Elton John w Polsce!

30 maja w Warszawie sir Elton John zaśpiewa jeden ze swoich największych przebojów, "Candle in The Wind", w hołdzie ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

Niekwestionowana supergwiazda muzyki rozrywkowej - sir Elton John
 materiały prasowe
Niekwestionowana supergwiazda muzyki rozrywkowej - sir Elton John
 materiały prasowe

Legenda światowego show-businessu, piosenkarz, kompozytor i pianista. Wzór dla setek muzyków, kontrowersyjny artysta, którego sława nie maleje od lat 70. Zdobywca wielu prestiżowych nagród przemysłu muzycznego i filmowego, wyróżniony przez samą królową Elżbietę II tytułem szlacheckim za promocję kultury brytyjskiej na świecie. Jego utwory takie jak "I'm still standing", "Blue Eyes", czy "Sorry Seems To Be The Hardest Word" cieszą się po dziś dzień niesłabnąca popularnością.

Elton John (właściwie Reginald Kenneth Dwight) urodził się 25 marca 1947 w Dinner. Od najmłodszych lat uczył się grać na fortepianie i wykazywał się dużą umiejętnością komponowania melodii. Dzięki swoim zdolnościom uzyskał stypendium w prestiżowej szkole Royal Academy of Music. Zaczął grywać w pubach, a w 1964 roku założył wspólnie z wokalistą Longiem Johnem Baldry'm i saksofonistą Eltonem Deanem grupę Bluesology. (jego pseudonim artystyczny, który przyjął w 1968 roku, pochodzi właśnie od imion kolegów z zespołu). Jednak szybko znudził się graniem w Bluesology i postawił na karierę solową. W 1968 roku poznał Berniego Taupina, który stał się jego głównym tekściarzem i już rok później na rynku ukazała się jego debiutancka płyta Empty Sky - mimo, że chwalona przez krytyków, nie odniosła sukcesu komercyjnego. Jednak sława była mu pisana - drugi album zatytułowany po prostu Elton John zachwycił słuchaczy i kolejne krążki zaczęły bić rekordy popularności. Elton John zaczął szokować swoim wizerunkiem - zarówno kontrowersyjnym zachowaniem, jak i wymyślnymi, kiczowatymi strojami.

Muzyka Eltona Johna zmieniała się w ciągu lat diametralnie. Na początku kariery motywem przewodnim był w niej fortepian i gitara, pod koniec lat 70 - tych przeszła w glamour rocka, zahaczając o styl disco, w latach 80-tych przeistoczyła się w zrównoważony pop, zaczęła być bardziej dynamiczna. Lata 90-te to z kolei okres, w którym powstało wiele niezapomnianych ballad. Jedyne, czemu piosenkarz był wierny przez te wszystkie lata to fortepian, który podobnie jak stroje, stał się znakiem rozpoznawczym artysty.

Podczas swojej długiej kariery Elton John wydał ponad 30 albumów. W 1994 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Rok później otrzymał Oscara za utwór Can You Feel The Love Tonight z animowanego przeboju Król Lew. W 1996 roku królowa Elżbieta II nagrodziła go Orderem Imperium Brytyjskiego, a dwa lata później nadała mu tytuł szlachecki. Otrzymał również nagrodę Royal Academy of Music, jako jedyny w historii kompozytor muzyki rozrywkowej. W jego kolekcji znalazły się również Grammy, Billboard Magazine Award i American Music Award. Singiel Candle in the Wind (z nowym tekstem napisanym specjalnie dla Księżnej Diany po jej tragicznej śmierci) pobił natomiast rekord sprzedaży - rozszedł się w ilości ponad 33 mln egzemplarzy. Elton John znany jest również ze swojej działalności charytatywnej. Przekazuje olbrzymie sumy na rzecz ofiar głodu w Afryce, czy fundacji walczących z AIDS.

Elton John to artysta jedyny w swoim rodzaju. Ma swój własny styl, który pokochały miliony fanów na całym świecie. Jest idolem publiczności w każdym wieku, zarówno za sprawą wspaniałej muzyki, jak i szczerości, przebojowości i oryginalności. Już 30 maja w Warszawie zaprezentuje polskiej publiczności swoje największe hity. Zaśpiewa swoje przeboje, w tym, specjalnie dla Polaków, wielki hit - "Candle in The Wind". To utwór wyjątkowy - bliski sercu artysty, który wykonuje go tylko na specjalne okazje. Powstał w 1973 roku w hołdzie Marilyn Monroe, a jego nową wersję, nazywaną również "Goodbye England's Rose", Elton John nagrał w 1997 roku dla tragicznie zmarłej Księżnej Diany.

Tym razem "Candle in The Wind" zaśpiewa specjalnie dla polskiej publiczności, dedykując utwór ofiarom smoleńskiej katastrofy.

Serdecznie zapraszamy!

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas