Akcja "Życzenie Agaty"
Laureatką tegorocznej edycji akcji społecznej "Życzenie Agaty" została Martyna Wojciechowska, dziennikarka, podróżniczka.
Od czerwca 2011 roku jest społeczną ambasadorką budowy "Przylądka Nadziei" - nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu, gdzie co roku leczonych jest ok. 2 tys. małych pacjentów. Z ogromnym zaangażowaniem i zapałem uczestniczy w licznych akcjach, których celem jest zbiórka środków na budowę̨ kliniki.
Jej zaangażowanie nie ogranicza się tylko do użyczania swojego wizerunku - w miarę możliwości czasowych odwiedza wrocławską klinikę onkologiczną, spotyka się z chorymi dziećmi i opowiada im o swojej pracy i podróżach, co sprawia im tym ogromną przyjemność.
Redakcja PANI od pięciu lat prowadzi akcję społeczną Życzenie Agaty, która propaguje ideę dawstwa szpiku. Co miesiąc znane osoby - aktorzy, dziennikarze, sportowcy - oddają krew i rejestrują się w banku dawców szpiku. W tym roku zrobili to m. in. Magda Schejbal, Kacper Kuszewski, Joanna Kulig, Kamilla Baar, Paulina Chruściel, Szymon Bobrowski, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Kate Rozz, Wojtek Błach, Olivier Janiak a także Agnieszka Więdłocha.
Co roku Prezydium Kapituły Akcji Życzenie Agaty w składzie: Bożena Walter (prezes fundacji TVN "Nie jesteś sam"), Monika Sankowska (przewodnicząca Fundacji Przeciwko Leukemii), Jacek Olszewski (mąż Agaty Mróz-Olszewskiej), prof. Krzysztof Kałwak (ordynator z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu) nominuje osoby, które powinny zostać wyróżnione. W skład Kapituły wchodzą również: Monika Krokiewicz (wydawca pism luksusowych wydawnictwa Bauer), Małgorzata Domagalik (redaktor naczelna PANI), Maciej Stuhr (aktor), Milena Rosner (siatkarka) oraz ubiegłoroczna laureatka Olga Bołądź.
Kapituła przyznaje laur osobie, która w szczególny sposób przyczyniła się do propagowania idei dawstwa szpiku. Trzy lata temu wyróżniony został Maciej Stuhr - który jako jeden z pierwszych zapisał się do banku dawców, został dawcą i uratował życie małej dziewczynki, wcześniej - himalaistka Anna Czerwińska, w roku ubiegłym laur odbierała Olga Bołądź. Przed dwoma laty wyróżnienie trafiło do rąk prof. Alicji Chybickiej i Adama Darskiego - "Nergala".