„Jest nie tylko wyjątkiem, ale wręcz skandalem”. Oto pierwsza w Polsce kobieta-ksiądz

Kobieta z koloratką jest w Polsce widokiem niezwykle rzadkim. Tymczasem Halina Radacz jest jedną z pierwszych dziewięciu kobiet w naszym kraju, które w maju 2022 roku zostały wyświęcone na księdza kościoła luterańskiego. "W jej zawodzie kobieta jest nie tylko wyjątkiem, ale wręcz skandalem" – mówiła podczas Kongresu Kobiet Magdalena Środa. Kim jest pierwsza w Polsce kobieta-ksiądz?

Halina Radacz: kim jest pierwsza w Polsce kobieta-ksiądz?
Halina Radacz: kim jest pierwsza w Polsce kobieta-ksiądz?Piotr Molecki/East NewsEast News

Mimo iż u luteran w innych krajach kobiety zostają księżmi od lat, w Polsce na podobną decyzję przyszło im długo czekać. W tym roku wiele się zmieniło. O Kościele Ewangelicko-Augsburskim zrobiło się głośno w polskich mediach w październiku 2021 roku. Wszystko za sprawą decyzji luterańskiego Synodu, zgodnie z którą wprowadzono ordynację kobiet, czyli dopuszczono je do posługi prezbitera.

Konsekwencją tej decyzji była zaplanowana na 7 maja 2022 roku w warszawskim kościele św. Trójcy uroczystość, podczas której dziewięć dotychczasowych pań diakon: Karina Chwastek, Małgorzata Gaś, Beata Janota, Katarzyna Kowalska, Wiktoria Matloch, Halina Radacz, Katarzyna Rudkowska, Izabela Sikora i Marta Zachraj-Mikołajczyk zostało ordynowanych do służby w Kościele w posłudze prezbitera.

Diakonki Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wyświęcone na księży
Diakonki Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wyświęcone na księżyPiotr Molecki/East NewsEast News

W przemówieniu ordynacyjnym bp Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteran, nawiązał do dyskusji o ordynacji kobiet, która w Kościele luterańskim toczy się od 70 lat.

"Wszystko ma swój czas i każda sprawa pod niebem ma swoją porę" - mówił, cytowany przez serwis pl.aleteia.org. Podkreślił, iż do tej pory kobiety, które ukończyły studia teologiczne, a następnie odbyły praktyki, nie miały możliwości służyć jako księża. Kościół nie rozpoznawał bowiem, że Chrystus powołał bez względu na płeć. Pomimo trudności decydowały się jednak na służbę.

Zwierzchnik polskich luteran przypomniał także, iż ordynacja ma być okazją do zrozumienia, że Bóg posyła do służby dziewięć kobiet, aby głosiły jego ewangelię najlepiej jak potrafią.

"Jezus zmienia znaczenie słowa służba. Diakonia staje się zaszczytem Chrystusowych uczniów, staje się wyznacznikiem Chrystusowego powołania" - mówiła wówczas ks. Halina Radacz.

Halina Radacz jest jedną z pierwszych dziewięciu kobiet w Polsce, które zostały wyświęcone na księdza kościoła luterańskiego
Halina Radacz jest jedną z pierwszych dziewięciu kobiet w Polsce, które zostały wyświęcone na księdza kościoła luterańskiegoPiotr Molecki/East NewsEast News

Halina Radacz: kim jest pierwsza w Polsce kobieta-ksiądz?

Kobieta z koloratką jest w Polsce widokiem niezwykle rzadkim. Niewiele wiemy również o ruchach kobiet w Kościele katolickim na zachodzie Europy. Tymczasem kobiety katoliczki domagają się swoich praw.

Bardzo rzadko słyszymy o tym, co mówią kobiety katoliczki w Niemczech, Szwajcarii, Anglii, Francji. Natomiast są one o wiele bardziej otwarte. To, co u nas jest rzadkością, na przykład ministrantki w czasie mszy katolickiej, na Zachodzie jest na porządku dziennym
mówiła w "Faktach po Faktach" ksiądz Halina Radacz.

Halina Radacz jest jedną z pierwszych dziewięciu kobiet w Polsce, które zostały wyświęcone na księdza kościoła luterańskiego. Kobieta urodziła się w Gdańsku, pochodzi z rodziny ewangelickiej. Ukończyła studia na Wydziale Teologicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, aby już wkrótce po ich nich rozpocząć pracę w różnych parafiach na Mazurach. W 1998 roku została diakonką. W praktyce robiła wówczas to samo, czym zajmują się księża.

Halina Radacz jest jedną z pierwszych dziewięciu kobiet w Polsce, które zostały wyświęcone na księdza kościoła luterańskiego
Halina Radacz jest jedną z pierwszych dziewięciu kobiet w Polsce, które zostały wyświęcone na księdza kościoła luterańskiegoPiotr Molecki/East NewsEast News

"Kobieta niezwykła, jedyna w swoim rodzaju"

Na początku lat 90. Halina Radacz mocno zaangażowała się w pracę kobiet w Kościele. Działała na rzecz integracji, organizowała spotkania ogólnopolskie. Chciała, aby kobiecy głos stał się słyszalny. Dziś jest członkinią Kongresu Kobiet, wspierała Strajk Kobiet, z chęcią angażuje się w ruchy kobiece. W październiku tego roku doceniono jej działania. Halina Radacz została laureatką XIV Kongresu Kobiet.

To kobieta niezwykła, jedyna w swoim rodzaju. Od początku związana z Kongresem Kobiet, walczy z patriarchalną mentalnością, stereotypami i wykluczeniem kobiet
prezentowała sylwetkę laureatki Magdalena Środa.

"W jej zawodzie kobieta jest nie tylko wyjątkiem, ale wręcz skandalem" - dodała w laudacji Magdalena Środa, podkreślając zaangażowanie Haliny Radacz w protesty Strajku Kobiet oraz jej aktywność feministyczną.

Obecnie Halina Radacz od wielu lat pełni posługę duszpasterską w podwarszawskim Żyrardowie, gdzie również mieszka. Tuż po ordynacji przyznała, iż w praktyce w jej życiu niewiele się zmieni.

W moim przypadku niewiele się zmieni. Trochę ta ordynacja jest dla sprawiedliwości dziejowej, że po tylu latach walki i starań należy nam się. Ale z drugiej strony daje mi to oczywiście taką możliwość samodzielnego prowadzenia parafii, bo jednak zawsze musiałam mieć zwierzchnika
tłumaczyła w "Faktach po Faktach"
Jaki był ks. Jan Kaczkowski? Szczere wyznanie Patryka Galewskiego. "Zdanowicz. Pomiędzy wersami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas