"11 Festiwal Twórczości Korowód"

To już 11. edycja "Festiwalu Twórczości Korowód", na którą zaprasza "Fundacja Piosenkarnia Anny Treter". Kolejny raz adresujemy go do artystów i twórców, którzy skupiają się na piosence autorskiej, wykonywanej po polsku, a także do licznego i wiernego nam od lat grona słuchaczy, którzy kochają wartościowe piosenki i wykonujących je najwybitniejszych polskich artystów.

Kraków, Warszawa 17-25 listopada 2018
Kraków, Warszawa 17-25 listopada 2018123RF/PICSEL

W tym roku do koncertu galowego zatytułowanego ,,Ballady świata" zaprosiliśmy artystów, którzy zaśpiewają, w polskich przekładach, piosenki takich twórców, jak: Georges Brassens, Leonard Cohen, Paolo Conte, Bob Dylan, Lluis Llach czy Jaromir Nohavica. Wykonają je uznani artyści, obecni na scenie muzycznej od lat: Alosza Awdiejew, Renata Przemyk oraz ,,Zespół Reprezentacyjny". W poprzednich latach koncerty galowe Korowodu poświęcone były m.in. twórczości: Marka Grechuty, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Wojciecha Bellona, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kantego-Pawluśkiewicza, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory czy Jonasza Kofty.

Naturalnie istotnym i nieodłącznym elementem Festiwalu jest skierowany do młodych artystów "Ogólnopolski Konkurs Twórców i Wykonawców Piosenkarnia" wieńczony nagrodami, ale i oferujący laureatom promocję. Poczynając od  "Koncertu laureatów" w radiowej "Trójce", a na zaproszeniach na kolejne festiwale KOROWÓD kończąc.

- Zawsze wierzyłam, że piosenki z dobrym tekstem są ludziom potrzebne. Najlepiej o tym świadczy choćby niezmienna popularność mojego rodzimego zespołu "Pod Budą", obecnego na rynku już ponad 40 lat, czy też wypełnione publicznością sale na wszystkich koncertach Korowodu - mówi Anna Treter, prezes fundacji, wokalistka, także autorka tekstów. - Z myślą o wspieraniu i propagowaniu wartościowych polskich piosenek i ich twórców założyłam fundację i nadal idei tej jestem wierna. Zwłaszcza, że coraz bardziej szerzy się moda na śpiewanie po angielsku i powielanie wzorców amerykańskiego i brytyjskiego rynku muzycznego, a także boli bylejakość naszej rodzimej twórczości piosenkowej. Dlatego niezmiennie, co roku ogłaszamy  konkurs - dodaje Treter.

Konkurs ma za zadanie pobudzenie młodych artystów do prezentowania twórczości oryginalnej, w szczególności własnej lub do sięgania po dzieła uznanych twórców.

W Konkursie może wziąć udział każdy wykonawca i twórca piosenek, niezależnie od dotychczasowego dorobku artystycznego i uprawianego gatunku muzycznego. Zgłoszone do Konkursu utwory powinny być wykonywane w języku polskim.

Jury Koncertu Finałowego nagrodzi najlepsze prezentacje oraz najlepszą piosenkę. Na laureatów czeka łączna pula nagród w kwocie 7 tys. zł, sesja nagraniowa w profesjonalnym studiu dla najlepszej piosenki, jak i udział w Koncercie Laureatów, emitowanym na antenie radiowej "Trójki".

Wszystkich Zainteresowanych zapraszamy do zgłaszania udziału.

Wykonawcy koncertu galowego ,,Ballady świata":

Alosza Awdiejew to wyjątkowy artysta estradowy, a także tłumacz, aktor, felietonista i naukowiec. Zaprezentuje recital złożony z ballad Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy, z romansów rosyjskich i piosenek z Odessy, a także pieśni Cyganów i Żydów rosyjskich. A wszystko to zostanie okraszone elementami autorskiej satyry. Towarzyszyć mu będą Kazimierz Adamczyk na kontrabasie i Michał Półtorak na skrzypcach.

Szczęśliwie, po latach przerwy ,,Zespół Reprezentacyjny" (jego członkowie Jarosław Gugała i Filip Łobodziński zajmują się tak twórczością translatorską, jak i pracą w telewizji) w roku 2006 powrócił na estrady.

W latach 80. ściągali tłumy (studentów i nie tylko) na programy poświęcone balladom Katalończyka Lluisa Llacha, piosenkom Francuza Georgesa Brassensa czy pieśniom sefardyjskich Żydów. Sami je tłumaczyli i opracowywali. Po wielu latach hibernacji ,,Zespół Reprezentacyjny" w swoim najlepszym składzie (Gugała - Hernik - Karlsbad - Łobodziński - Wojtczak) powrócił, by sporadycznie pojawiać się na scenie.

Wykonają utwory ze starych i nowych programów. Miedzy innymi piosenki Lluisa Llacha, Georgesa Brassensa, Boba Dylana, Jaromira Nohavicy i Paolo Conte w tłumaczeniach własnych i przyjaciół.

Renata Przemyk to artystka niezwykła, oryginalna i poszukująca. W programie jej koncertu znajdą się wspaniałe pieśni Leonarda Cohena w tłumaczeniach Daniela Wyszogrodzkiego, a także inne piękne ballady, które w wykonaniu tej artystki wyzwalają w słuchaczach ogromne emocje.

Młody, utalentowany artysta, Łukasz Jemioła obok własnej, autorskiej twórczości z powodzeniem prezentuje m.in. polskie wersje piosenek śpiewających twórców: Brassensa, Cohena, Dylana, Okudżawy. Recital Łukasza Jemioły będzie jednym z punktów programu tegorocznej edycji naszego festiwalu.

materiały prasowe

Program Festiwalu Twórczości Korowód

17 - 25 XI 2018

1 IX - 17 X.2018

Eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Twórców i Wykonawców "Piosenkarnia"

 17 XI 2018, g.15:00

Koncert Finałowy Ogólnopolskiego Konkursu Twórców i Wykonawców "PIOSENKARNIA"

Prowadzenie koncertu: Robert Kasprzycki

Klub Studencki Żaczek, Aleja 3 Maja 5, Kraków

22 XI 2018, g.19:00

Wieczór Recitali: Łukasz Jemioła

Piwnica Pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków

24 XI 2018, g.19:00

,,Ballady świata"- Koncert Galowy  Festiwalu Twórczości Korowód

Wystąpią:

Alosza Awdiejew z zespołem

Renata Przemyk TRIO

Zespół Reprezentacyjny w składzie: Jarosław Gugała, Tomasz  Hernik, Filip Łobodziński, Marek Wojtczak.

Prowadzenie koncertu:

Anna Treter i Filip Łobodziński

Opera Krakowska, ul. Lubicz 48, Kraków

25 XI 2018, g.19:00

Koncert Laureatów konkursu "PIOSENKARNIA" w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej - połączony z bezpośrednią transmisją na antenie PR III Polskiego Radia, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa

Prowadzenie koncertu:

Anna Treter i Robert Kasprzycki

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas