Kobieta na tropie zbrodni
Kryminałów się nie wymyśla. Kryminały tworzy się w oparciu o elementy rzeczywistych zdarzeń, doświadczenie i wiedzę specjalistyczną. Wyobraźnia pisarza nadaje im ostateczny szlif.
Nowa seria kryminałów Katarzyny Bondy to perfekcyjnie przemyślana całość - intryga zbudowana na fundamencie tajników technik kryminalistycznych, którym towarzyszą wędrówki po meandrach psychiki zbrodniarzy, a półświatek przestępczy jest przedstawiony z brutalną dokładnością. Całości dopełnia przewrotna kobieca perspektywa, wprowadzona za sprawą bohaterki - zawodowej profilerki.
Sasza Załuska wykonuje profile psychologiczne nieznanych sprawców na zlecenie policji, prokuratury i sądu. Prywatnie, jako matka dorastającej córki, zmaga się z codziennymi problemami, zawodowo analizuje umysły zbrodniarzy. Gdy na zapleczu klubu muzycznego ginie znany piosenkarz, zaś naoczny świadek zdarzenia przebywa w szpitalu w śpiączce, Sasza zostaje poproszona o stworzenie profilu przestępcy. Zagadka zbrodni zdaje się być głęboko ukryta w latach dziewięćdziesiątych i związana z mafiozem i jego ludźmi, którzy w tamtych czasach rządzili Trójmiastem. Sprawa wygląda na dzieło zawodowca. Policjanci nie mają praktycznie nic. Jedynym dowodem, który udaje się zabezpieczyć, jest ślad zapachowy. W sprawie brak jednak motywu oraz narzędzia zbrodni. Tymczasem wybudzony ze śpiączki świadek cierpi na tzw. efekt projekcji - wspomnienia mieszają się z obrazami z filmów, marzeń sennych i konfabulacji. Sasza podejmuje się trudnego zadania odnalezienia sprawcy. Ma niewiele czasu - zapachu nie można badać w nieskończoność. Dodatkowo profilerka musi zmierzyć się z własną tajemnicą. Boleśnie uświadamia sobie, że przed przeszłością nie można uciec.
Bonda wprowadza na bogaty rynek literatury kryminalnej zupełnie nowy typ bohaterki. Silna, ambitna i piękna Sasza jest profesjonalistką, wybitną profilerką, a przy okazji kobietą zmagającą się z codziennymi sprawami - samotnym macierzyństwem, skomplikowanymi relacjami z rodziną. To postać z krwi i kości, synonim nowoczesnej kobiety, przełamującej konwenanse. Zapoczątkowany "Pochłaniaczem" cykl wyróżniają: zaawansowany reaserch i opisy technik kryminalistycznych. Dzięki oparciu fabuły o rzeczywiste wydarzenia, autorka wprowadza czytelnika głęboko w mroczny półświatek, nie zatracając przy tym wyraźnego wątku społeczno-obyczajowego. Profil psychologiczny zbrodniarza czytelnik tworzy wraz z bohaterką, a w międzyczasie na jaw wychodzą sekrety samej Saszy. "Pochłaniacz" to skomplikowana układanka, której każdy element ma niebagatelne znaczenie. Niebezpiecznie wciągająca.
"Pochłaniacz" jest pierwszą częścią cyklu Cztery żywioły Saszy Załuskiej składającego się z czterech tomów. W każdym tomie bohaterka rozwiązuje inną zagadkę kryminalną, korzystając z innej metody kryminalistyki. Tom pierwszy cyklu, któremu patronuje żywioł powietrza - wprowadza czytelnika w tajemnice osmologii - nauki o zapachach. Jednocześnie czytelnik stopniowo odkrywa tajemnicę Saszy, której przeszłość będzie głównym tematem ostatniego tomu serii. Wszystkie cztery części stanowią perfekcyjnie przemyślaną całość, a zawarta w nich historia zaskakuje aż do ostatniego słowa.
Katarzyna Bonda - pisarka, scenarzystka, dokumentalistka specjalizująca się w tematyce kryminalnej. Ma na koncie trzy powieści, których bohaterem był psycholog policyjny: w tym "Sprawę Niny Frank" (2007), nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru. Bonda zajmuje się też dokumentem kryminalnym, jest autorką książki "Polskie morderczynie" (2008) i "Zbrodnia niedoskonała" (2009). Dziennikarka z wykształcenia (Uniwersytet Warszawski); była sprawozdawcą sądowym, pisała reportaże, raporty, teksty publicystyczne. Przez 12 lat pracowała dla najbardziej prestiżowych tytułów prasowych oraz realizowała krótkie formy telewizyjne dla TVP. Obecnie zajmuje się pisaniem książek i scenariuszy filmowych. Wykłada w szkole kreatywnego pisania Maszyna do pisania.pl w Warszawie. Udziela się jako ekspert kanału dokumentalnego Crime&Investigation Network.