Jak dobrze znasz sentencje łacińskie
Non enim tam praeclarum est scire Latine quam turpe nescire (Nie tyle bowiem chwalebną rzeczą jest znać łacinę, ile haniebną jej nie znać). Powyższe słowa napisał Cyceron w dialogu Brutus, poświęconym historii retoryki rzymskiej. Chodziło mu rzecz jasna nie o samą znajomość łaciny – tę przecież on i ludzie z jego otoczenia wyssali z mlekiem matki – lecz o umiejętność pięknego się nią posługiwania. Sprawdź swoją znajomość łacińskich zwrotów.
Co oznaczają:
Jak dobrze znasz łacińskie sekwencje
Quiz został opracowany na podstawie książki Burdubasta bis, czyli kolejna porcja łacińskich sentencji objaśnionych przez skapcaniałego osła". To nowa porcja łacińskich sentencji z humorem i werwą wyjaśnionych przez Stanisława Tekieliego. W książce znajdziemy 313 przysłów, zwrotów i terminów łacińskich. Przeczytamy o rzymskich zabobonach i antycznych zwyczajach.
- To propozycja dla erudytów z dużym poczuciem humoru, którzy cenią do tego mowę wiązaną - rekomenduje profesor Jerzy Bralczyk. - Te trzy zalety chętnie sobie przypisujemy, ale co jakiś czas powinniśmy sprawdzać, czy zasłużenie.
Autor Stanisław Tekieli za cel postawił sobie przełamanie niechęci współczesnych Polaków do łaciny. Robi to w najlepszy możliwy sposób, czyli przez zabawę. Lektura "Burdubasty" nie ma w sobie nic z wykładu. To skrząca dowcipem pogadanka zapaleńca, który o łacinie wie wszystko i który z pasją dzieli się wiedzą. Wstępem do omówienia kolejnych sentencji są zabawne wierszyki. Stanisław Tekieli radzi czytać je na głos.