6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia odbędzie się od 8 do 15 grudnia.

spektakl
spektaklmateriały prasowe
Spektakl "Morrison Śmiercisyn"
Spektakl "Morrison Śmiercisyn"Rafał Mielnikmateriały prasowe

To subiektywny przegląd przedstawień nowego polskiego teatru. Festiwal daje widzom szansę zobaczenia w ciągu jednego tygodnia najciekawszych sztuk sezonu, z teatrów z całego kraju. Dla twórców jest to okazja do rozmów i promocji swojej twórczości przed krytykami i producentami zza granicy.

Najbardziej emocjonującą częścią Festiwalu jest Polski Konkurs INFERNO, w którym zaprezentowanych zostanie 12 najszerzej dyskutowanych spektakli ostatniego sezonu. Laureaci zostaną wyłonieni przez międzynarodowe jury, a główna nagroda w wysokości 50 tys. złotych, ufundowana przez prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, zasili budżet teatru będącego producentem zwycięskiego spektaklu. Nagrody indywidualne dla twórców ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Bogdan Zdrojewski.

W tegorocznym konkursie zobaczymy przedstawienia wyprodukowane przez teatry w: Gdańsku, Opolu, Wałbrzychu, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Krakowie.

"INFERNO stanowi rdzeń festiwalu, a głównym celem sekcji jest pokazanie różnorodności polskiej sceny teatralnej oraz zapoznanie pu­bliczności z najnowszymi trendami inscenizacyjnymi oraz eksperymenta­mi podejmowanymi przez reżyserów" - zachęca Bartosz Szydłowski, Dyrektor Artystyczny Boskiej Komedii, który w tym roku wybrał spektakle do części konkursowej.

Czas na zaprezentowanie tegorocznych konkursowych przedstawień. Z niełatwą i gęstą od znaczeń twórczością austriackiej noblistki, Elfriede Jelinek zmierzyły się dwie reżyserki: Maja Kleczewska (Podróż zimowa) i Ewelina Marciniak (Amatorki). Fakt, iż polscy reżyserzy sięgają po "niesceniczną" twórczość Jelinek świadczy o ewolucji teatralnego języka, który w coraz bardziej wyrafinowany sposób zmaga się z najeżonymi od metafor tekstami badającymi granice ludzkiego upodlenia i zła, jakie sobie nawzajem wyrządzamy. Kolejnym tematem powtarzającym się w konkursowej selekcji jest popkultura wraz z reprodukowanymi przez nią obrazami.

Spektakl "Caryca Katarzyna"
Spektakl "Caryca Katarzyna"Michał Walczak-materiały prasowe

Odczarować lynchowskiego demona spróbuje Radek Rychcik w inspirowanym motywami Miasteczka Twin Peaks Diable, zaś Paweł Passini w spektaklu Morrison/Śmiercisyn zaprezentuje nam swoją interpretację losów wyklętego poety ery rock and rolla. Fascynacja karierą gwiazd rocka wraz z jej konsekwencjami jest także tematem wrocławskiego przedstawienia Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego Courtney Love, w którym "usłana" heroiną era grunge’u zostaje zestawiona z raczkującym polskim show-biznesem lat 90-tych. Podobnie jak podczas zeszłorocznej edycji, tegoroczne spektakle konkursowe zmagają się z tematami religijności i mistycyzmu. Dialog z polską obrzędowością uwikłaną w katolicki dyskurs podejmuje Marcin Liber w kontrowersyjnym i bardzo mocnym Na Boga!.

Metafizyczny niepokój związany ze śmiercią staje się także głównym tematem Nietoperza Kornéla Mundruczó. Reżyser w bardzo przenikliwy sposób dotyka tematu eutanazji oraz kwestii moralnych dotyczących wolności wyboru i tego, kto może sprawować władzę nad ludzkim życiem. W Konkursie Polskim nie mogło także zabraknąć najnowszej produkcji Krzysztofa Warlikowskiego, inspirowanego głośnym i obyczajowo odważnym filmem Shortbus, Kabaretu Warszawskiego. Ponadto w INFERNO zobaczymy niezwykle wysmakowaną plastyczną wizję Agaty Dudy-Gracz w spektaklu Ja, Piotr Rivière, skorom już zaszlachtował swoją matkę, swojego ojca, siostry swoje, brata swojego i wszystkich sąsiadów swoich..., eksperymentalny performans Michała Zadary Chopin bez fortepianu, Do Damaszku Jana Klaty oraz Carycę Katarzynę Wiktora Rubina.

Festiwal organizowany jest przez Łaźnię Nową oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas