"Gruziński smak"
Ta książka zaczęła się od pewnego spotkania. Można powiedzieć, że jest efektem przyjaźni i znajomości, jak wszystko w Gruzji, stolicy światowego nepotyzmu.
"Gruziński smak" to książka reportersko-kulinarna, dzięki której można poznać Gruzję od środka, popatrzeć oczami jej mieszkańców oraz dwojga podróżujących po niej artystów. Książka, w której można znaleźć przepisy na przepyszne dania oraz opisy miejsc, do których nie trafilibyście z przewodnika.
Wreszcie to książka o ludziach, ich unikalnym guście i o ich talerzach, tak bardzo zróżnicowanych, jak ten naród. Książka Gruziński smak powstawała cztery lata, tak jak według słów jednego z bohaterów powstaje PRAWDZIWE danie: "... które nie powstaje z pierwszym kęsem, ani na talerzu, ani nawet w garnku, ani z momentem rozpalenia ognia. PRAWDZIWE danie powstaje w marzeniu, które iskrą rozpala ogień w sercu i tylko tam zaczyna swoją niekończącą się podróż".
Radek Polak i Vaho Babunashvilli spotkali się w 2006 roku na jednej z imprez w Tbilisi, oczywiście przy stole. W Gruzji to częsta sytuacja, jak również ta, że najważniejsze osoby, najmocniejsze zdania, najlepsze wina spotyka się przy suto zastawionych stołach. Gruzini to mistrzowie olimpijscy w jedzeniu i celebrowaniu, zatem pomysł, żeby o ludziach i kraju opowiedzieć z perspektywy talerza, można powiedzieć, że leżał właściwie na stole. Powstała pasjonująca opowieść o ludziach, miejscach, o jedzeniu, okraszona smakowitymi anegdotami, przepisami i pięknymi zdjęciami Radka Polaka.
Vaho Babunashvilli to muzyk i twórca, w Gruzji ceniony i powszechnie znany, można go porównać do Waglewskiego, Staszczyka czy Staszewskiego. Vaho to również kucharz, szef, który z wrażliwością muzyka podchodzi do gotowania. Jest też znawcą i badaczem kuchni gruzińskiej.
Radek Polak to fotograf, portrecista, często z muzykami pracujący, podróżnik, gruzinofil. Odkąd pół roku przemieszkał w Gruzji, wraca tam co chwilę i realizuje kolejne dokumentalne projekty fotograficzne.
Vaho Babunashvilli, Radek Polak "Gruziński smak", premiera 21 października 2015, wydawnictwo Wielka Litera.