Dieta pięknej skóry

Jak mieć świetlistą cerę i zapobiec zmarszczkom? Trzeba działać od wewnątrz! Poznaj pokarmy, które mają odmładzającą moc.

Wiosna to czas odnowy! Sięgaj po nowalijki – są bogate w substancje, które naturalnie oczyszczają i upiększają.
Wiosna to czas odnowy! Sięgaj po nowalijki – są bogate w substancje, które naturalnie oczyszczają i upiększają.123RF/PICSEL

"Chcesz zapomnieć o wahaniach wagi, przesuszonej skórze i zmarszczkach? Zadbaj o to, co masz w lodówce! Tylko zdrowe, naturalne pożywienie, bogate w substancje upiększające gwarantuje sukces", pisze Jolene Hart, autorka książki "Eat pretty". To kompendium wiedzy o witaminach, mikroelementach i substancjach fitochemicznych, które są zawarte w roślinach i mają zbawienny wpływ na urodę. Hart opisuje ich działanie i informuje, w których produktach występują.

Twoja skóra jest sucha i ściągnięta? Potrzebujesz witaminy B3 działającej nawilżająco (dziki łosoś, sardynki, szparagi) oraz witaminy E (awokado, botwina, nasiona słonecznika) - nawilża i chroni przed wolnymi rodnikami. Przekroczyłaś czterdziestkę? Nie panikuj! Jedz produkty zwiększające produkcję kolagenu. Niestety, z wiekiem organizm wytwarza go coraz mniej i to m.in. z tego powodu skóra powoli traci jędrność i elastyczność. Ananas, papryka, kapusta - bogate w witaminę C - pobudzają produkcję kolagenu. Podobnie obfitujące w cynk cieciorka, grzyby, pestki dyni. Na poprawę kondycji skóry wpłynie również selen zawarty w orzechach brazylijskich oraz antocyjany - substancje fitochemiczne (jagody, żurawina i śliwki).

Jak dietę dla pięknej skóry skutecznie wprowadzić w życie? Trzeba dołączyć upiększające produkty do każdego posiłku! I zrobić z nich superprzekąski. Tak, tak - zamiast pełnej glutenu bułki chrup marchewkę z migdałami. Najlepiej rozpisać sobie dzienne lub tygodniowe menu i w oparciu o nie zrobić listę zakupów.

Wiosną dostępne są świeże rośliny liściaste, więc to najlepszy czas, by zacząć rewolucję. Łatwo z nich robić sałatki dodając inne upiększacze: nasiona dyni, awokado, soczewicę, kiełki. Poza tym wiosenne nowalijki zawierają substancje oczyszczające wątrobę. Łatwo je rozpoznać po gorzkim smaku. "Mniszek lekarski czy endywia skutecznie oczyszczają organizm, jedzone nawet w małych ilościach. Wystarczy garść dodana do sałatki cz koktajlu", ekscytuje się wiosennym menu Jolene Hart.

Wiosenne rośliny w służbie piękna

Rzodkiewki: Bogate w witaminę C, krzem i siarkę dobrze wpływają na skórę, włosy, paznokcie. Pomagają zmniejszyć zatrzymywanie wody w organizmie, wspomagają wątrobę, nerki i tarczycę.

Kiełki: Pełne enzymów, które sprzyjają wchłanianiu substancji odżywczych. Kiełki brokuła wspomagają produkcję glutationu, związku o silnych właściwościach przeciwutleniających.

Szpinak: Zawarta w nim witamina A sprzyja sprawnej wymianie komórek, dzięki temu skóra nabiera blasku. Silny antyoksydant - glutation chroni przed uszkodzeniami DNA. Zawiera witaminę K, zbawienną dla kości, magnez, mangan i żelazo. Dobrze wpływa na wzrok i wątrobę.

Liście mniszka lekarskiego: Ich garść zawiera dzienną porcję witaminy A. Oczyszcza skórę, wspomaga pracę nerek, wątroby, pomaga przy leczeniu trądziku. Wrzuć kilka liści do smoothie, sałatki albo przygotuj napar.

Szparagi: Kilka łodyg zaspokaja 15 procent dziennego zapotrzebowania na żelazo. Bogate w kwas foliowy - ważny dla syntezy DNA i naprawy komórek. Mają wysoki poziom glutationu, najsilniejszego z antyoksydantów.

Endywia: Główka dostarcza podwójną dzienną dawkę witaminy A. Odtruwa wątrobę, dobrze wpływa na trawienie i produkcję żółci. Zawiera kemferol, substancję oczyszczającą z toksyn. Chroni przed rakiem piersi, jajników i płuc.

Sałata rzymska: Jedna garść zaspokaja ponad 80 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę A! Jest też świetnym źródłem kwasu foliowego, wspomagającego naprawę komórek oraz krzemu wzmacniającego włosy, paznokcie i skórę.

Groszek: Mała miseczka zawiera aż 10 gram białka niezbędnego dla zachowania mocnych włosów, paznokci i syntezy kolagenu. Źródło witamin z grupy B, szczególnie tianiny wspomagającej układ nerwowy i kwasu foliowego.

Wielcy pogromcy zmarszczek

Rutyna - występuje w aronii, kaparach, szczawiu. Ma właściwości antyoksydacyjne, zapobiega powstawaniu wolnych rodników

Flawonoidy - kemferol zawarty w endywii, fenkule i porze związek działa przeciwzmarszczkowo, antyalergicznie i przeciwzapalnie. Podobnie gingerol obecny w imbirze

Allicyna to pogromczyni bakterii (cebula, czosnek i por)

Kwasy fenolowe - kapsaicyna, pomocna w leczeniu nowotworów (papryczka chilli, pieprz cayenne) i silny antyoksydant

kwas elagowy (granaty, maliny, orzechy pekan, truskawki)

Epikatechina (kakao) - zapobiega zmarszczkom i poprawia krążenie.

SHOW 5/2017

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas