Ile w Rio zarobili polscy medaliści?

Igrzyska Olimpijskie w Rio Polska kończy z 11 medalami na koncie. Za sukcesami w parze idą również nagrody finansowe. Ile polscy medaliści zarobią na tegorocznych igrzyskach?

Anita Włodarczyk
Anita WłodarczykPatrick SmithGetty Images

Dwa złote, trzy srebrne i sześć brązowych - tyle medali przywieźli do Polski nasi sportowcy. To jednak nie wszystko na co mogą liczyć zdobywcy olimpijscy. Polski Komitet Olimpijski przyznaje również nagrody pieniężne. Najwięcej, bo aż 120 tys. złotych otrzyma indywidualna medalistka Anita Włodarczyk. Z kolei Magda Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj wzbogacą się o 90 tys. premii.

Za drugie miejsce na podium PKOI przyznaje 80 tys. złotych. Taką sumę otrzyma każdy srebrny medalista, czyli kolarka Maja Włoszczowska, kajakarka Marta Walczykiewicz i dyskobol Piotr Małachowski. Z kolei za brąz indywidualny medalista dostanie 50 tys.  Na takie premie mogą liczyć zapaśniczka Monika Michalak, pięcioboistka Oktawia Nowacka, kolarz Rafał Majka i młociarz Wojciech Nowicki.

W przypadku konkurencji zespołowych sytuacja ma się nieco inaczej. Tu każdy ze sportowców za brązowy medal otrzyma 75 proc. tej kwoty, czyli po 37,5 tys. zł. Takich wynagrodzeń mogą spodziewać się: kajakarki Karolina Naja i Beata Mikołajczyk oraz wioślarki Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald i Joanna Leszczyńska.

Emerytura olimpijska

Każdy z medalistów po zakończeniu kariery może również starać się o emeryturę olimpijską. Za lata treningów, wyrzeczeń i poświęceń polski sportowiec po ukończeniu 40 lat co miesiąc otrzyma zawrotną sumę w wysokości 2623 zł, która jest zwolniona z podatku dochodowego.

Algier - historia i egzotyka w zasięgu rękiStyl.pl
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas