser?

Przedstawiona na obrazie panna Lieser w pierwszym katalogu obrazów Klimta z 1967 roku, opublikowanego przez Fritza Novotny’ego i Johannesa Dobai, widniała jako Fräulein Lieser. Z kolei autorzy nowszych publikacji zidentyfikowali modelkę jako Margarethe Constance Lieser (1899-1965), córkę magnata przemysłowego Adolfa Liesera.

- Nowe badania domu aukcyjnego dotyczące historii i pochodzenia dopuszczają również możliwość, że modelką Klimta mogła być Helene Lieser (1898-1962), córka Henriette Amalie Lieser-Landau i Justusa Lieser lub ich młodsza córka Annie Lieser (1901-1972) - podaje Kinsky.

Rodzina Lieserów znajdowała się wśród najzamożniejszych mieszkańców Wiednia. Klimt znalazł wśród jej członków nie tylko swoich mecenasów, ale i klientów. Bracia Adolf i Justus Lieser byli czołowymi przemysłowcami w monarchii Austro-Węgierskiej. Dom aukcyjny podaje, że w katalogach obrazów Klimta widnieje informacja, że Adolf Lieser zlecił Klimtowi namalowanie portretu jej 18-letniej córki Margarethe Constance. Pojawiają się jednak sugestie, że to miłośniczka sztuki Henriette Amalie Lieser-Landau zleciła artyście namalowanie jednej ze swoich córek.

Zobacz też: Dzieła sztuki za miliony. Cenny prezent dla krakowskich muzeów

Gustaw Klimt. Secesja i dzieła z domieszką złota

Gustav Klimt to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji i wiedeńskiego modernizmu. Artysta studiował w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule (Szkole Sztuki Stosowanej), a pierwsze doświadczenie zdobywał wykonując prace o charakterze dekoracyjnym. Klimt po czasie stał się inicjatorem przemian artystycznych, a w 1897 roku odrzucił kanony akademickie i wspólnie z Kolomanem Moserem, Josefem Hoffmannem i Josephem M. Olbrichem założył Stowarzyszenie Secesji Wiedeńskiej, które odcinało się od artystów konserwatywnych panujących w Wiedeńskim Domu Sztuki (Künstlerhaus).

Klimt miał na celu stworzenie dzieła totalnego, wolnego od konwencji narzucanych przez styl akademicki.

Najsłynniejszym portretem kobiecym jego autorstwa była "Złota Adela" - obraz przedstawiający Adelę Bloch-Bauer.  Jednak najbardziej znanym dziełem jest "Pocałunek" przedstawiający parę kochanków na łące pełnej kwiatów. Namalował je farbami olejnymi na płótnie o wymiarach 180 X 180 cm.

"Pocałunek" powstał w tzw. "złotym okresie", kiedy to Klimt fascynował się złotem. Dlatego też wiele jego obrazów powstałych w tym czasie ma charakterystyczne zdobienia wykonane z płatków szczerego złota.

***

Źródło: Dom Aukcyjny Kinsky, BBC

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sztuka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy