Jak czytać język ciała
Mrużenie oczu, ruchy rąk, postawa podczas rozmowy… One znaczą więcej niż myślisz. Zobacz, jak ważne jest to, co mówi nasze ciało.
Grymas twarzy, gestykulacja, kontakt wzrokowy, postawa oraz pozostałe ruchy ciała - mówią o nas więcej niż słowa. Sygnały niewerbalne działają na poziomie podświadomym, są głęboko wpojone i dlatego nie kłamią. Czasem są nawet uwarunkowane genetycznie, jak np. ekspresja mimiczna twarzy. Uważa się, że kobiety są lepszymi od mężczyzn nadawcami i odbiorcami komunikatów niewerbalnych. Warto wykorzystać tę przewagę w praktyce - na podstawie mowy ciała można przecież odgadnąć prawdziwe intencje naszego rozmówcy.
Sygnały pozajęzykowe trafnie oddają samopoczucie, nastrój, postawy czy intencje. Uśmiech, milczenie, zmarszczone brwi, ciężkie wzdychanie, postawa zamknięta, zwężone źrenice czy bębnienie palcami po stole to konkretne przejawy stanów emocjonalnych, oczekiwań czy cech temperamentu. Znajomość zasad odczytywania subtelnych sygnałów wysyłanych przez ciało może pomóc w demaskowaniu kłamstwa.
Jeśli twój rozmówca unika kontaktu wzrokowego, obniża ekspresyjność wypowiedzi, ma przysłoniętą pozycję ciała, popełnia więcej błędów językowych niż zwykle lub nerwowo się kręci, prawdopodobnie mija się z prawdą lub ma inne intencje, niż deklaruje. Nawet wyćwiczony kłamca nie opanuje np. zjawiska swędzenia niektórych części twarzy podczas wypowiadania nieprawdy. Według naukowca Dasmonda Morrisa "kłamstwa łaskoczą" i stąd właśnie odruch delikatnego drapania twarzy.
Im bardziej część ciała jest oddalona od mózgu, tym mniej ją kontrolujemy - o ile w trakcie rozmowy można zapanować nad wyrazem twarzy, ręce, dłonie, a tym bardziej stopy wyrażą prawdziwe emocje. Twój rozmówca wymachuje nogą? W ten sposób sygnalizuje chęć ucieczki. Zaciska ręce na torebce lub poprawia spinki u mankietów? To oznaka tremy, zdenerwowania lub niepewności.
Badania dowodzą, że człowiek, który przekazuje informacje, mając skrzyżowane ręce, jest odbierany negatywnie.
Gesty to nie wszystko
Komunikacja niewerbalna to więcej niż mowa ciała. To także mowa czasu, przestrzeni oraz... wygląd zewnętrzny.
Intencje rozmówcy może zdradzić też dotyk i strefa dystansu komunikacyjnego - czyli odległość między nim, a tobą (im większa, tym mniej zaufania).
Liczy się nawet zapach - np. perfumy mogą podnieść pozytywne wrażenie i odbiór danej osoby.
Co mówimy gestami i postawa ciała
Przechylanie głowy
Poruszasz głową w prawo lub w lewo, gdy słyszysz pasjonującą opowieść znajomego? Ten ruch wskazuje, że jesteś zainteresowany i chcesz go wysłuchać.
Patrzenie w bok
Jeśli chcesz sobie przypomnieć coś, co kiedyś usłyszałaś, wzrok kierujesz w stronę jednego z uszu, tak jakbyś nasłuchiwała.
Bawienie się włosami
Prosty i powszechny trik uwodzenia. Próbując zwrócić uwagę, kobieta może skręcać włosy w palcach, nawijać je na palce albo odrzucać dłonią do tyłu, odsłaniając twarz i szyję.
Skrzyżowane ramiona
Nie zawsze jest to oznaka gniewu. W połączeniu ze skrzyżowanymi nogami jest to pozycja obronna. Zdarza się również, że niektórzy czują się w tej pozycji po prostu komfortowo.
Nogi skrzyżowane w kostkach
Jest to postawa pozytywnego usposobienia. Cechuje osobę znajdującą się w nowym dla niej towarzystwie. Jest dobrze nastawiona, ale dość spięta i ostrożna.
Przenoszenie ciężaru ciała na jedną stronę
Przestępowanie z nogi na nogę i bezwiedne kołysanie się do przodu i do tyłu oznacza, że jesteś czymś zaniepokojona lub zdenerwowana.
SHOW 1/2017