Córka Papcia Chmiela w Żonach Hollywood
W nowym sezonie programu "Żony Hollywood" będzie można zobaczyć córkę słynnego Papcia Chmiela - rysownika Henryka Jerzego Chmielewskiego, twórcy m.in. postaci Tytusa, Romka i A'Tomka.
Monique Lehman to światowej sławy artystka, ceniona twórczyni gobelinów. Jest córką słynnego Papcia Chmiela. Tworzy imponujące tkaniny, prezentujące krajobrazy, ludzi i przyrodę w nowoczesnym wydaniu. Słynie szczególnie z wielkoformatowych prac. Jej przepiękne dzieła zdobią synagogi, kościoły, uczelnie i inne miejsca publiczne w całych Stanach Zjednoczonych. Niezwykły talent Monique jest ceniony na całym świecie, czego dowodem są liczne nagrody oraz zaproszenia do składów sędziowskich w konkursach gobeliniarskich w Chinach. Razem ze swoim mężem Davidem, kapitanem marynarki wojennej oraz inżynierem NASA, tylko z pozoru prowadzą poukładane życie. Z każdym odcinkiem będą odsłaniać coraz więcej ekscentrycznych, zabawnych i zadziwiających tajemnic.
Monique należy do pokolenia artystek lat 70., które żyło sztuką. Jak sama mówi, ona i jej koleżanki nie zastanawiały się co będą robiły po studiach, z czego będą żyły, po co im tak nierealne wykształcenie. Mama dbała z całych sił o to, aby córka nie myślała o niczym innym, jak tylko o nauce francuskiego, tkaniu, malowaniu i rzeźbieniu. Dbała również o to, by była zawsze modnie ubrana. Sama szyła jej piękne ubrania podpatrzone w Burdzie.
Monique opuściła Polskę zaraz po ukończeniu studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pojechała do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie ekscentrycznej artystki, która zorganizowała dla niej pracownię w Kalifornii, w San Pedro, w międzynarodowej kolonii artystycznej. Bardzo szybko się zaadaptowała w nowej rzeczywistości. Język nie stanowił dla niej problemów, nauczyła się go oglądając telewizję podczas tkania gobelinów. Jedyną niedogodnością były dla Monique różnice w postrzeganiu świata przez nią i Amerykanów.
W latach 80. miała mnóstwo zamówień na dekoracje w budynkach instytucji publicznej, takich jak ratusze, szpitale oraz banki. Przez pewien czas projektowała też ubrania i nadzorowała ich produkcję w Hongkongu. Pracowała również jako wykładowca w Art Center College of Design w Pasadenie, w Kalifornii. Pieniądze zarobione przez Monique na sztuce gobeliniarskiej pomogły także jej bratu ukończyć amerykańskie studia inżynierskie. A kiedy otrzymał już pracę w Kalifornii, ona mogła znów zapomnieć o przyziemnych celach i w pełni oddać się sztuce.
Gdy skończyła 40 lat, zjawił się jej rycerz na białym koniu - David Lehman, kapitan marynarki wojennej i dyrektor statków kosmicznych NASA. Zauroczony jej nietuzinkową osobowością, nieodpartym czarem oraz siermiężnym, polskim akcentem, poślubił Monique. Tworzą bardzo zgodne małżeństwo. Davida bardzo interesuje Polska. Stał się nawet wielbicielem polskiej kultury i Polaków.
Najważniejsze osoby w jej życiu to brat, tata, bratankowie, mąż i wszystkie okoliczne psy. Dokładnie w takiej kolejności. Monique z wielkim sentymentem wspomina jak mama wpajała jej głęboką miłość do młodszego, bardzo chorego jako dziecko, braciszka. Dziś to on jest jej największym przyjacielem, opiekunem i doradcą.
Pierwszy odcinek kolejnego sezonu "Żon Hollywood" będzie można oglądać w telewizji TVN 13 lutego o 22.30.