Reklama

Słynne zamki w listopadzie zwiedzisz za darmo. Turystyczne hity na wyciągnięcie ręki

Dziewięć królewskich rezydencji będzie można zwiedzić za darmo. Wszystko w ramach akcji „Darmowy listopad”, dzięki której będzie można zarówno zobaczyć wystawy stałe i czasowe, jak i wziąć udział w spotkaniach edukacyjnych czy lekcjach muzealnych. Na liście miejsc znalazły się m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie czy Zamek Żupny w Wieliczce.

Królewskie zamki znów otworzą swoje podwoje dla zwiedzających. Chodzi o specjalną akcję, która jest organizowana tylko raz w roku. "Darmowy listopad" to okazja, aby zwiedzić wystawy czasowe i stałe, wziąć udział w wykładach, lekcjach muzealnych i wykładach organizowanych w słynnych królewskich rezydencjach takich jak m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie czy Muzeum Zamkowe w Malborku.

Akcja jest organizowana już po raz dwunasty.

Słynne zamki w listopadzie zwiedzisz za darmo. Turystyczne hity na wyciągnięcie ręki

- Rezydencje królewskie przez cały listopad nieodpłatnie udostępniają publiczności znaczną część swoich zbiorów. W akcji "Darmowy Listopad" organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ponownie bierze udział 9 instytucji. Zachęcamy do zapoznania się z listopadową ofertą muzeów-rezydencji królewskich i skorzystania z bezpłatnych odwiedzin w tych wyjątkowych skarbnicach polskiego dziedzictwa - informuje MKiDN.

Reklama

Brzmi jak plan? Oczywiście. Zwłaszcza, jeśli planujecie jesienną wycieczkę do Krakowa, Warszawy, Lublina, Sandomierza, Malborka czy Wieliczki. Program przygotowany przez instytucje z pewnością jest świetnym pretekstem, by odwiedzić jedne z najbardziej znanych polskich zabytków. Dlatego też warto wcześniej zapoznać się z programem, jakie przygotowały instytucje podczas tegorocznej edycji. Oto lista miejsc, w których ma miejsce akcja "Darmowy listopad".

Zobacz też: Sekretne życie Damy z gronostajem. Czy prawda wyjdzie na jaw?

Zamek Królewski w Warszawie

Zaczynamy od propozycji Zamku Królewskiego w Warszawie. W wybranych godzinach możemy zwiedzić bezpłatnie stałe wystawy. Od wtorku do niedzieli w godz. 14.00 - 17.00  można wybrać się na Trasę Królewską, w tym do Apartamentu Wielkiego i Królewskiego i Sal Sejmowych. Za darmo można również zwiedzić wystawę "Pocztówki z widokiem na Zamek", w ramach której prezentowanych jest ponad 300 pocztówek z wizerunkiem zamku. To nie koniec propozycji - na trasie zwiedzania można również zobaczyć obraz Tycjana "Portret młodzieńca". Od wtorku do niedzieli (10.00 - 17.00) można bezpłatnie zwiedzić Apartamenty Księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu pod Blachą. W środku nie lada gratka dla miłośników sztuki - we wnętrzach prezentowane są obrazy malarzy François’a Gérarda, Horace’a Verneta i Téodore’a Géricaulta.

Zobacz też: Nowy turystyczny hit w Małopolsce? Przejęli zamek za złotówkę. "Wielki skarb"

Łazienki Królewskie w Warszawie

Bezpłatny wstęp na stałe i czasowe wystawy, darmowe lekcje edukacyjne. Tak w skrócie prezentuje się program przygotowany dla odwiedzających przez Łazienki Królewskie w Warszawie. W ramach akcji "Darmowy listopad", zwiedzający mogą zobaczyć ekspozycje prezentowane w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Teatrze Królewskim, Pałacu Myślewickim, Stajniach Kubickiego i Koszarach Kanonistów. W dniach 9, 16, 23, 30 listopada w godz. 16.00-17.00 planowane jest oprowadzanie edukatorskie po wystawach w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Pałacu Myślewickim.

Odwiedzający mogą też zobaczyć za darmo ekspozycje czasowe. W Łazienkach Królewskich na widzów czekają wystawy: "Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty" w Podchorążówce i "Obietnica szczęścia. Maria Papa Rostkowska" w Starej Oranżerii.

Muzeum przygotowało również niemal 100 lekcji muzealnych, które odbędą się w zabytkowych budynkach i ogrodach.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Z kolei Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do bezpłatnego zwiedzania m.in. Apartamentów Królewskich, Apartamentów Marszałkowej Lubomirskiej czy Pokoi Chińskich i Myśliwskich. Oprócz tego na widzów czekają wystawy takie jak "Kolekcjonerstwo Potockich" i "Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego".

Pałac jest otwarty codziennie, oprócz wtorku, w godzinach 10.00 - 16.00, z kolei ogrody wilanowskie i park w godz. 9.00 - 15.00.

Zamek Królewski na Wawelu

Z Warszawy przenosimy się do Krakowa. Zamek Królewski na Wawelu również przygotował dla odwiedzających sporo interesujących punktów programu. Przez cały listopad, od wtorku do niedzieli, w godz. 9.30 - 17.00, instytucja proponuje łączony bilet "Złoty Zamek Jagiellonów", w ramach którego można zwiedzić czasową ekspozycję "Obraz Złotego Wieku" i wystawę stałą "Reprezentacyjne Komnaty Królewskie" (z wyjątkiem dni od 14 do 17 listopada). Z kolei bezpłatnie - od wtorku do niedzieli, w godz. 9.30 - 17.00 - można zwiedzić "Skarbiec Koronny".

W wybranych terminach odwiedzający będą mogli wybrać się na wystawę czasową "Obraz Złotego Wieku" czy stałą wystawę "Reprezentacyjne Komnaty Królewskie". Jak czytamy w komunikacie, pozostałe wystawy będą dostępne odpłatnie, w tym również dodatkowa pula biletów do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich.

Zwiedzanie wystaw to nie wszystko. Wawel przygotował również 100 bezpłatnych lekcji muzealnych, które poprowadzą wawelscy edukatorzy.

- Bezpłatne bilety na wystawy (oznaczone w tytule "Darmowy Listopad") można nabyć online od 27 października. System pozwala na wybór danych wystaw z tygodniowym wyprzedzeniem. Od 2 listopada bezpłatne wejściówki można pobrać również w dniu zwiedzania w kasach biletowych. Wejściówki umożliwiają zwiedzanie tylko w dniu pobrania - informuje Zamek Królewski na Wawelu.

Pula bezpłatnych wejściówek i lekcji muzealnych jest ograniczona (wejściówki są wydawane na wybrane godziny).

Zobacz też: Hit na mapie Krakowa. Muzeum znów przyciągnie tłumy? "Zdarzają się kolejki"

Zamek Lubelski

Jeśli akurat w listopadzie wybieracie się do Lublina, nie możecie ominąć zamku królewskiego. Zamek Lubelski również bierze udział w akcji "Darmowy listopad".

Co w programie? Instytucja przygotowała darmowe pokazy filmu "Druga strona plakatu" w reż. Marcina Latałło, który ukazuje historię polskiego plakatu na przykładzie młodych studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Krakowie. Pokazy są planowane 9, 16, 17, 23 i 30 listopada. Oprócz filmowych pokazów, zamek zaprasza na bezpłatne spotkania i warsztaty. Wśród nich znajdują się np. warsztaty cyrkowe, które mają związek z prezentowaną obecnie w Muzeum Narodowym w Lublinie wystawą "Oblicza plakatu. Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego", w której ważne miejsce zajmuje plakat cyrkowy. Oprócz tego będzie można spróbować swoich sił w tworzeniu ozdób choinkowych ze słomy, a uczniowie szkół będą mogli skorzystać z lekcji muzealnych.

Zamek w Malborku

Na darmowe zwiedzanie możemy się również wybrać do Zamku w Malborku. Dostępna jest w nim czasowa wystawa "Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego" oraz ekspozycja "Wazowie na Zamku". 25 listopada planowany jest wykład dra Rafała Panfila "Diariusz pobytu króla Zygmunta III w Malborku", który odbędzie się w dawnej zamkowej Zbrojowni. Propozycja nie tylko dla miłośników historii. Z kolei uczniowie mogą wziąć udział w bezpłatnych lekcjach muzealnych.

Swoje podwoje dla zwiedzających otworzą również dwa oddziały Zamku w Malborku - Zamek w Sztumie i Zamek w Kwidzynie. Przez cały listopad oddziały zapraszają do zwiedzania na podstawie bezpłatnych biletów wstępu.

Zamek Królewski w Poznaniu

Sporo interesujących propozycji przygotowało również Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu. Na odbywające się w listopadzie wystawy, pokazy i wykłady - wstęp wolny. W programie m.in. oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Nie zmarnujcie niepodległości.  Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Silva Rerum", spotkanie "Co trzeba wiedzieć o zamku" podczas którego będzie można poznać legendy i fakty związane z tym miejscem, koncert pieśni patriotycznych (12 listopada). Do tego jeszcze warsztaty i możliwość  bezpłatnego zwiedzania wspomnianej wystawy "Nie zmarnujcie niepodległości". Gotowi na zwiedzanie?

Zamek w Sandomierzu

Z Poznania udajemy się w inny rejon Polski, a konkretnie do kolejnej turystycznej perełki. Sandomierz, bo o nim mowa, kusi zabytkami i urokliwymi miejscami. Cóż, miasto zyskało jeszcze większą sławę stając się planem filmowym popularnego serialu "Ojciec Mateusz". Jeśli planujemy wielkie zwiedzanie, obowiązkowym punktem programu powinien być sandomierski zamek. Przez cały listopad możemy bezpłatnie zwiedzić stałe i czasowe wystawy. A tych jest do wyboru, do koloru. "Dawna kuchnia królewska", "Dzieje zamku sandomierskiego", Korona sandomierska", "Szachy sandomierskie", "Zamkowa Galeria Sztuki XVIII - XX w." to tylko niektóre z propozycji. 8 listopada zostanie z kolei otwarta "Moda w służbie narodu". Oprócz tego zamek zaprasza do udziału w warsztatach towarzyszących nowym wystawom czasowym i oprowadzaniu pod okiem kuratora.

Zamek Żupny w Wieliczce

A teraz z powrotem wracamy do Małopolski. W akcji "Darmowy Listopad" bierze również udział Muzeum Żup Krakowskich, które zaprasza na bezpłatne zwiedzanie zamku i prezentowanej na nim wystawy "Solniczki - małe arcydzieła sztuki". Warto zajrzeć, bo w końcu wielicka kolekcja naczyń na sól uchodzi za jedną z najcenniejszych na świecie. Oprócz tego odwiedzający mogą zobaczyć wystawę planszową "Wiktoria wiedeńska 1683", królewskie dokumenty podpisane przez Jana III Sobieskiego, jak i odbyć multimedialny spacer po XVII-wiecznej Wieliczce i kopalni soli.

Szczegółowe programy znajdują się na oficjalnych stronach instytucji.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zabytki | zwiedzanie
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy